| Aldutssss31 a întrebat:

As vrea sa ma despart de prietenul meu pentru ca ne certam mereu.Stie ce nu-mi place la el, se poartă ok o perioadă scurtă iar după revenim de unde am plecat.Pare ca nu ma iubeste deloc(cand iubesti pe cineva nu faci mereu ceea ce nu-i place)dar nu am pe nimeni.Cu părinții am o relatie distanta,ne vedem la câteva luni,cu mama ma vad ceva mai des sa zic la o luna dar cu tata de 3, 4 ori pe an pentru ca este plecat.O perioadă lungă am fost o persoana destul de singuratică deci nu am nici prietene, în ultimii ani el a fost singurul om pe care l-am avut alături.Am momente in care nu mai suport relatia asta si vreau sa-i pun capăt dar mi-e teama sa rămân complet singura, sa nu am pe nimeni in viata mea.Voi ce ati face?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca este cea mai inteleapta idee sa va despartiti in acest caz!
Cand dragoste nu este, atunci nu are sens sa va sicanati sis a va chinuiti.
Nu ai de ce sa-ti fie teama ca ramai singura, ca vei fii de 1000 de ori mai linistita si calma, decat nefericita si traumatizata cum esti acum, apoi iti poti gasi pe altcineva care sa te iubeasca si cu care ai putea fii fericita.

Cand stai intr-o relatie toxica inseaman ca mori cate putin in fiecare zi! Leapada-te de acest barabt si traiest-ti viata, fiindca ai dreptul la fericire cu cineva care te iubeste si cu care vei putea fi fericita.

| Freya1 a răspuns:

Pai fix asta e ideea. Posibil ca tu sa mai stai în relația aia doar pentru ca te-ai obișnuit cu prezenta lui, nu pentru ca e și ok ce se intampla între voi.

În primul rand trebuie sa ai mai multa încredere în tine, și dacă ai noroc sa fi sanatoasa și sa nu ai nevoie de sprijin din punctul asta de vedere e simplu pe mai departe.
Dacă nu mai simți ca e ceia ce trebuie intre voi spune-i pur și simplu. Faceti o pauza, stați separați și decideți după.
Prieteni găsești destui.

| Sophieka a răspuns:

Pentru mine, singuratatea e un dar...

Singuratatea te face puternic, intelept, descurcaret pentru ca trebuie sa apelezi la tine, pentru ca trebuie mereu sa gandesti inainte, pentru ca te pune in multe situatii pe care trebuie sa le confrunti.

Singuratatea te tine departe de prietenii false si de o asemenea relatie care nu iti aduce multe bucurii.

Invata sa nu depinzi de altii, dar nici sa te inchizi in tine...Roaga-te sa apara in viata ta prieteni adevarati si in timp, partenerul potrivit de iubire si casnicie.

Nu merita pentru nimeni sa ajungi sa iti dedici timpul, energia, trupul chiar si banii... Ai grija de viata ta, ocupa-te de dorintele tale si sa-ti mearga bine, si asteapta sa apara oameni faini in viata ta. Nu tine usa deschisa pentru oricine.

Oamenii apar din 3 motive in viata noastra :
- Ca o Binecuvantare,

- Ca o Lectie,

- sau ca o Pedeapsa...

Vei intalni multe persoane incompatibile cu tine, vei invata ca nu toti care aparent par atat de ok vor fi cu adevarat.

Cand simti ca ai nevoie sa vorbesti, mai bine apelezi la TPU, asa aici nu te stie nimeni, si chiar si mai bine, cauta un terapeut bun... Vezi ca exista si psihologi / terapeuti care nu vor fi compatibili cu tine sau care te vor dezamagii... Daca simti ca nu e ok, nu ramai la acel terapeut.
Mai sunt si carti, de dezvoltare personala, despre relatii, despre socializare, despre cum sa atragi o persoana potrivita in viata ta etc.

Daca simti ca aceasta relatie in care esti nu mai merita si acest partener nu te completeaza, asculta-ti intuitia si pune punct!

Viata frumoasa incontinuare!

| AliGab a răspuns:

Hai sa iti zic ce am facut eu in situatia ta...m-am despartit, am inceput sa ma prezint in grupurile si actiunile de voluntariat (sansa mea a fost ca m-a sunat o veche cunostinta si m-a invitat la astfel de actiuni) si mi-am facut o gramada de prieteni....acolo a inceput viata mea. Acei oameni imi sunt prieteni si in prezent, dupa 12 ani de la acea decizie.
Sa stai intr-o relatie toxica nu este solutia, te consuma, iar frica de singuratate trebuie invinsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este trist ceea ce trăiești tu, si da acestea pot fi semnele despartirii, pentru ca nu este normal sa faci ceea ce nu ii place partenerului, este lipsa de respect si loialitate, este ceva injositor, pentru ca v-ati asumat aceasta relație când ați decis sa formati un cuplu.

Vorbește cu partenerul tău și spune-i ca ai vrea sa o terminati, observ ca lucrurile nu stau prea bine, din ceea ce ai relalatat anterior.

Cât despre mama ta nu știu ce sa spun, încearcă sa received legătura si sa incepeti o activitate împreună spre exemplu sau nu știu, lucruri de genul acesta. Sper ca ti-am fost de folos!

| Trioda a răspuns:

NU stiu ce varsta ai,
insa din moment ce ti-ai inceput viata sexuala,cred ca esti majora!

Despre ce ai descris, Tu, situatia ta, o pot defini astfel :
Te invarti precum un caine, in jurul cozii!

Nu este unicul barbat, sunt altii 100 care te doresc,isi doresc real o prietenie pentru cursa lunga,finalizata cu o casatorie,si o familie frumoasa si fericita,sa nu uita asta!
Cred ca esti prea inchisa in tine, nu frecventezi mediul unde te poti intalni cu prieteni, prietene, unde ai ocazia de a-ti face prietenii, legaturi, cunostinte etc.etc.

In asta consta o relatie trainica,in onestitate, in fidelitate,toleranta,intelegere,insa si in a-ti impune punctul de vedere,limitele pana unde poti accepta unele dintre cele de mai sus,inteleg sa fiu maleabila,insa nu doar EU,ci si TU,respectam si jucam dupa aceste principii egale! etc.

O prietenie,numai pentru tăvăleala,nu mai inseamna nimic,de aceia se si poarta asa cu tine,te stie ca cedezi usor, ca NU ai alternativa, nu ai personalitate, vointa de a spune STOP, respect ul de sine, nu primeaza, deoarece ai aceste temeri de capatai..ca daca el pleaca,eu cui raman,ce ma fac,unde mai gasesc altul?

Astfel,cu aceste temeri bolnavicioase,el te stie ca esti disponibila,fricoasa de noi relatii,principala cauza fiind tu,si indecizia,fiind incapabila sa iti cauti un alt drum,o alta cale,un alt destin etc. slabiciuni exploatate abil,de acest asa zis prieten al tau,constient ca va gasi la tine,o usa mereu deschisa,dupa cum are el cheful!
Si situatia ai convine de minune,ai place sa te stie a lui,te considera poate si propietatea sa,interzicandu-ti categoric alte relatii etc,pe cand el te manevreaza cum doreste.
Este timpul sa spui NU,sa pui STOP,acestor tipuri de relatii bolnave,invata-te si pune mai presus de ori ce interesul tau,viitorul tau,perspectivele tale,mandria ta,poate in viitor iti doresti o familie,cand va fi timpul etc.
Si IMPORTANT... odata ce ai inceput o relatie,nu te "impiedica imediat",de la prima intalnire,NU umbla cu subterfugii,ca nu pot acum,sunt in perioada,sau asemenea vorbe,un hotarat si decisiv NU,este de ajuns,sa inteleaga,ca esti decisa si SERIOASA,constanta in aceasta privinta.
Este in interesul tau sa ai descoperi firea,intentiile,sa al vezi cum reactioneaza,desigur vor apare momente de tensiune,nervozitate,de intimidare,cu amenintari de rupere a relatiei etc.
Fii calma,si incrzeatoare in tine,astfel de abureli,si amenintari sunt la ordinea zilei in presiunile facute asupra ta,scheme si texte pentru a impresiona,a te face sa te simti vinovatata,trateaza-le senina...
Este teatru,insa sunt momente decisive in a afla cat de dedicat este relatiei cu tine,deoarece de multe ori,cei instabili,care nu te-au respectat,sau tinut real la tine,au construit o relatie pe falsitate,minciuna,pe ganduri ascunse,sunt primii care te abandoneaza,care pleaca,insa nu acoperiti de GLORIE,ca ei au fost cei corect,si tu esti cea care da cu piciorul relatiei!
Aceasta GLORIE,personala,consta in a te face pe tine vinovata,si desigur te poti astepta la reprosuri,in care desigur Tu ai fost mereu cea vinovata,mofturi cu care te poti scuza simplu :
- Eu NU am gresit cu nimic,tu esti cel ce insisti,te-am informat de prima data ca eu NU vad in acest fel,relatia cu tine!
Toate la timpul lor!
NU ofta dupa pierdere,cei mai guralivi,sunt cei ce te vor cauta in genunchi mai tarziu!
Acum,cred ca esti pățita si menține-ți linia ta,drumul tau,cu un ferm NU,si astfel vei dibui un cuceritor,de cel care te merita,facand diferenta,intre un partener de drum scurt,si un tovaras de drum lung,de incredere pe viata!

Asa iti cantaresti sansele corect,in perioade lungi de prietenie,unde sa fiind atenta la EL,la detalii,are serviciu,la comportament,atitudinea cu tine,cu cei din jur,neamuri etc,daca bea,se drogheaza, ai place viata de noapte, joaca la Pacanele etc, sunt ALERTE... pe care sa NU le ignori niciodata, sau sa faci eroarea, de a crede in iertare etc...ca s-a intamplat, nu se va mai intampla etc.
ACESTEA sunt semnele care iti vor descrie viitorul cu acest tip de persoana, si te sfatuiesc..serios...incheie apid relatia, nu o lasa sa se transforme intru-n calvar pentru tine, astfel spus..Valea si Punct,unor astfel de prietenii,care NU iti ofera perspective ai,Nu este de incredere,Nu este serios,NU, are intentii serioase, si oricand te poate baga in situatii complicate, politia gramada pe tine, mereu ascuns, cu pretexte aiurite etc..mereu cautat de traficantii de droguri,de creditorii de la Camatari. etc,tu devenind pentru el,o sursa de finantare in toate de regula!
Doar asa, iti poti modela viitorul, prin a-ti impune reguli, a sti ce iti doresti de la viata, de la el, de la tine!

Mult succes!