| Happy a întrebat:

Am o cunostinta care a plecat la munca in strainatate, are o fetita de 1 si an jumatate care a lasat o in grija mamei.
Tatal fetitei ii plateste pensie alimentara dar nu sunt casatoriti. Ce sanse ae tatal sa ia fetita de la bunica?

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cu un avocat bun, rezolvi orice. Conteaza mult daca fetita e trecuta pe numele tatalui, daca nu e trecuta, ma tem ca nu e posibil.

| EUSIATIT a răspuns:

Sanse mari dar iti trebuie un avocat fff bun. dar crezi ca esti pregatit sa o cresti singur sau cum? cine se va ocupa de ea? ai unde sta locuinta. serviciu etc. bafta am si eu un caz dar trebuie bani sa poti face un proces avocat care sa se zbata. bafta

| Miss Sintetic a răspuns:

Are sanse, deoarece nu conteaza daca parintii sunt casatoriti sau nu, ci doar drepturile parintesti. Daca ar merge la un judecator si tatal ar prezenta motive pentru care fetita e mai bina sa locuiasca cu el, acesta poata sa obtina custodia ei.

Parintii unei prietene au fost in aceeasi situatie, nu au fost casatoriti iar mama a plecat in strainatate, copilul ramanad in grija bunicilor. Tatal a facut o cerere de incredintare si dupa cateva infatisari la tribunal a castigat custodia fetitei.

Deci da e posibil.

| danutzsan a răspuns:

Dacă este este recunoscută paternitatea în instanță, sunt șanse mari. Mai ales că mama a abandonat-o.