| XDestroyX a întrebat:

Am o problema in legatura cu niste acte pentru casa si pentru terenuri. Tatal meu a fost titular la tot dar a decedat acum 7 ani, mama s-a recasatorit iar eu stau singur in casa parinteasca. Din cate am inteles mama ar avea cea mai mare parte din casa si eu cu sora mea vitrega de pe tata avem mai putin. Mama nu vrea sa vanda casa dar eu cu sora mea dorim sa facem ceva sa o vindem, ce putem face?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de 7 ani n-ati facut procedura succesorala (mostenirea) dupa tata?
Faceti procedura succesorala si apoi partajul mostenirii.
Daca bunurile imobile (terenuri si casa) au fost numai ale tatalui atunci mama ta va mosteni 1/4 din acestea iar tu cu sora ta veti imparti restul de 3/4 din bunuri.
Dupa ce fiecare va fi proprietar atunci puteti vinde bunurile ce revin fiecaruia.

| raluk27 a răspuns:

Nu puteti vinde casa, fara sa fi dezbatut succesiunea dupa tata.
Atat la mostenire, cat si la vanzare va fi necesara prezenta tuturor mostenitorilor.

| Horia_6478 a răspuns:

Faza e din ce am auzit eu, o data ce tatal tau a decedat, impartirea se face in felul asta : mama ta are 50% si tatal tau are 50% din cei 50% ai tatalui tau se imparte in doua 25% revin copiilor iar 25% sotiei, ceea ce mamei tale ii revin 75% din suprafata casei. Parerea mea este sa stabiliti ceva impreuna cu totii si sa o rezolvati pe cale amiabila, altfel e foarte greu sa dai 25% dintr-o suprafata de teren! Multa bafta!