| dulcica_6275 a întrebat:

Fratii care au aceeasi mama, dar tati diferiti sunt vitregi sau buni? Dar cei care au acelasi tata si mame diferite cum sunt, ca nu mai inteleg? Cine e mai important, mama sau tatal?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ambii parinti sunt importanti in mod egal si fratii sunt frati fie ca au mama comuna, fie ca au tata comun. Frati vitregi sunt cei crescuti de aceeasi parinti, dar fara legatura de fratie intr ei (unii copiii mamei, altii copiii tatalui). Si mi se pare o nebunie sa spuneti ca fratii de mama sunt mai frati decat cei de tata. Ambii parteneri contribuie egal la conceperea copiilor si copiii le apartin in egala masura.

mira
| mira a răspuns:

Atentie! Fratii care au numai aceeasi mama sau numai acelasi tata sunt tot frati buni cu precizarea"dupa mama"sau "dupa tata". Sunt considerati frati vitregi copiii din casatorii diferite desfacute urmate de o recasatorie a unuia dintre parinti.Fratii vitregi nu au in comun niciun parinte dar ajung sa convietuiasca in aceeasi familie urmandu-l pe parintele recasatorit.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca sunt din aceiasi mama sunt frati buni, daca sunt din mame diferite sunt frati vitregi.Conteaza ca sunt frati.

| Anca a răspuns:

Fratii de mama, sunt mai frati decat fratii de tata. Pt ca, s-au nascut din aceiasi mama! Au trait in acelasi uter!

Sunt frati vitregi! Dar mai frati sunt cei nascuti din aceiasi mama, decat ceilalti!
Un barbat poate lasa gravide o suta!
O femeie naste dintr-un singur barbat!

| valy a răspuns:

Pai amandoi sunt importanti, pentru ca inca nu sa inventat ca femeia sa faca copii fara barbat, desi la barbati studiile au descoperit... http://www.gandul.info/......eo-2758562 si in amandoua cazurile fratii sunt vitregi;)

| rey a răspuns:

La fratemiu care e frate si de mama si tata ii zic frate de sange, la cel cu care am in comun doar aceeasi mama ii spun vitreg si suntem foarte diferiti.

Răspuns utilizator avertizat
| katia a răspuns:

Eu iti explic ce zic altii:daca ai tata diferit esti sora de sange adica buna dar daca ai mama diferita esti sora vitrega adica nu de sange! Dar eu cu soramea avem tatzi diferiti(mama mea m-a facut, a stat impreuna cu tatal meu bun 3 ani si s-au despartit si dupa putin timp a intalnit actualul meu tata s-au casatorit si au facut pe soramea si ne-au crescut impreuna ca si cum am fi amundoua fetele lui de sange)Pot sa zic ca am avut o viata splendida cu el mi-a oferit tot ce era necesar si cateodata se lasa pe el si imi dadea mie.Niciodata nu a mai facut diferenta intre mine si soramea, intotdeauna l-am considerat tatal meu adevarat caruia ii vreau tot binele din lume! Dar din nefericire a murit la o saptamana dupa nunta mea adica acum 2 ani jumatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA sunt frati vitregi si din mama si din tata, oricum ai lua-o
gandeste-te ca tatal e samanta iar mama e pamantul, fara unul din astea 2 nu mai creste planta happy, pe pamant cad 10 seminte dar doar 1 ajunge sa creasca o planta.
trasaturile dominante la 70% din copii sunt preluate de la tata.
mai am un exemplu banal : cand 2 perechi de oameni gemeni, o pereche de fete si o pereche de baieti au copii fiecare cu perechea lui de sex opus din cealalta grupa, ce crezi ca se intampla?
dap... se numesc frati vitregi si aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt facuti de aceeasi mama sunt frati buni daca au mame diferite si tatal bun sunt frati vitregi dar frati vitregi nu se considera asa

| ray_1368 a răspuns:

In ambele cazuri eu sunt frati vitregi, cel putin asa cred eu.

| dulcica_6275 explică:

Imi pare rau pentru tatal tau aceeasi chestie a fost si la mine dar tatal meu vitreg nu e mort/

| MuntianArpad a răspuns:

Cum șanț frați bun sau vitregi

| Kapas_Csilla_1970 a răspuns:

Genetica si cercetarile in domeniu ne spune ca coppii nascuti di aclasi tata sunt frati mai buni decat de pe mama, nu uterul conteaza ci saminta din tata ce duce linia mai departe, femeia poate sa faca copii cu mai mulkti barbati dar nu da mostenire genetioca pe linie, nu degeaba regii mai de mult sau chiar si azi ai mai mari sau familii mai de vita nobila vreau baieti in familie ca sa duca linia genetica mai departe, ia uitati -va la chinezi ca au ajuns pe timpuri sa omoare copilul fata si acum au numai baieti si considera ca daca au o fata este o nenoricire pentru familie.au ajuns acum sa-si caute neveste din alte rase ca nu au femei in tara lor pentru a se casatori. ginditi-va la un cuptor (uterul femeii)si in cuptor putem coace si cozonac si frige carne si tot felul de mincaruri si mincam ceva diferit dar cuptorul este acelasi, deci daca bagam acelasi mincare vom minca la fel tot timpul deci fratii dulci au alelasi parinti dar din tata diferit nu mai sunt asa de frati dulci dar barbatul isipoate baga saminta ( mincarea)in diferite cuptoare ca tot aceeasi mincare va iesi din el.

| Dannyela2551 a răspuns:

Frații după tată se numesc frați consangvin iar frații după mamă se numesc frați uterini.La fel și pentru surori. Sunt la fel de importanți. Cei care nu au legătură de sànge de numesc frati vitregi.

| Paraluta_Codrut_1987 a răspuns:

Eu cred ca frati de tata sunt buni ca mama este clocitoarea tata pune sãmânta