| KatyyLWA a întrebat:

Am nişte probleme cu o prietena. Eu una, nu o înţeleg. Ea nu se înţelege deloc cu una dintre cele mai bune prietene ale mele, Ana. Într-o zi am stat doar cu Diana, am vorbit cu Ana de 2 ori, niciodată mai mult de 1 minut. La sfârşitul zilei mi-a zis că am stat toată ziua cu Ana. Se supără pe mine fără motiv. Fac nebunii clasei gălăgie iar eu încerc să o calmez şi ea tot pe mine se supără. Într-o zi a vrut să pună prietenia noastra la încercare. Am încercat să o fac să râdă, să se simtă bine iar la sfărşitul zilei îmi zice că dacă aş fi fost o prietenă adevărată aş fi luptat pentru prietenia noastră. Exagerează foarte mult şi e foarte nervoasă, in general. Eu, o zic din nou, nu o înţeleg! CE AR TREBUI SĂ FAC? Dacă ne certăm, dupa câteva minute este veselă, iar eu crezând că nu mai este supărată pe mine, merg să vorbesc cu ea şi dintr-o dată se schimbă la faţă şi devine nervoasă. Dacă fac ceva ce nu-i convine sau îi spun în faţă ceva ce nu-i place se supără, spune că nu mai vrea să vorbim niciodată, etc... Asta este prietenie? Ea mă ia şi cu prostia ei de psihologie, că a citit că prietenii adevăraţi nu se cearta niciodată, se susţin etc. Eu nu cred în chestiile astea, îmi susţin prietenii, dar eu tot timpul fac bâză de cei mai buni prieteni şi nu se supără, ba chiar fac si ei bâză de mine. Dar ea... Ea se enervează mai mult! CE SĂ FAC?

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E geloasa si invidioasa si te vrea doar in preajma ei, vorbeste cu ea si spune-i ca se consuma degeaba cu gigurile ce le are in cap si risca sa piarda prietenia ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu! Poate ca e geloasa si cauta mai multa atentie. Si poate nu e chiar o prietena pe care trebuie sa o pastreziwinking!

| NoOne18 a răspuns:

Convinge pe parintii ei sa mearga la un terapeut(eram si eu la fel dar cad am incercat la terapeut a mers)sau renunta sa mai fiti prieteni pentru ca sigur ea s-a obisnuit cu tine si daca va despartiti ea o sa ceara sa fiti din nou in preuna.

| KatyyLWA explică (pentru NoOne18):

Ea mi-a zis că a mers şi la psihologul şcolii, etc. La un moment dat mi-a zis că are un "văr" care nu mă suportă şi vrea să ma bată[vărul ei]. Nici ea nu "ştia" de unde aflase vărul ei de mine... Bineînţeles nu s-a întâmplat nimic şi nici nu cred că a existat acel văr. Acum câteva sapt. mi-a zis că tatăl ei nu o mai lasă să vorbească cu mine şi Diana, dar a doua zi a fost ca şi cum a uitat de tatăl ei. Uneori e extrem de enervantă!

| NoOne18 a răspuns:

Ofi gelosi pe tine, nu mai fii prietena cu ea, decizia ta, eu in locul tau nu mai eram prietene.

| KatyyLWA explică (pentru NoOne18):

Problema este ca eu sunt si colega de banca cu ea si daca ii spun dirigintei ca vreau sa ma mut cu altcineva, profa ma va intreba de ce, iar eu nu stiu ce i-as putea spune. Doar nu ii zic ca nu ma lasa sa vorbesc deloc in ore sau sa fac alte lucruri. Ea intr-un fel ma manipuleaza, sau ceva de genul asta. Imi spune ca ii va zice dirigei ca mi-am trimis o data biletele in ora, ca vorbesc mai urat etc... Mie de asta imi e frica!

| KatyyLWA explică (pentru NoOne18):

Ea se comporta de parca as fi singura ei prietena. I-am zis sa mai vorbeasca si cu altii, sa nu depinda numai de mine, dar bineinteles ca ea s-a suparat si a zis ca nu mai avem ce vorbi... straight face Ma face si pe mine sa ma enervez. Dar eu ma calmez mai usor. Cand ajung acasa incep sa scriu la povestile mele sau sa ascult muzica. Macar muzica sa ma faca sa ma simt binewinking

| Mareacluj a răspuns (pentru KatyyLWA):

Da, exact asta e cuvantul:te manipuleaza. Si face asta cu tine, pentru ca i-ai intrat in joc, vede ca ai o slabiciune pentru.ea si ca o consideri prietena si vrea sa te tina la respect. Nu ai de ce sa te temi de ea, iar o persoana care vrea sa-ti arate ca trebuie s ate temi de ea, nu are cum sa iti fie prietena, ci e o persoana cu care trebuie sa ai grija, trebuie sa stii cat sa ti-o apropii si cand sa o tii la distanta. te sfatuiesc sa discuti cu ea, intr-un moment in care e ok, calma si sa ii spui ca nu reactioneaza normal, ca nu te poate transforma intr-un obiect. Pana la urma esti o fiinta, nu un obiect la dispozitia unei persoane. Ai nevoie sa socializezi cu cine vrei, cat vrei si atata vreme cat nu o vb.de rau nu vad care e problema daca vorbesti si cu alti colegi. Probabil ea nu e prea bagata in seama de restul colegilor, te-a gasit pe tine mai sufletista si sensibila, iar acum profita de asta. Nu e bine. Nu e nevoie sa te muti in alta banca, pt.ca, asa cum ai spus tu, ar trezi banuieli la profesoara/diriginta. Important e ca in ore sa incerci sa nu faci chestii care te-ar putea pune intr-o lumina negativa. Probabil te santajeaza ca te paraste cu una, alta, dar, nu stii, poate intr-o zi, chiar o sa o faca, Mi se pare cam imprevizibila. de asta, incarca la ore sa fii ok si in pauze, draga mea, ai destui colegi, socializeaza, razi, schimba idei, ca doar nu trebuie sa-i ceri voie colegei tale sa faci asta. Daca se supara, e problema ei. Nu stiu cati ani aveti, dar asta e comportament de gradinita, nu de scoala (cred ca V-VIII sunteti). Si tu, trebuie sa ii explici frumos asta si sa-i dai clar de inteles ca daca o deranjeaza, e problema ei, n-are decat sa se supere. Si explica-i ca prietenia adevarata nu inseamna sa acaparezi omul si sa ti-l pui sub picioare, sa faci ce vrei cu el. prietenia adevarata la varsta voastra e exact asa cum ai drescris-o tu raportat la celelalte prietene ale tale. voi sunteti inca copii si nu aveti greutatile oamenilor maturi, e drept proportional cu varsta si voi aveti probleme si nevoie de sprijinul prietenilor, dar voi sunteti in primul rand la varsta cand inca va dezvoltati personalitatea. de aceea aveti nevoie de socializare. Iar pt.problemele ei de acasa nu trebuie sa se descarce pe tine, sa zica mersi ca te are ca prietena si sa se multumeasca cu asta, ca e foarte mult sa ai un prieten, mai les daca restul lumii nu te baga in seama. Si daca te mai santajeaza, zi-i ca n-are decat sa faca ce vrea. stai linistita, nu o sa-i dea nici un profesor dreptate daca nu te prinde el personal. Profesorii au alta varsta si altfel pun problema. In concluzie, vb.cu ea frumos, explica-i si, daca nu vrea sa inteleaga, las-o in plata Domnului, mai gasesti prieteni si nu din astia care te manipuleaza. Si fa-o sa vada ca e importanta pentru. tine dar poti foarte usor sa te rupi de ea atata vreme cat nu invata sa se comporte

| KatyyLWA explică (pentru Mareacluj):

Am doar 13 ani si ai dreptate, mare dreptate. Nu intelege, e problema ei. Mi-a zis o data ca e foarte buna prietena cu Mari, o colega cam enervanta, dar sa nu mai spun nimanui. Nu-mi dau seama? Ce facem aici? Ne ascundem dupa deget?

| Mareacluj a răspuns (pentru KatyyLWA):

Asa e. Daca ea nu intelege ca ar fi cazul sa schimbe ceva in comportamentul ei, nu ai ca sa ii faci, insa tu trebuie sa te gandesti si la tine.Doar esti un om, ai si tu suflet, sentimente si o singura viata pe care trebuie sa ti-o traiesti asa cum consideri de cuviinta fara sa fii ingradita in vreun fel de prieteni.

| armygirl a răspuns:

Ar trebui sa te impaci cu ea

| KatyyLWA explică (pentru armygirl):

Eu incerc sa ma impac cu ea, dar ea tot se va supara pe mine. Ne certam si de cate 3-4 ori pe zi pentru ca ea are nu stiu ce probleme acasa.