| Blackrose4 a întrebat:

Bună TPU!

Am o prietena foarte buna care are o problema si as vrea niste sfaturi!
Ea are un copil. Copilul este pe numele ei, insa vrea ca tatal sa isi recunoasca copilul si a ales sa il dea in judecata.
Intrebara este: Daca il da in judecata pe tatal copilului si legea il obliga sa si-l recunoasca si sa ii plateasca pensie alimentara... copilul va trebui obligat sa ia numele tatalui? Nu poate ramane pe numele la care este acum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea caz copilul nu este obligat sa-si schimbe numele de familie actual, respectiv sa ia numele tatalui. Aceasta s-ar putea doar daca tatal ar solicita asta si mama ar fi de acord sau instanta judecatoreasca ar hotari in acest sens, ceea ce nu se intampla de regula, cel putin eu n-am auzit de un asemenea caz.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La o asemenea intrebare trebuie sa raspundă omul potrivit, adică ioandelasal, dinsul stie legea si stie ce raspunsuri bune si ajutătoare sa i ti dea, noi ceilalti care raspundem nu stim legea si deci raspunsurile vor fi doar din imaginatie fara sa cunoastem exact cum se aplică corect legea, dar un sfat ar fi acela sa intrebe prietena ta un avocat bun, el ar putea sa o ajute sa vada cum este mai bine sa procedeze, nu cumva prietena aceea de care vorbesti esti chiar tu? Ca i mi este greu sa cred ca lumea vorbeste lucruri personale si intime asa cu oricine chiar daca este prietena ta. Eu cred ca tu ai aceasta problemă, ăla cu care ai facut copilul este un nemernic care nu vrea sa se lege la cap cu cresterea lui, te a părasit si acum tu ai face orice ca el sa recunoască copilul si implicit sa i plăteasca pensia alimentară, dar țeapă, te ai ars cum se spune popular, ăla sigur are nevastă, poate are si copii cu ea, tu (sau prietena cum sustii tu) a fost doar o aventură in viața ăluia, si gata, el nu vrea sa si complice viata alaturi de ea cu un copil.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine fi sinceră si recunoaste, da domne eu sunt aia, ca nu te omoară nimeni, nici măcar nu te cunoastem.

| Blackrose4 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dacă eram eu, spuneam direct. Nu aveam de ce să mă ascund... în primul rând, pentru că nu consider că este o ruşine sau ceva de genul.
Mă aşteptam şi la răspunsuri ca al tău... dar na, fiecare e liber să creadă sau să insinueze ce doreşte. Mulțumesc pentru răspuns!

| raluk27 a răspuns:

Pai a recunoaste un copil inseamna sa ii dai numele tau.
Daca il da in judecata, va trebui sa faca test ADN, sa demonstreze ca e copilul lui, iar daca se confirma si are castig de cauza, tatal va fi obligat la plata pensiei alimentare.

| ALGator a răspuns:

Logic si de bun simt (juridic) ar fi sa nu existe o asa impunere. Dar e România si de aceea e posibil. Mai merita verificat. Pune intrebarea si aici:
http://www.avocatnet.ro/content/forum

| Blackrose4 explică (pentru ALGator):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Am pus-o şi acolo şi ne-am lămurit.

| AshuraElric a răspuns:

Ramane pe numele care-l are acum.

| xCeline a răspuns:

Din cate stiu eu nu il poate obliga nimeni sa recunoasca un copil, doar daca prietena ta e dispusa sa faca testul ADN care si ala costa bani iar tipul ala e de acord sa-l faca, in rest s-ar putea sa se judece mult si bine...