| MarianSnd a întrebat:

Nu mai pot sa o inghit pe mama mea. Azi m-am trezit cu noaptea-n cap (5) ca sa merg sa fac poze pentru finalul de clasa a 12-a.
Avand colegi incompetenti a durat 2 ore jumate tot, timp in care am stat in soare o ora jumate.
Fast forward pana acasa, m-am pus in pat pentru ca eram mort de somn, iar cand m-am trezit era ora 7 seara. Ies din camera si ma trezesc cu mama cum urla la mine ca vezi doamne nu m-am dus la meditatii la mate la 2:30 (eu ajunsesem la 12 acasa, si a trebuit sa o astept pe ea sa vina 2 ore pentru ca nu aveam cheile). Si am incercat sa ii zic ca eram rupt in gura de somn si ea nimic, mai avea putin si ma si lua la bataie. Ce fac?

16 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Mama ta s-a comportat ca orice adult in situatia de fata.Stiind ca ea plateste pentru toate acestea, cred ca minimul pe care il poti face este sa te duci unde trebuie, cand trebuie, mai ales ca, probabil, dai bacul la mate nu? Deci e tot in interesul tau sa te prezinti la meditatii.Ar fi putut sa dea si ea doavada de un pic de intelegere, dar mna. Data viitoare ai grija sa ai mereu cheile la tine si sa stii ca poti foarte bine recupera somnul in zilele urmatoare, n-a murit nimeni din asta, mai ales adolescentii.Succes la bac!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cresti. Te faci de 18 ani, zbori si esti pe cont propriu. A exagerat maica-ta in cazul de fata? Ca adult si parinte care mai urla uneori la asta mica, clar a exagerat. Nici eu nu am dreptate sa urlu, si i-as bate in cap pe toti astia care gasesc scuze. Nu, bai loazelor, daca esti adult si copchilul face diverse nasoale, e in primul rind vina ta, ca a ajuns sa le faca. Degeaba ii spui sa faca ceva, cand la tine vede fix pe dos! Si ca sa subliniez inca o data raspunsul, n-ai ce face. Cel mai probabil are niste frustrari pe care si le revarsa pe tine. O chestie foarte comuna la romani, unde adultii in loc sa faca sport si/sau sa mearga la terapie, isi revarsa frustrarile pe copii...

| johnnny123 a răspuns:

Nu mai poți să o înghiți pe femeia care te-a născut, te-a crescut, îți asigură casă, masă, haine și-ți plătește educația?

Păi dacă ești așa băiat mare, încearcă să te descurci o săptămână fără lucrurile pe care ți le asigură mama. Și spune-ne cum a fost.

| sofisis a răspuns:

Daca te culcai devreme stiind ca te trezesti la 5 nu mai erai rupt in gura si avand in vedere ca practic ai ajuns acasa la 2... puteai foarte bine sa mergi la meditatii la 2:30 si sa te culci dupa. Ori scuza-ma...sa te culci la 2 si sa te trezesti la 7 seara nu e normal. Mai ales la varsta ta.

| VoidEternal a răspuns:

Awww, you poor little thing... Am vărsat și o lacrimă.
Era obosit mititelul... Și a stat și în soare... :(

Rupt în gura de somn ești când te trezești la 5 și mergi la munca 14 ore, nu când mergi la poze.

Că nu știi încă ce înseamnă asta, e meritul părinților tăi care te-au ferit de genul asta de realități. Alții de vârsta ta știu. Aceeași părinți care muncesc acum ca să-ți plătească meditațiile la care nu ai putut fi deranjat să mergi.

Deci ca să recapitulăm, ai colegi incompetenți, parinti incompetenți... numai tu ești perfect.

Eu zic să te răzbuni pe părinții tăi lănsându-ti viitorii copii să te calce în picioare și să se c@ce pe munca ta;)

| sofisis a răspuns (pentru VoidEternal):

Cue the world's smallest violin for this boy

| StoicAnalysis a răspuns:

Ignori. Si ii explici cand se calmeaza.

| AliGab a răspuns:

Taci si inghiti!

| TheGentleman a răspuns:

Mama ta a exagerat, poate ajută să-i faci programare la un psiholog.

| VoidEternal a răspuns (pentru TheGentleman):

Tu așa ai făcut cu părinții tăi? Le-ai făcut programare la psiholog? Le-ai și platit vizitele, sau?

| Felissa13Eden a răspuns:

Mama ta, ca orice parinte de adolescent, este un om frustrat si macinat de griji. In momentul in care copilul ajunge la adolescenta, parintii nu stiu cum sa se mai comporte, brusc uita cum au fost si ei la varsta aceasta. E greu sa iti spun sa o intelegi, dar e singura solutie. Explica-i frumos ce te nemultumeste, chiar daca se va supara, macar tu esti impacat. Daca te deranjeaza foarte tare, ignora-i vorbele aspre si mergi pe drumul tau cum consideri tu ca e bine.
Esti mare, de acum iti faci singur alegerile fie ca ea vrea sa inteleaga sau nu.
Chiar daca te agaseaza, nu te enerva si tu cand o vezi suparata, nu rezolvi nimic, doar te incarci negativ si mai tare.

| AlexCriss2000 a răspuns:

Ascultă de ea!

| Torrpi a răspuns:

Cum ce faci? Te duci la ora dubla de meditatii. Ca mama ta nu plateste degeaba orele alea.

| MarianSnd explică:

As vrea un raspuns de la un om care stie sa inteleaga ce citeste si de preferabil sa nu fie boomer, mersi?

| darrio2007 a răspuns (pentru MarianSnd):

Tu vrei raspunsuri care sa iti dea dreptate tie nu mamei.
Probabil ca ai mai neglijat si altadata obligatiile pe care le ai ca elev.
Nu-ti dau dreptate.

| sofisis a răspuns (pentru darrio2007):

Degeaba. Asta face parte din categoria astora care cred ca la 18 ani le stiu pe toate si au dreptate absoluta laughing))) Din pacate pe oameni ca el nu ai cum sa ii ajuti sa evolueze