| RafaellaElla a întrebat:

Daca eu si cu o fata avem aceeasi mama biologica dar tati diferiti eu ce sunt mai exact cu ea?

29 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Soră vitregă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Soră vitrega după tată si sora bună după mamă

| Violleta2022 a răspuns:

Surori

| Violleta2022 a răspuns:

Sora buna, nu vitrega, deoarece aveti amandoua sangele mamei!

Vitreg este acela provenit prin alianta, nu prin sange.
Exeplu: daca mama ta se casatorea cu un barbat (nu tatal tau), care avea deja copii dintr-o casatorie anterioara, doar atunci se pot numi "frati vitregi", ca nu aveti nimic din sangele nici unuia dintre parinti.

| relian a răspuns:

Cu un singur parinte comun sinteti surori dupa mama, Daca erati al tatalui erati surori dupa tata.
Cam asta ar fi termenul cel mai bun si cred folosit de oameni. Daca vorbim in termeni medicali atunci esti sora urterina, adica sora dupa mama cum am spus.

Oamenii le spun vitregi.
Unia citeaza din dictionare romanesti, unde la vitreg spune ca ar fi copii care nu au nimic genetic in comun, adica tata vine cu copilul lui mama cu copilul ei si se casatoresc.
Dar nu spune ca s-ar numi frati/surori vitrege, spune doara vitreg.

Eu nu cred ca oamenii spun unui strain frate sau sora vitrega. Odata nu au nimic in comn, nu-s de acelasi sange, apoi nici macar nu poarta acelasi nume de familie, deci nici nu fac parte din aceiasi familie, doar ca ar locui impreuna in aceiasi casa.

Popular am auzit frati vitregi, oamenii asa numesc pe cei care au mama sau tata in comun.In rest is povesti nemuritoare.

| Frank51 a răspuns:

Așa sunt eu cu sora mea și niciodată nu am considerat-o altceva decât soră și atât.

| gabicoo a răspuns:

Frați couterini! Ăsta este termenul corect! Din punct de vedere juridic!

| Lioana a răspuns:

Fratii care au aceeasi mama dar tati diferiti se numesc frati uterini.
Fratii care au acelasi tata dar mame diferite se numesc frati consangvini.
Deci voi sunteți surori uterine.
Nu sunteti surori vitrege.
Cuvantul vitreg e despre copii sau parinti care nu sunt rude de sânge, si care au devenit rude printr-o nouă căsătorie a unuia dintre părinți.

| relian a răspuns (pentru Lioana):

Popular vorbind se numesc frati sau surori vitrege. Ce ai aratat tu is cuvinte tehnice, medicale.

Raspunsul tau este total gresit.De ce? Pt ca ai continuat, ai spus vitreg is fratii care provin din parinti diferiti care se casatoresc apoi. Fals, ar fi bine sa si arati daca tot aduci definitia asta.

Eu iti sugerez sa cauti pe wikipedia si o sa vezi ca se numesc surori vitrege sau uterine, medical vorbind.

Deci ele sunt surori vitrege, de sange din partea mamei, aidca uterine.
Asa spune pe wikepidia la americani. Poate la romani o spune altfel, desi ma cam indoiesc.
In dexul limbii romane e aceiasi explicatie, sa te scutesc eu sa mai cauti. Spune fratii is cei nascuti de aceiasi mama sau cei care au cel putin un parinte comun.

E bun si asa rau laughing sper ca nu ma injuri, am facut doara observatie, adica ca gresesti.

| Lioana a răspuns (pentru relian):

Definitia pentru vitreg e luata din dex. Informează-te inainte de-a contrazice!
https://dexonline.ro/lexem/vitreg

| relian a răspuns (pentru Lioana):

Eu ma uitai la americani pe wikipedia, apoi si la romani pe dex, dar se pare ca romanii au mai multe dictionare online, desi doara unul singur este ala corect.
Ce arati tu nu-i ala corect, poate nici ce arat eu aici in linkul la care ma uitai.
Uite link-ul la care ma uitai eu si care spune ca si wikipedia la americani

https://dexonline.net/definitie-frate

Deci eu ma uitai si la o sursa mai credibila, adica wikipedia, nu cred ca sursa ta e mai credibila, mai ales dex ce ai dat aici.

Asa si eu iti pot arata dexu din linkul de mai sus si sa zic uite aici spune altceva.
Cum zic cauta pe wikipedia si vina cu ceva credibil.

| relian a răspuns (pentru Lioana):

Https://dexonline.ro/definitie-dex09/frate

Uite aici ce spune linkul ce arati tu referitor la frate sau sora. Deci disctionarele online se contrazic, acelasi dictionar spune una, apoi altceva laughing
Daca cauti frate vitreg nu iti da nimic, cel putin in linkul ce am dat eu mai sus.
Daca cauti frate, spune ca cei naascuti de aceiasi parinti, sau macar au un parinte comun se numesc frati.
Daca cauti doar vitreg, acolo spune ca nu-s de acelasi sange, deci care nu ar avea in comun dect casatoria unuia dintre parinti.

Dar link-ul ce ti-am dat eu spune clar frate vitreg are cel putin un parinte in comun, exact ce spune si diosctionarul american si wikipedia americana.

Acum depinde pe cine crezi tu. Ce spune wikipedia, fratii is cei care au cel putin un parinte comun, se numesc frati vitregi, mai spune ca se mai numnesc si uterni, deci ce ai spus si tu, sau de unde ai citit.

Ca urmare eu dau crezare la wikipedia, este mai de incredere decat linkul trimis de tine.
Eu am un dictionar explicativ al limbi romane in care scrie exact ca si pe wikipedia, plus wikipedia.

Eu zic ca am dreptate sau de unde ma informai eu au dreptate.

| relian a răspuns (pentru Lioana):

Deci dictionarul tau se contrazice singur, e bun si asa rau laughing ce arati tu este doara un cuvint -vitreg- Cauta frate sau sora si o sa fii surprinsa cand o sa citesti ca fratii nascuti din aceiasi mama sau ac elasi tata se numesc frati laughing
Daca se numesc frati cum ramane ca tu ai spus ca nu se numesc frati? Ai spus ca nu se numesxc frati vitregi, desi in dictionaru ce tiam trimis eu link spune ca asa se numesc.

Ce incredere mai poti avea in sursele romensti de informare? Eu am spus ma informez de la americani, astia nu mint, cel putin de chestii de genul asta.

| relian a răspuns (pentru Lioana):

" fráte m. (lat. frater, vgr. phratér și phrátor, scr. bhrâthar, engl. brother, germ. bruder, vsl. bratrŭ, bratŭ [V. barat]; it. frá[te], pv. sp. pg. fraire, fr. frère, ncat. frare). Cel născut din acelașĭ tată și aceĭașĭ mamă saŭ numaĭ dintr´unu din doĭ, și atuncĭ e frate vitreg."

Asa scrie aici in linkul de mai jos. Nu e de la mine. Asa scrie si in wikipedia americana.

https://dexonline.net/definitie-frate

| relian a răspuns (pentru Lioana):

Uite aici am citit eu, daca astia mint, asta e.Sau poate nu pricep eu destul de bine.Nu zic ca stiu engleza f bine, dar am si intrebat pe aici lumea si asa au spus ca inseamna vitreg, sau jumate de frate de sora.

Asa este si tradus in limba romana.Chestia este ca popular asa se spune frate sau sora vitrega.
Ce spui tu despre cei care provin de la aprinti diferiti, nu stiu, o sa intreb.

Mam lamurit laughing americanii au cuvinte separate pentru fartii care fac parte din aceiasi familie.

Au asa :
-Sibling =frati full, ambii din aceiasi parinti
-Half sibling= frati vitregi, au in comun doara un parinte
-Step sibling = frati vitregi, dar nu le zic frati, ori prin acel cuvint se intelege ce fel de frati sunt, doara prin alianta.

laughing te doare mintea si cu denumirile astea. In sf ce mai conteaza cum le spune, uite ca ma informai si nu-i nici ca tine, poate nici ca mine, eu ce am spus a fost din 2 surse ce am gasit si care spuneau la fel.

Deci eu cred ca le spune tot farti vitregi, dar nu de sange comun.

Daca traduri cu dictionar din engleza ambele cuvinte arata frate vitreg, dar banui ca exista si in lim, ba romana ceva sa diferentieze.
Ori daca nu exista, atunci le spune la fel, doar ca stiu rudele ce fel de frati sunt.

Cam asta ar fi explicatia, deci pana la urma sa fie tot ca mine, le spune frati vitregi si nu ce ai spus tu.
Imi mentin afirmatia, tu esti cea care greseste laughing fara nici un dubiu.Toti se numesc frati vitregi, atit cei de sange cit si cei care nu-s de sange, dar au un parinte in comun in famile numa.

Daca ma poti contrazice, vina cu explicatie, eu am gasit explicatie la americani, la romanii nu am gasit, poate pentru ca nici nu-mi da multe surse, pentru ca sunt aici, asa cum nici voua in RO nu va dau multe surse cand cautati ceva in state.

Deci astept sa vii cu ceva coincret.Iti las link-ul cu explicatiile ce am zis mai sus.

https://family.lovetoknow.com/......f-siblings

| dujotIonut a răspuns (pentru relian):

Poate stii engleza mai bine decat limba romana, deoarece esti praf la cum scrii.Nu este vina ta, probabil parintii nu te-au dat la scoala sau n-au avut ce sa scoata din tine.

| Lioana a răspuns (pentru relian):

Noi vorbim limba romana aici. Nu avem treaba cu exprimarile limbii engleze.
Vorba lunga, saracia omului. Eu am spus ce aveam de spus.

| relian a răspuns (pentru dujotIonut):

Ai fost invitat la ceva ciroba ppt cei saraci si nu stiam? Hai mars de aici jegosulue, revina cand inveti sa vorbesti si sa te porti, mars la era eu sa zic unde. Roman clocit, taran clocit, cufurit ce esti.

| relian a răspuns (pentru Lioana):

Nu conteaza ce limba este, te pomeni ca englezii nu au familii genul asta, ori la ei nu exista situatii asa sau ce anume vrei sa spui?

Eu in RO nu am auzit nici la bunici nici la parinti ce spui tu uterini, cum am spus astia is termeni medicali, oamenii nu folosesc cuvinte genul asta, iar vitreg eu asa stiu ca se numeau fratii care aveau in comun un parinte.
Tu daca spui doara din ce citesti pe net, atunci este doara parerea alora, am dat si dictionare din ro in care explica ces aia frati. Tu ai dat doara ce inseamna vitreg, acelasi dictionar daca cauti frate si vitreg constati ca se contrazic singuri cei cu acel dictionar, deci nu poti sa te increzi in ce scrie acolo.

Eu ma incred in ce stiu din popor si ce mai citesc din surse credibile.
Majoritatea care au raspuns, au spus cas surori vitrege, numai tu ai spus altceva.
Am intrebat batrini din Romania si la fel au spus,
Dar vorba ta ce ai avut de spus ai spus, adica ai citat pe altii, de la tine nu prea ai se pare de spus nimic.
Numa bine.

| Sophieka a răspuns:

Depinde de voi...Ce alegeti sa fiti una pentru alta.

Dar probabil nu ai o familie / parinte bun din moment ce tu nu stii nici macar ce esti cu fata respectiva. Esti lipsita de educatie.

| Sonia822 a răspuns:

Surori bune, si trebuie sa fiti foarte apropiate, aveti acelasi sange, o sa vina o vreme cand o sa va aveti doar una pe alta, dupa terminarea liceului prietenii se instraineaza, care pe unde poate, e mare dar sa ai o sora

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E evident, surori vitrege.

| 4evergentleman a răspuns:

Surori

| DoamnaGasca a răspuns:

Mai exact sora vitrega happy

| 76843 a răspuns:

Surori.

| PresedintePiatra a răspuns:

Step Brother inseamna ca ai privilegii!

| Vvianna a răspuns:

Având aceeași mamă sunteți surori.

| Noooooo a răspuns:

Sunteti surori vitrege