| anonim_4396 a întrebat:

Am o relație de 2 luni cu un băiat de 21 de ani, eu având 19. Îl cunosc aproximativ de un an și mi-am dat seama ca e un băiat bun. Mi-a cunoscut părinții, i-am cunoscut părinții și relația merge spre bine. Părinții mei îl plac foarte mult deoarece le-a dovedit prin mai multe fapte ca el vrea ceva serios cu mine și ca nu vrea sa își bată joc. Recent mi-a făcut o surpriza cu 2 bilete spre România, noi locuind in Anglia, ca sa mergem in orașul unde stau eu fiind ziua celui mai bun prieten al meu. Țin sa Menționez ca nu am dormit niciodată la el, nici el nu a rămas la mine peste noapte. Eu am mai avut o relație de 2 ani înainte in care ai mei mi-au interzis sa rămân cu băiatul respectiv peste noapte, ei știind ca nu mai sunt virgina oricum. Când au aflat de plecarea noastra spre România, mi-a zis ca ei îmi dau voie sa dorm cu el doar peste câțiva ani pentru ca eu nu sunt încă de ‘maritat’ și ca relația noastra ar trebui sa se rezume la 2 ieșiri pe săptămâna și maxim sărutat. Eu m-am gândit in felul următor, sa merg in vacanța asta de 3 zile cu iubitul meu chiar dacă ei nu sunt de acord deoarece biletele și rezervarea sunt făcute. Credeți ca e o alegere buna?
Credeți ca după ce ne întoarcem o sa își schimbe mentalitatea și o sa accepte sa avem o relație normala?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iesiti din comun parintii tai. Trebe sa stie ca te penetrezi cu ala in anglea asa dum asses sa fie lol. Din respect nu te poti viola cu el in casa lor doar dormitu da

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i cazul sa mai cere voie parintilor, esti majora si faci ce vrei!

| Mosotti a răspuns:

Nu trebuie sa te lase parintii, mai bine va duceati in alta parte unde nu erau parintii tai. Dormi in alta parte, sau cat esti acolo dormi separat, apoi cand reveniti in Anglia faci ce vrei dar atentie, protejat. Important este ce vrei tu si prietenul, nu ce vor parintii, ca nu ei sunt in relatie ci doar voi doi.
Nu ai ce sa le explici ca nu vor intelege ce spui. Zi ca ei pana pleci inapoi, ca nu stai o luna la ei.

Inca odata atentie, sa va protejati sa nu auzim apoi "vaaai am ramas insarcinata, s-a intamplat", ai mare grija!

| Freya1 a răspuns:

Poti sa faci ce vrei tu ca doar ai 19 ani.Cred ca ar trebui să vorbești cu ei sa le explici ca Sti ce faci si ca ar trebui să te lase sa iei decizi singura.Incearca sa nu te cerți cu ei, dar daca tu chiar doresti sa faci ceva poti sa faci si fara acordul lor.
Doar ai grija sa nu iei decizi pripite sau sa te incurci cu cine sti cine.

| anonimg a răspuns:

Prietenul tău, cu tot caracterul lui bun, încă mai are multe de învățat.
El trebuie să știe că dacă vrea să te cucerească pe tine, el trebuie să-i cucerească pe părinții tăi.
Iar dacă el a construit o relație bună cu ei până acum, atunci biletele acestea vor dărâma toată construcția. El nu trebuie să facă nimic împotriva părinților tăi, atâta timp cât aceștia gândesc rațional.
El poate să lucreze și împotriva voinței părinților tăi, și chiar și tu; dar care este folosul din aceasta?
Spune-i că este mai bine să piardă niște bani pe bilete decât să piardă buna relație cu părinții tăi. El te forțează și pe tine să te cerți cu ei.
Spune-i că dacă el ar înțelege lucrul acesta ar fi bine pentru toți. Dar dacă este orgolios și mândru, și va înainta în planul lui nechibzuit, nu va avea decât de pierdut; și vina va fi a lui. El trebuie să renunțe la bilete fără să-i pară rău; ci mai degrabă să-i pară rău că era să facă ceva rău.
Întreabă-l dacă el și-ar lăsa singura fată să plece cu prietenul ei încă adolescent în altă țară.
Nu este nici macar un eveniment mai important -al unora dintre voi.
Cu siguranță că planul lui nu este ca să dormiți separat.
Un om cu caracter trebuie să țină cont de hotărârile părinților tăi cât timp aceste hotărâri sunt raționale.
La 19 ani te poți duce în lumea largă. Dar dacă îți asumi această responsabilitate, atunci îți asumi și orice risc.
Dar tu ești încă prea tânără ca să poți gândi ca un adult.
Vă recomand amândorura cartea "Iubește inteligent":
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Vă va fi de un real folos.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"El trebuie să știe că dacă vrea să te cucerească pe tine, el trebuie să-i cucerească pe părinții tăi."

Nu e necesar asta. E intr-adevar recomandat, si pana la urma normal, sa fii amabil cu parintii si in general cu rudele partenerului, dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci ce/cand/cum/daca vor ei. Daca ei nu inteleg asta, problema e la ei, nu la tine.

"El nu trebuie să facă nimic împotriva părinților tăi, atâta timp cât aceștia gândesc rațional."

Ce ti se pare atat de rational sa nu le convina sa vina cateva zile in tara?!

"Întreabă-l dacă el și-ar lăsa singura fată să plece cu prietenul ei încă adolescent în altă țară."

Are 19 ani, nu 13. Iar el 21! Unde vezi tu adolescenti?!

"La 19 ani te poți duce în lumea largă. Dar dacă îți asumi această responsabilitate, atunci îți asumi și orice risc."

Mare risc, ce sa zic, vine cateva zile in Romania, in localitatea ei de bastina, impreuna cu prietenul...chiar mi se pare extrem de riscant...laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonimg):

Nu trebuie sa cucereasca nici un parinte el, nu e treaba lor ce face ea la 19 ani, e majora si asta este, ce treaba are sexul cu maritatul? Asa cum zice si un coleg, se protejeaza si aia este. Daca ei doi se inteleg, atat conteaza, parintii sa se bage in relatia lor, nu in relatia fetei lor, baiatul nu e nevoie sa o cucereasca ca deja sunt impreuna. Daca au minte cam incuiata, e treaba lor.

Sa cuncereasca el parintii doar daca ei erau in relatie cu el, altfel nu au nici un drept sa se bage.

| anonimg a răspuns (pentru Mosotti):

Este mult de spus despre educație, și cât de importantă este ascultarea de părinți. Dacă noi nu ascultam de părinți, atunci nici copii noștri nu vor asculta de noi atunci când vor face lucruri mai mari decât le-am făcut noi. Educația scade cu fiecare generație. Nici nu au luat bine cartea de identitate și deja s-au apucat de sex și substanțe interzise.
Astăzi există o mafie în rândurile adolescenților a traficului de persoane. Băieții fac ca fetele să se îndrăgostească de ei, și apoi pleacă cu ele peste țări și mări. Acolo se fac că rămân fără bani și se apucă de prostituție, sau le vând direct peștilor.
Dacă se întinde coarda până în România, atunci se mai poate întinde puțin și până în Italia.
Apoi cazul de față este unul fericit că părinții nu îi spun că dacă pleacă să plece de tot - urăsc astfel de părinți. Dar pentru onomastica unui străin strici relația cu părinții poate chiar pentru totdeauna.
Eu nu aș avea încredere într-un băiat care nu respectă părinții fetei.
Poate că planul băiatului ar fi mers -si fără probleme- dacă el ar fi oferit o încredere și mai mare; pentru că încrederea are și ea gradele ei.
Acum viața și lumea sunt înaintea tuturor. Dar dacă lucrurile nu sunt făcute cu judecată, cu maturitate, atunci educația ar trebui desființată, și fiecare să facă ce ii place, și niciodată să nu facă nimic dacă nu îi place.

| Mosotti a răspuns (pentru anonimg):

Ai dreptate asa aparent, real oricat ai spune la copil el tot aia face, mai rau il enervezi, prinde repulsie, ura, pana nu se da el cu capu de zid, NU se potoleste, deci nu are sens. Lasa-l sa treaca prin asta, asta e! Nu scapa de contextul social.
Daaa, lasa ca am mai zis eu, daca acum 40 ani era societatea mai libera si existau droguri, tot la fel faceau si aia ca gena umana e tot aia, evident predispusii, ca ceilalti nici acum nu pun mana, ca nu is f multi totusi. Totu e sa fie copilul genetic strong si nu se va prinde de el raul oricat ar fi, altfel un burete gol care absoarbe ce e in jur.

Educatia doar scoate la iveala inclinatiile aluia, se regaseste in alea, altfel nema.
De ex eu, am incercat sa fumez, nu a mers, am incercat sa beau nu a mers, deci nu s-a prins indif de anturaj, cand erau derbedei simteam ca NU ma amuza si nu ma atrage ce faceau, nu am preluat, am iesit din grupul ala.
In schimb mancatul mult s-a lipit, cand am pus gura pe nutela prima data, mi-a placut!
Contrar verisoarelor mele carora NU le-a placut, nu s-a prins, nu le placeau dulciurile, deci e clar, tatalui lor nu ii placeau dulciurile.
Hai sa nu ignoram genetica, toti ignora genetica, suntem niste calculatoare biologice, asta suntem, educatia se prinde pe secheletul genetic.
De ex fetele in general mostenesc caracterul tatilor, si baietii al mamelor, de mici se vede, nu chiar la toti dar in general, genetic.

| sofisis a răspuns:

Ce prostie. Eu te-as sfatui sa stai de vorba serios cu ai tai si sa le spui sa-si scoata nasul din fundul tau. Ai o varsta. Rupe cordonul ombilical...e timpul.
Nici un barbat nu va sta cu si nu va aprecia o fata care inca are viata condusa de mami si de tati la 19-20 de ani.

| Bizon95 a răspuns:

Wow, ai 19 ani si parintii iti dicteaza viata sexuala
CE LEGATURA ARE "de maritat" CU VIATA SEXUALA?!?

atat timp cat o faceti protejat, le-as spune parintilor "hai sictir si n-am cuvinte"

SAU CE?!? cand o sa ai 50 daca nu te-ai casatorit tot or sa isi asume dreptul sa NU ITI DEA VOIE?!?

WTF?!?

| adryang78 a răspuns:

La vârsta ta poți lua singură decizii. Scuză-mă că îți spun, dar părinții tăi au o mentalitate învechită. În plus, este frustrant să stai într-o relație fără să întreții relații sexuale. Și mai e o vorbă - unde nu scârțâie patul, scârțâie relația. Din moment ce nu ești virgină, nu văd care ar fi problema. Iar el, ca bărbat, nu va face față prea multă vreme unei relații fără sex. Așa că fă ce-ți spune inima și, mai ales, nu permite nimănui să intervină în relație, nici măcar părinților.

Răspuns utilizator avertizat
| Demidol a răspuns:

Du-te. Va fi o vacanta. Parintii tai nu isi vor schimba atitudinea. Poate nu se va intampla nimic. Dar daca veti face sex, luati-va masuri de precautie. Nu faceti prostii. Oricum, esti deja majora.

| mdc98 a răspuns:

Ce ar putea fi rau in faptul ca ai dormi peste noapte cu iubitul tau in care esti intr-o relatie de 2 ani? Mi se pare absurd, mai ales daca spui ca nu mai esti virgina si ei stiu asta.
Ei au habar ce inseamna sa fi maritata? Maritata inseamna CUNUNATA, nu doar pentru ca dormi cu el in acelasi pat doamne, ai 19 ani, nu e normal sa te controleze.