| anonim_4396 a întrebat:

Am un copil de 4 ani si nu sunt cununata cu el, dar el ma ameninta ca imi ia copilul. di vrea sa ma dea in judecata pentru asta. e posibil sa-mi pierd copilul? va rog sa-mi raspundeti sa sunt disperata de amenintarile lui

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Trebuie sa vezi de ce apar aceste discutii in care este pus in discutie copilul. Vezi unde, si din ce cauza se intampla disputele acestea, cum poti sa dai la pace cu sotul tau si relatia sa mearga bine. Întotdeauna exista o cale de impacare, mai lasa si tu de la tine si ai sa vezi ca o sa fie bine. Referitor la problema copilului, de obicei acesta revine mamei, poate sa-l ia tatal daca are motive bine intemeiate.

| anad a răspuns:

Daca el este legal (trecut in acte) tatal copilului, are exact aceleasi drepturi ca si tine. Poate sa ti-l ia, daca dovedeste ca nu esti o mama buna si nu ai resurse materiale sa il intretii.

| EUSIATIT a răspuns:

NU exclus sa ti ia copilul, doar daca l parasesti tu sau aduce argumente ca nu esti o mama buna. ceea ce cred ca este exclus/E bine sa purtati o discutie sa puneti lucrurile la punct. iar daca nu merge. e bine sa va separati dar sa fiti civilizati sa va ocupati amindoi de crestera lui. COpilul nu este un obiect sa l impartiti si nici nu e cazu sa vada anumite lucruri ce se petrece intre voi. El are obligatia sava iubeasca pe amindoi pentru ca sunteti parintii lui IN rest sa va fie bine impreuna sau separat,,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ce l-a facut el? sau numai el? nu are cum sa ti-l ia fiindca e si micut.si daca nu santeti casatoriti poti pleca de la el pur si simplu. ce esti tu pentru el? doar sluga? daca erai sotia lui da, dar asa? dar de ce face asa? nu te mai iubeste? sau ai facut vreo prostei? fiindca de 4 ani ar fi trebuit sa te duca la cununie nu? ori e prost, si se crede smecher? daca merge asa? lui ii prinde bine nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anad are dreptate:daca e trecut ca tata are drepturi. Tu trebuie sa faci dovada ca ai unde sta si ca ai cu ce sa-l intretii.

| valentina_7912 a răspuns:

Stai linistita.copilul pana la virsta de 10 ani va ramane la tine. dar atunci la 10 ani, copilul poate fi intrebat in instanta la cine vrea sa ramana.deci ai grija de el, ofera-i ce ai mai bun, arata-i afectiunea ta fata de el, si... sperantele de a ramane langa tine, sunt maxime.