| FlorinMarius123 a întrebat:

Salut Sa va povestesc ce s-a intamplat. sunt un copil de 15 ani in clasa a 8 a invant foarte bine.Dar astazi am aflat de al mama ca tatal vitreg (pe tatal normal nu l-am cunoscut sad ) si stam foarte rau cu gazul si chiria mama nu mai poate sta 12 ore in picioare pentru a plati atatea... iar tatal vitreg a pus toti bani lui la poker si mama nu mai are ce as putea sa fac? Va rag sa imi raspundeti... nu la misto! va multumesc

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel mai indicat ar fi sa vorbeasca mama ta la secretariatul scolii pentru obtinerea unei burse pentru merit ori bursa sociala, apoi m ama daca numai poate munci, de ce nu se pensioneaza pe caz de boala? ajut-o cum poti la treburile casnice, nu intrerupe scoala pentru ca de ea va depinde viitorul tau, esti prea mic sa te angajezi.
Sa se inscrie la ajutor social la primarie, dar nu sunt bani multi, si cum utilitatile sunt multe, nu cred ca ar reusi sa plateasca din acel ajutor social..trist, foarte tristsad
O zi frumoasa sa ai si multa increderehappy

| T0T a răspuns:

Nu prea ai tu ce să faci. Doar să joci și tu la poker și să câștigi.

| ShizAnime a răspuns (pentru T0T):

Buna idee.

| FlorinMarius123 explică (pentru T0T):

De ce as incerca. sa nu ma pot lasa?

| anonimg a răspuns:

Mi-e teama ca daca nu te vei pue pe genunchi si nu vei cere ajutorul lui Dumnezeu, nu stiu cum vei rezolva problema.
Sa stii ca nimic nu este la intamplare. Si nu exista problema pe care Dumnezeu sa nu o poata rezolva.
Te incurajez ca pe un frate sa ceri ajutorul lui Dumnezeu. Pe genunchi, in gand sau cu voce tare, in singuratatea ta, spune-I Bunului nostru Tata ceresc tot ce ai pe suflet. El te va asculta. Crede lucrul acesta. Nu ai nimic de pierdut. Viata noastra nu sta in mainile oamenilor, ci in mana lui Dumnezeu.
Nu este o rusine, ci o onoare si un privilegiu sa venim inaintea Lui cu toate problemele si necazurile noastre.
Apostolul Petru ne sfatuieste:
"Si aruncati asupra Lui toate ingrijorarile voastre, caci El insusi ingrijeste de voi." (1Petru.5:7)
In alta parte, apostolul Pavel ne indeamna:
"Nu va ingrijorati de nimic; ci, in orice lucru, aduceti cererile voastre la cunostinta lui Dumnezeu, prin rugaciuni si cereri, cu multumiri." (Filipeni.4:6)
Noi nu trebuie sa ne ingrijoram, chiar daca necazul si stramtorarea ne bat la usa. Dumnezeul nostru este mai mare decat acestea; El nu numai ca poate sa rezolve toate problemele noastre, dar si doreste sa faca lucrul acesta daca Il vom ruga. Roaga-L ca sa intervina in problema cu care va confruntati.
Cat despre tatal tau, sa nu-l urasti. Pokerul este de la diavolul; iar oamenii care nu se tem de Dumnezeu se lasa condusi de cel rau. Asa este si tatal tau. Si pentru el te poti ruga, deoarece Dumnezeu are putere sa schimbe inimile oamenilor.

| MskDesign a răspuns:

Tu personal, imi pare rau sa-ti spun, nu ai ce face.Esti prea tanar sa-ti poti ajuta mama financiar. Urmeaza si tu sfaturile celor de mai sus care te-au indrumat spre bine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Florin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| dikaaa a răspuns:

Solicita o bursa de ajutor(dureaza 3-4 luni sau o primesti anul viitor (asa se procedeaza)) Du-te la primarie si vb cu primarul.Imprumutati-va la banca!

| nustiucenumesapun99 a răspuns:

Angajeaza.te si ajut.o pe mama ta cu bani