| Sfinnx a întrebat:

Cum as putea sa ii explic mamei ce inseamna iubirea adolescentina? Ea nu intelege, pentru ea, o iubire dintre doua persoane de.15-16 spre exemplu, o ia ca pe una de la 18 in sus,cu dragoste,copii,etc.
Si mereu spune atunci cand gasesc pe cineva, ehe lasa ca mai sunt si altii.Mereu! Dupa un timp cand gasesc pe altcineva, ce iti bati tu capu, mai sunt si altii.Sau chestii de genu.
Atat ma deranjeaza ca nu stiu cum sa o fac sa inteleaga ca e o mare diferenta intre ce crede ea si ce incerc eu sa ii explic

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Oarecum se teme de generalitati pe care le aude zilnic si stie unde pot duce.E bine sa fii prevazator, dar nu se rezolva nimic daca te tine intr-un glob de sticla.Este mai bine sa te asculte, sa te sfatuiasca decat sa te protejeze caci astfel veti avea incredere una in cealalta. Apoi pentru a avea incredere in ceea ce faci tu, trebuie sa-ti vezi de activitatile scolare, sa ai rezultate frumoase si atunci altfel iti va aborda problemele!

Răspuns utilizator avertizat
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Aveti concepte diferite, pur si simplu! Nu incerca "sa ii bagi pe gat" opinia ta. I-ai explicat, asta e de ajuns. Fiecare e liber sa creada ca vrea. Intr-un fel este corect sa nu tratezi o relatie adolescentina ca pe una matura la 20 de ani. Ma refer la faptul ca nu trebuie sa te implici foarte mult si sa iei totul in serios, sa renunti la tot din jur si sa nu vezi in fata ochilor altceva decat chipul partenerului. Are dreptate mama ta, mai sunt si altii. Nu e cazul sa te legi la cap fara sa te doara, cum se spune. Ea isi doreste doar sa nu incepi sa suferi si sa depui efort pentru o relatie de la o varsta frageda. are o experienta de viata mult mai ampla, stie ce spune!

| gazza01 a răspuns:

Spune'i ca fiecare traieste prima iubire in adolescenta si ca este normal ca la varsta ta sa incepi sa ai relatii deoarece cu cat stai cu mai multe persoane, castigi experientza sau e nevoie de o singura persoana care poate te invata tot! Oricum happy iubirea e frumoasa si e un sentiment care face sa schimbe multe!

| mariutsa1234567890a a răspuns:

: )
e greu, și poate că nici nu o să-ți reușească să-i explici. )

| Numb a răspuns:

Pai incearca sa ii spui ca e o relatie nevinovata intre 2 copii care au sentimente unul fata de celalalt, nu va ganditi la problemele cu care se confrunta adultii in viata de cuplu, ci doar traiti momentul.Incearca sa ii explici ca nu se va intampla nimic fizic intre tine si el. Si ca nu o sa suferi dupa relatie, indiferent ce s-ar intampla. Explica-i ca si asta e varsta cand incepi sa ai relatii si daca nu ai una acum...o relatie nevinovata..mai tarziu vei avea o relatie in care iti vei bate capul cum zice ea. Parerea meawinking

| Robby17 a răspuns:

Spune-i ca trebuie sa treci prin mai multe relatii pentru a castiga experienta, pana la urma trebuie sa stii ce sa faci atunci cand va fi nevoie sa te casatoresti. daca nu o sa fi experimentat o sa iasa cu divort, asa se intampla in cele mai multe cazuri