| GulDan a întrebat:

Am o problema care vreau sa o pun capat..mereu cand vad prima oara o fata ma emotionez. Si imi place de o fata si as vrea sa ies cu ea dar ceva ma oprestesad... motivatima si pe mine cu niste sfaturi sa am incredere in mine sa nu mai fiu timid.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incredere in tine ai, cu totii avem. Esti frumos si inteligent, nu ai niciun motiv sa nu ai.
Acum, cu timiditatea.
Pentru a scapa de timiditate, trebuie sa faci cateva exercitii: Te puni in fata oglinzii si vorbesti, reciti chiar o poezie sau ceva, orice care sa aiba ceva sens, concentrandu-te pe continutul a ceea ce zici, sa nu sune aiurea, dar te si privesti fix in ochi.
Incearca cat de des poti, pana cand nu te mai pierzi cand te privesti in ochi in oglinda. Acest exercitiu iti solicita atat "taria" de a privi pe cineva in ochi, adica de a-l infrunta, de unde apare timiditatea - adica neinfruntarea cuiva, cat si controlul asupra ceea ce spui, sa nu indrugi prostii sau sa te pierzi.
Apoi, urmatorul pas este sa exersezi cu alte persoane. Cum? Cand mergi pe strada/la magazin/scoala/munca/etc, incerci sa privesti persoanele in ochi, doar o secunda, doar sa le prinvi privirea, dupa care iti urmezi drumul.
Dupa catva timp, te uiti putin mai mult, dar sa nu para ca te holbezi, ca apoi poti avea probleme.
Cand te intalnesti cu cunoscuti in acele locuri enumerate mai sus, sau si altele, ii privesti in ochi o durata de timp ceva mai lunga(1-5 sec), in timp ce ii saluti si le zambesti. Asa nu va aprea ca te holbezi la ei, din moment ce ii si saluti si le si zambesti.
Apoi, fa asa si cu fetele, pe care le cunosti: le zambesti, el saluti si le privesti in acest timp fix in ochi. Poti si pe cele pe care nu le cunosti sa le privesti fix in ochi, si iarasi, pentru a nu parea ca te holbezi, zambesti, apoi iti vezi de treburile tale.

Incearca aceste exercitii si sigur vei reusi sa scapi de aceasta timiditate.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca doresti sa prinzi pasarica, iesi afara si alearga dupa ea. Daca nu, ramai in casa si joaca-te pe calculator. Tu decizi.

| Carmen27 a răspuns:

Cele mai bune lucruri la care te poti gandi intr-o astfel de situatie sunt:
1. Nu ai nimic de pierdut, trebuie sa ai curajul si sa o chem in oras, in acest moment nu ai ce sa pierzi, poti ramane la acest nivel sau poti "castiga" inima fetei.
2. Si ultimul lucru la care trebuie sa te gandeste este ca sunt sanse sa vina cineva mult mai jos ca tine (nivel psihic, inteligenta, aspect) si pentru ca el va avea acel curaj sa o cheme in oras, va reusi.

Asta e tot ceea ce ai nevoie.

| b0denN a răspuns:

Gandeste-te si tu in inconstientu tau ce vrei, o *** sau o ()?

| Barbu_Alexandru_Marian_1994_L8eY a răspuns:

Salut, in primul rand gandeste-te ca nu ai nimic pe pierdut!

| Sava_Paula_2000 a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si daca iti propui sa faci ceva sa nu renunti niciodata! eu spun ca ar trebui sa faci tu primul pas ( gen sa ii dai un trandafir sau o atentie mica ) si daca ea va continua atunci si ea te place... daca te emotionezi in preajma ei imagineaza-ti ca exersezi cu altcineva... sper ca ti-am fost de ajutorwinking