| ionela9 a întrebat:

Am si eu o intrebare va rog. Ce ruda as firu cu nepotul tatalui meu vitreg? Oare neam putea casatori? Mama mea cu tatal meu vitreg nu is casatoriti religios. Va rog raspundeti. Multumesc. Raspunsul cel mai detaliat si concret o sa primeasca funda.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu esti ruda de sange cu nepotul tatalui. In fata legii va puteti casatori. Nici biserica nu are ce zice intrucat in fata ei, mama ta si tatal vitreg nu sunt nimic nefiind casatoriti religios.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunteti frati vitregi. Din punct de vedere legal va puteti casatori deaorece nu sunteti rude de3 sange. Biserica nu accepta dar daca nu stie o poate face. Biserica nu-i importanta dar in fata lui Dumnezeu sunteti vinovati.

| Vvistula a răspuns:

Da, fiindca nu aveti legaturi de sange si chiar daca ati avea de gradul 3 poti sa te casatoresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i bataie.Singurul obstacol poate fi parintii nu biserica sau legea.Nu aveti legatura de sange. Daca tatal vitreg si mama ta nu sunt cununati religios sunt practic straini deci si voi sunteti straini.In biserica parintii vostri nu s-au cununat deci nu figureaza in acele liste. Daca esti la oras si mergeti sa va cununati la ata biderica decat cea pe care o freventati, se rezolva.la primarie nu ai niciun obstacol. Apropo de biserica, si biserica face afaceri deci daca cumva este vreun obstacol, bagi 200 la popa in buzunar si va cununa de doua ori. Deci, DA, nu aveti nico legatura de sange si niciun act sa dovedeaca ca tata cu mama sau mai stiu eu ce. Casa de piatra!

| Laura789 a răspuns:

Sunteti verisori vitregi si da va puteti casatori deoarece e ca un strain pentru tine