| mariucaaa28 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru, sunt disperata! Tatal meu este alcoolic, bea de foarte multi ani, chiar inainte sa ma nasc eu(mai mult de 18 ani). Devine foarte violent, iar verbal e ingrozitor(din jegoasa,rapanoasa, curva, dobitoaca si tot pomelnicul nu ne scoate nici pe mine nici pe mama mea). Scandalul izbucneste din orice, chiar si daca te uiti la el, te uiti pe geam, etc. Cand e treaz numai cu fa vorbeste. nu stiu ce sa fac? nu constientizeaza, nu gandeste, nu ii pasa probabil. Ce sa fac? pastile sa doarma? Am fost nevoita sa sar cu cutitul la el? ce sa fac? va rog?

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca nu ratai acum erai bine-mersi.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Cu un astfel de nebun nu se poate trai.
Nu mai aveti un alt loc in care tu si mama ta sa va mutati?
Incercati sa va mutati in alta parte pana gasiti o solutie.
Nu poti sta la parintii mamei?
Eu unul ma inteleg mai bine cu parintii mamei decat cu ai tatalui.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Bună

Cunosc din proprie experienţă ce înseamnă să trăieşti cu o astfel de persoană. În cazul meu problema s-a rezolvat când mama a divorţat de el. Dar fiecare caz e diferit, aşa că probabil doar cei implicaţi pot înţelege care poate fi soluţia cea mai potrivită.

Îţi sugerez un articol care te poate ajuta în această situaţie: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008123

Sper să te ajute.

O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mutati-va tu cu mama ta sau scoate-l pe el din apartament. Stiu un asemena caz de la o cunostinta - unde el, din greseala sau intentionat, a omorat-o pe sotia sa. Nu cred ca vrei sa o pierzi pe mama ta pentru un... o asemenea fiinta,,, Deci fa cumva sa scapati de el: il denunti, il scoti din apartament, m va mutati in alta parte - fie cumparati apartament, fie chirie, sau va mutati la ceva rude, etc. E periculos si nu cred ca vrei ca mama ta sa isi distruga nervi cu totul sau mai rai,,, Din cate am observat, tatal tau e departe de a deveni o fiinta umana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai trebuie sa adaug ceva:
Trebuei sa mergi la biserica, sa te rogi lui Dumnezeu sa te ajute si neaparat sa duci la dar haine ale tatalui tau, fara ca el sa stie si sa i le dai, sau pui inapoi in dulap.
De asemenea, sunt niste medicamente care se dau celor de la dezalcoolizare. Poti sa te interesezi si sa ii pui in mancare.

| unprietenaproape a răspuns:

Vorbeste cu el atunci cand e treaz. Intreaba l de ce se poarta asa, daca il nemultumeste ceva. gasiti o solutie, impreuna

| Pinocchio a răspuns:

Violenta nu rezolva nimic. Daca alta cale nu exista cauta un job si sa te muti de acasa.

| mariucaaa28 explică (pentru Pinocchio):

Nu o pot lasa pe mama+sunt inca la liceu

| Pinocchio a răspuns (pentru mariucaaa28):

Dupa 18 ani ai dreptul sa hotaresti asupra vietii tale.
Mama te trebuie sa rezolva problema in casatorie.
Dupa ce ai terminat liceul in functie de ce face mama ta, vei decide.
Nu esti obligata sa accepti situatia pana la infinit chiar daca mama ta o face.

| barbutxxx a răspuns:

Politia +un tratament de dezalolizare +un psiholog fac minuni.

| Andrreachiriac a răspuns:

De ce nu va mutati amândouă pentru o perioada de timp.
In chirie sau poate chiar la niște rude.
Si între timp sa faci plângere la poliție.
Sau cel mai bine sa i-l lăsați defintiv.
Pentru ca el nu o sa schimbe niciodată. Crede-m-a. Si eu am avut o situație asemănătoare, doar ca eu eram micuta si nu îmi aduc aminte, dar știu ca de aceea mama mea la lăsat! Si aia a fost acum câțiva ani buni (10-15 ani ) si in ziua de astăzi el tot la fel e...

| flyflaviu a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi o plangere la politie, mai credibila o sa fii daca o sa ai vreo dovada (înregistrare, filmare )