| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu este un alcoolic foarte mare, de pe o scare de la 1 la 10, este de 8. Nu se poate abtine in fata mea, este violent. Ce pot sa mai fac? oh go on Va rog.

13 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
Din pacate nu poti sa faci mai nimic. Problema este la el, nu la tine. Ai putea incerca sa discuti cu el cand este treaz, sa incerci sa il convingi sa renunte la bautura, dar este foarte dificil sa ia o asemenea decizie, si e putin probabil ca o va face.

Poti vorbi cu o ruda de a ta, si sa te muti de la tatal tau, o matusa, un unchi in care ai incredere. De asemenea ai putea sa vorbesti cu un asistent social (asta nu recomand deloc) sa ajungi in casa de copii, dar conditiile sunt mai rele ca acasa. Am vazut cum e in casele de copii, si nu e foarte placut. Se intampla o gramada de lucruri aiurea, si nu sunt angajatii responsabili. In fine, nu recomand.
Din pacate nu ai foarte multe optiuni.tu trebuie sa strangi din dinti, sa iti vezi de scoala, si cand implinesti 18 ani poti pleca de acasa (acum ai 14 ani?), sa iti gasesti un loc de munca, etc.

Poti incerca sa iti gasesti o ocupatie care sa te distraga, sa pictezi, sa citesti, asculti muzica cu castile pe urechi, faci origami, etc. etc. sunt multe optiuni.
Iti doresc sa rezisti!

| blueskies14 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Am 15 ani, si imi bag mp3-ul in urechi atunci cand tipa..sau desenez.Dar trebuie sa nu ma vada, ca atunci tipa..iti multumesc.

| Stunt3r a răspuns:

Apuca-te si tu de baut laughing

| Maaryyneelaa a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi daca ar fi dus undeva la dezalcolizare,pentru ca e clar ca prea usor nu va putea lasa alcoolul, si imi imaginez ca e foarte greu de discutat cu el, dar explica-i macar cat de mult suferi din acest motiv, daca ti-e frica de reactia lui, scrie-i un bilet cu ce te deranjeaza si dai-l sa-l citeasca cand esti plecata! Ai grija de tine!

| AlleSss a răspuns:

Heii!
Incearca sa vorbesti cu el, sa-i explici care e situatia, ca nu-ti convine, ca iti este greu.
Poti sa mai apelezi la mine pentru astfel de sfaturi.
Bafta.

| JustMe6378962 a răspuns:

Naspa

| Ciuuf a răspuns:

straight face
In aceeasi situatie e si prietena mea!
Poti sa:
-Pleci la o prietena pentru o seara doua sau trei seri.
-Spune-i ca daca mai bea pleci din casa asta.
-Iati provizii si incuie-te in camera ta.(Pune la usa dulapuri, scaune, mese.
-Cand te duci la scoala stai mai mult timp pe drum.
Nu mai stiu... sad

Succes!

| Riderx1 a răspuns:

N-ai ce sa faci...cand striga la tine, abtine-te, si nu ii comenta

| 000M1ha3la a răspuns:

Pai in cazul asta nu cred ca poti face prea multe.Dar cand este treaz spune-i ca te deranjeaza sa-l vezi mai tot timpul beat, ssi violent. Discuta cu el mai mult si poate se va indrepta
happyFunda?

| Cristi_8211 a răspuns:

Da... alcoolul un mare viciu! Asculta:
-cel mai simplu ar fi: cand intra pe usa, tu sa iesi afara (fuga e o simpla solutie)
-Sau... ia un sfat phsihologic de pe internet, mergi la phsihologul scolii,
ATENTIE
-

| ToxiSun a răspuns:

Si tata este alcoolic dar nu violent.Cel mai bun mod este de a vorbi cu el si de ai explica cum sta cu alcoolu-l asta ca nu o sa se mai inteleaga cu nimeni si o sa te piarda..Este cea mai buna cale.
P.S:Eu am facut la fel si a a functionatwinking

| haskelebede a răspuns:

Buna! Este foarte rau ca intr-o familie tatal mai ales sa aiba probleme cu bautura. Ar trebui prima data sa vorbesti cu mama ta, si sa-i spui ca nu trebuie sa accepte asa ceva. Incearca sa porti in acelasi timp si o discutie cu el, si mama ta bineinteles. Exista clinici de dezalcolizare. Vorbiti cu el si poate veti ajunge la o intelegere! Spune`i ca nu este bine!

| BogdanGFX a răspuns:

Să nu încerci cumva să te încui în cameră sau să fugi de el pentru că atunci când te prinde va fi mai rău happy ocupă-te de o anumită ocupaţie..de obicei când taţii sunt beaţi ei vor să te vadă că înveţi.( cam ciudat ) dacă vede că faci ceva legat de şcoală probabil nu va avea treabă cu tine tongue