| Puiu_Puiu_1995 a întrebat:

Am o relatie de 3 ani, totul a fost bine pana acum 8 luni cand prietenul meu a plecat in Londra.
Si-a gasit acolo de lucru de mine a cam uitat sau asa am simtit eu, vorbeam o data pe zi la telefon si seara pe net, mie imi spunea ca are treaba dar de fapt vorbea cu o fosta colega de lucru de vreo 40 de ani, cea mai buna prietena a lui, nu spun sa nu vorbeasca cu nimeni dar sa nu ma ignore, mai era ceva ce pe mine ma deranja si sincera sa fiu simteam lipsa, nu am auzit din gura lui macar un te iubesc sau amore pentru ca inainte nu era si sa nu spuna asta, pentru mine insemna mult.
I-am explicat care este problema, pe moment nu s-a schimbat, mi-a spus ca locul de munca era mult prea stresant pentru el fiindca lucreaza bucatar in 2 restaurante, si cum asta nu era de ajuns intr-o seara l-a apucat pe el dintr-o data cheful de cearta, sa imi spuna ca o fosta colega de-a lui o considera mult mai buna pentru el decat eu ca vrea bruneta asta isi doreste eu fiind satena, multe cuvinte care m-au jignit enorm.
A doua zi ne-am impacat nu l-am putut vedea atat de posomorat nu am avut aceea inima sa-l las balta.
Nu prea s-a schimbat comportamentul lui atat ca imi acorda mai multa atentie dar tot rece era!
Am inghitit totul pana intr-o zi, cand m-a cuprins o stare pe care nici eu nu o puteam intelege, ma simteam rece, in capul meu aveam ideea numai sa ma despart de el, aveam perioade pa parcursul unei zile in care incepeam sa plang fara sa ma mai pot opri, nu mai simteam caldura sufleteasca fata de el, nu mai stiam daca il iubesc cu adevarat, eram pe alta planeta.
El stie de toata acea perioada dar nu prea l-am simtit alaturi de mine.
Dupa doua luni in care m-am chinuit ca un animal, acum in sfarsit mi-am revenit, simt din nou acea caldura sufleteasca fata de el, nu ma mai simt rece, mi-am dorit enorm de mult sa-mi revin la normal, ma bucur ca am reusit.
Va veni luna aceasta dupa mine, sunt dispusa sa las tot si sa plec cu el doar ca sa ne salvam iubirea.
Intrebarea mea este urmatoarea.
Era normal ca eu sa nu mai stiu ce simt sa nu mai am caldura sufleteasca fata de el, avand in vedere cum sa comportat cu mine si mai ales ca momentan suntem la distanta, voua vi s-a intamplat, ce ati face daca ati fi in locul meu?
Sunt in stare sa fac orice doar sa salvez iubirea noasta, e prima mea relatie, imi doresc sa fie si ultima!
Am 19 ani!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exagerezi, simti "monstruos" si il stresezi cu chestii inutile. Din ce spui, pari ca tu nu prea muncesti pe aici, ai mult timp de stat degeaba si facut idei aiurea. Poate ar fi bine sa-ti mai iei si tu un job sau altceva, asa incat sa fii mai ocupata. Asta te va responsabiliza si te va face mai putin obsedata de detalii.
Si dai prea multa importanta sentimentelor tale, suferintei tale, tie ca persoana. Cand esti intr-o relatie, conteaza mai ales ce simte partenerul, nu-ti mai oferi tie atata atentie, incearca sa te mai lasi pe tine la o parte pentru binele lui. Daca are doua joburi, e normal sa aiba mai putin timp de tine si sa-ti dea mai putina atentie. Facand istericale si cerand imperios mai multa atentie, vei reusi sa il departezi mai mult.Gandeste-te: de ce prefera sa vorbeasca cu prietena aceea si nu cu mine? Nu cumva tu nu ii oferi suficienta intelegere si sustinere, nu cumva ea este mai inteleapta decat tine si il ajuta in modul in care ar trebui sa o faci tu? Iubirea nu inseamna numai caldura sufleteasca, inseamna intelegere, incredere, sustinere morala. Inseamna sa fii alaturi de el, sa fii la fel de deschisa si de dornica sa il sustii si atunci cand va e bine, dar si atunci cand va e rau, sa ai mereu o vorba bun, o incurajare, un sfat gandit, cantarit si pozitiv. Inseamna sa il asculti si sa il intelegi, sa ii oferi fara sa ceri, sa sacrifici orgoliile si rasfaturile tale pentru confortul lui. Intr-o iubire trebuie sa fiti si prieteni si tu, ca femeie, trebuie sa fii calma, intelegatoare, inteleapta, sa nu te lasi prada furiilor de moment. Barbatii sunt mai impulsivi, de aceea au nevoie de un sfat cumpanit de femeie. In loc sa-ti exagerezi suferinta pana la cote imposibile, intreaba-te unde gresesti si de ce el mai are nevoi si de alta prietena in afara de tine. Si nu ii pune bete in roate in aceasta prietenie, daca tu nu poti sa ii fi si prietena, atunci e bine ca are o prietena care sa il sfatuiasca.

| Puiu_Puiu_1995 explică (pentru Brigaela):

Iit multumesc pentru raspuns, am sa tin cont de acum in colo
Stiu ca sunt o ''idioata'' si l-am stresat destul ma simt al dracului de nasol
Incerc sa repar totul si de acum in colo sa nu ma mai stresez din nimicuri

| Puiu_Puiu_1995 explică (pentru Brigaela):

Dupa părerea ta ce a-și putea sa fac sa imi repar greșeala in fata lui.
Vreau sa salvez aceasta relație.

| Brigaela a răspuns (pentru Puiu_Puiu_1995):

Poarta-te normal de-acum inainte.

| Puiu_Puiu_1995 explică (pentru Brigaela):

Nu am cuvinte sati multumesc ca m-ai ajutat

| Brigaela a răspuns (pentru Puiu_Puiu_1995):

Nu trebuie sa imi multumesti, toti avem dificultati in relatiile noastre de cuplu si apelam la ajutor pentru a ni le rezolva. Nu e deloc simplu sa fii intr-o relatie stabila.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sincer esti prea visatoare, cum sa fie ultima esti tanara ai 19 ani fi rationala, e normal ca iubirea sa se duca ti-am spus ca 4 ani dureaza si la ce comportament are nu-i de mirare

| Puiu_Puiu_1995 explică (pentru RAY):

Dupa parrerea ta daca am 19 ani asta inseamna ca trebuie sa am 50 de relati, pentru tine e normal. ca de asa sunteti toti ( toate )
Daca eu il cosider omul langa care pot sa imi construesc o familie, care e problema?
Ai nu rau ca sti tu ca dureaza doar 4 ani, serios?

| Puiu_Puiu_1995 explică (pentru RAY):

De la tine nu am nevoie de raspunsuri de rahat. PASTREZALE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti dependenta de el. E normal sa nu stii ce simti, ai suferit niste transformari pana te-ai acomodat cu absenta lui. Vrei sa-l schimbi, crezi ca ai dreptul asta? Nu ai incredere si siguranta in el, il lasi in pace. Sentimentele odata estompate raman ratacite, se pierd la fel de repede cum au revenit. Trebuia sa pui punct in momentul in care te-ai simtit rece, sigura fara ca inima sa intervina in decizia ta. E foarte posibil sa te lupti cu tine. Probabil esti o copila pe langa el. Daca lasi tot, pierzi tot. Parerea mea e ca alergi dupa ceva ce nu exista.

| Puiu_Puiu_1995 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt o copila fata de el. este cu 4 ani mai mare de cat mine