| denysa a întrebat:

Am o relatie foarte complicata cu tataul meu. nu prea ne intelegem. eu stau la el doar de 2 ani pentru ca inainte stateam la bunici dupa aia am fost in italia 2 ani la mama si am revenit in tara la tata petru ca buncii au murit si stau doar pe o perioada de timp pana eu si mama reusim sa ne terminam casa [vreau sa zic ca tata si mama sunt despartiti tata recasatorit cu o fata sora mea vitrega si mama la fel impreuna cu cineva de 7 ani]. cum pot sa castig increderea in tatal meu de ce e asa de dur cu mine? de exemplu el nu ma lasa in oras seara cand deja este intuneric eu nu mai am ce cauta afara.am 16 ani aproape fara 2 luni. varta e o problema? nu cred pentru ca am prietene de varta mea si le cunosc foarte bine...

Răspuns Câştigător
| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, din pacate in urma divortului dintre arinti copii sunt cei care sufera. De cele mai multe ori parintii uita ca copilul nu este o mobila sau un obiect de uz casnic care sa poata fi mutat dintr-o parte in alta. Si mai mult decat atat incearca sa demonstreze unul altuia ca el este un parinte mai responsabil, mai bun. Dar in acelasi timp il inteleg si pe tatal tau. La varsta de 16 ani inca mai ai nevoie de sfaturile lui. El incerca doar sa te protejeze. Vorbeste cu el si incearca sa ajungeti la un compromis.Este si varsta o problema ai totusi doar 16 ani, dar si la 30 de ani tatal tau va incerca sa te protejeze. Pa

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Inca esti minora, s-a angajat si are obligatia sa aiba grija de tine. E normal sa-ti interzica niste lucruri pentru a fi sigur ca nu-i aduci necazuri si nu-i faci probleme! Daca era si mama ta, ar mai fi spus si ea cate ceva in sprijinul tau. Majoritatea tatilor sunt mult mai severi ca mamele! Incearca sa fii mai apropiata, discuta problemele tale cu el, fa-l sa aiba incredere in tine si asculta-l totusi ca are in mare dreptate: sunt prea multe tentatii si pericole pentru varsta ta.

| Biencush a răspuns:

Probabil vrea sa dovedeasca mamei tale ca te poate educa foarte bine si fara ajutorul ei.Nu vrea sa o iei pe o cale gresita.Cred ca cea mai buna varianta ca sa te apropii de el, este sa fii cat mai prietenoasa cu mama si sora vitrega, eventual deveniti prietene, sspune-le durerea ta, iar ele vor pune o vorba buna pentru tine atunci cand vei avea nevoie sa ramai mai tarziu afara.

| denysa explică:

Cum adica sa ma intalnesc cu prietenele mele pe timp de zi? uiti ca iarna la 4 ii bezna afara? unde pot merge in oras la plimbare sau mai stiu eu unde in 2 -3 ore? mersi oricum

| Doddel a răspuns:

Tine la tine si nu vrea sa patesti ceva dupa lasarea serii, probabil este mai strict nu-ti cunoaste prietenele/prietenii si vrea sa fie sigur ca esti in siguranta cel putin cat mai stai la el pana te muti cu mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele ca tine, fug de colo colo unde le e mai bine. e important sa stai intr-un singur loc, sa ai un drum bine stabilit in viata si sa-l urmezi.fiecare dintre ei nu vrea sa fie raspunzator pentru esecul tau in viata din cauza neascultarii si greselilor pe care le faci. te intalnesti cu prietenele ziua. dar NOAPTEA? ce treaba ai tu noaptea pe afara?

| thebloodsoul a răspuns:

Eu cred ca ii este frica sa nu ai cumva un anturaj gresit si sa te indrume ei spre droguri, tigari etc. sau poate se gandeste ca te rapesc...sau tot felul de chestii ai putea purta o discutie cu el despre asta spunandu-i tot ce simti in legatura cu asta nu te ambala fii calma descarca-te in fata lui