| Sara2 a întrebat:

Azi m-am certat cu mama pe tema ca nu am o relatie stabila, m-a facut curva, panarama, taratura si proasta, si m-a dat cu capu de pereti si mi-a zis sa plec de acasa si sa nu ma mai intorc, am plecat la ora 15:00, acum sunt la o prietena, in urma cu jumatate de ora m-a sunat si a zis sa vin acasa, ce ma sfatuiti? sa ma duc sau nu? inca ma doare capu si ma simt ametita (am 24 ani)

38 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sa te duci inapoi si sa ai parte de acelasi tratament? :-\
Mai bine stai cu cineva de varsta ta, si iti aduci contributia la cheltuieli si la intretinerea apartamentului, asta in cazul in care esti independenta financiar. thinking
Dar poate esti si tu de vina ca s-a ajuns aici, poate esti prea nesigura si prea dependenta de altii (inclusiv de mama ta) ca sa poti sa stai singura pe picioare, in cazul asta nu's ce sa zic, sa mai cresti oleaca. straight face

| cristi202 a răspuns:

Acum mingea e in terenul tau. Profita la maxim din chestia asta. Stai acolo unde esti cit poti, ca sa inteleaga mama ta ca totusi s-a purtat urit cu tine. Si, daca lucrezi si esti cit de cit independenta, mai ai un avantaj, pe care trebuie sa il aduci in discutie cu ea, ca doar ai 24 de ani si nu mai esti o fetita mica, ai si tu nevoie de mai multa libertate.

| Barajag a răspuns:

Ce mama poti sa ai, nu o inteleg de ce are acest comportament fata de tine, tind sa cred ca este o persoana impulsiva(scuza-ma ca ii fac aceasta caracterizare, insa acesta este adevarul)Nu concep ca o mama sa-si loveasca copilul.Deocamdata te sfatuiesc sa ramai la prietena ta pana se vor linisti treburile.Totusi ar trebui sa discuti cu ea si sa-i explici ca esti o persoana matura, constienta de ceea ce faci.Pacat ca, unii parinti au ajuns sa-si loveasca copii, niciodata nu i-am inteles si nu-i voi intelege de ce i-a mai conceput.Bafta!

| thealchemist a răspuns:

Sorry ca zic asta, nu o sa-ti placa, dar poate ca mama ta exagereaza pentru ca acele calificative i se potrivesc mai mult ei, pentru ca e familiara cu ele? chiar daca ai fi tu asa nu ar trebui sa observe, nu e normal. dupa cite stiu eu mamele panaramelor adevarate sunt convinse ca fetele lor sunt sfinte.

| elena a răspuns:

Doamne, la 24 de ani stai, sa te bata mama?

Ce faci tu in viata de zi cu zi, depinzi din punct de vedere material de mama, ca sa suporti asemenea tratament, si nici atunci?

Scuza-ma, dar mama ta cum o fi sau cum a fost in tineretea ei, de iti aduce asemenea invective?

Nu pot sa-ti dau niciun sfat, ai 24 de ani, poti sa iei o hotarare si singura privind destinul tau, daca nu poti, atunci stai si suporta ceea ce-ti spune mama ta si sunt sigura, ca nu esti la primul incident de acest gen. Chestiile astea cu purtatul discutiilor impreuna pentru a lamuri ceva, nu-si mai au rostul.
Hotaraste-te!

| cornculapte a răspuns:

Cam vaga perspectiva ta asupra situatiei. Cel putin asa cum ne-o prezinti... Nu ne dai nici un detaliu.
Daca ne ceri sfatul, inseamna ca te gandesti sa te intorci acasa, de unde deduc ca te simti cu musca pe caciula. Daca ai fi complet nevinovata, nici macar nu ti-ar mai trece prin cap sa te intorci. Mai ales dupa ce ca ai "pupat" peretele si dupa cate jigniri ti-a aruncat maica-ta. Si la varsta asta...

Răspuns utilizator avertizat
| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, categoric nu sunt de acord cu gestul si vorele mamei tale, dar nu cunosc toate detaliile. Nu cred ca mama ta a reactionat asa doar pentru ca tu nu ai o relatie stabila. Job ai?
Sau astepti ca la varsta de 24 de ani sa te intretina mama.Esti studenta?
Te ti de scoala sau e doar un pretext pentru a pierde timpul? Oricum incerca sa vorbesti cu mama ta ca sa stii exact ce o nemultumeste la tine. Multa bafta. Pa

| mistikk a răspuns:

DU-te acasa nu mai sta vorbeste sincer cu mama ta, deschis ca de la mama la fiica pentru ca prietena ta nu te poate tine la infinit

| lays a răspuns:

Toti ii luati apararea. dar eu cred ca nu e usa de biserica.clar.o mama nu zice asa ceva daca nu e pe bune. poate stie ce are la usa.
asa ca nu-ti mai plange de mila. da-i drumu' si cauta-ti de munca. un gagic si gata!

| shadovv a răspuns:

Poate are dreptate... acum chiar nu stiu nimic despre relatia ta deci nu pot sa ti dau un anume raspuns. Gandeste-te doar cum ar fi daca ai fi in locul ei.

| Michidutsa a răspuns:

Ai 24 de ani. ok. Eu spun sa o suni si sa ii spui asa : de ce sa ma intorc ca sa faci cu mine ce ai facut si pana acum? Ori te calmezi ori eu numai stiu ce sa fac.
Eu spun sa stai la prietena ta in seara asta, si sa incerci sa iei legatura cu mama ta maine dimineata. Si nu e vorba de doar o simpla cearta, sa te faca panarama, curva si taratura. ori mama ta e foarte suparata pe tine din ceva motiv, ori nu stiu ce sa zic.
Calmeaza-te si dupa ce se calmeaza apele incearca sa vorbesti cu ea deschis despre asta.
Sper ca te-am ajutat:*

| piciuk a răspuns:

Parerea mea e ca s-a cam saturat de tine... imi pare rau sa zic chestia asta, dar da semne ca ar cam vrea sa te mariti.

| RS4 a răspuns:

Ne ceri sfaturi, dar nu ne-ai explicat cu relatiile tale cum e?

| Strawberry89 a răspuns:

Eu zic sa nu te duci, daca mai poti sta la acea prietena stai pana isi da ea seama ca a gresit si discuti cu ea ca sa nu se mai repete ca asa cum tu nu-ti permiti s-o jignesti pe ea nici ea pe tine, acum faci ce vrei si ce consideri tu ca e mai bine...

| pinkrulz1994 a răspuns:

Scumpo, ai 24 de ani...nu cumva trebuia sa ti cam iei zborul de acasa? si maica-ta n-are de ce sa se bage in viata ta privata.mai ales pentru ca ai 24 de ani

| katrin7727 a răspuns:

Tu ai cum sati asiguri viati singura adica ai cum sa te intreti? Da eu iti spun ca sa o mai lasi cateva zile sa se linisteasca si sa iti treaca si tie durerea de cap si daca se repeta de mai multe ori poti apela la politie

| AlexxaRainbOw a răspuns:

Daca poti si crezi ca iti poti crea un viitor si ai unde sa stai si poti sa muncesti undeva nu te mai duce. dar daca nu ai unde sa stai si nici cu ce sa te intretii. du-te! happy totul depinde de u dar este cam greu sa suporti aceste chestii... si cine stie de cate ori o sa ti le mai spuna sad...

| Ioana_2144 a răspuns:

Mai bine du-te acasa oricum e mama ta toti cresim na cum a gresit si ea dar tea dat tare cucapu de pereti loollaughingrolling on the floor

| Sconcsiş a răspuns:

Injur-o si tu pe ea, ce mai!

| Annitu a răspuns:

Frate, nu intele.Nu e probIema ei ce reIatii ai tu.inteIeg ca e mama si- i pasa cu cine umbIii. da` e putin exagerat! I don't want to see
Totuşi, ai 24 de ani, nu 14 rolling eyes incearca sa vorbesti cu ea. Spune-i ca a facut bine ca ti-a vorbit asa.Ca trebuie ` sa te respecte.
sper s`o rezoIvi repede!:*
o seara buna!

| Annitu a răspuns:

Doamne.am scris cu picioareIe.

inteIeg *

ca NU a facut bine ***

scuze!blushing

| Doddel a răspuns:

Saraca de tine... ramai peste noapte la prietena ta, du-te maine acasa si pana atunci te poti gandi ce o sa faci.
Foarte urat din partea mamei tale straight face.

| cristianorudi7 a răspuns:

Ti-a spus adevarul... adevarul doare

| keytao a răspuns:

Nu este un safat, este o parere, sincer daca as fi in locul tau nu m-as intoarce acasa. Un parinte indiferent cum ar fi copilul sau ar trebui sa-i fie alaturi mereu sa-l sprijine moral intodeauna, daca un parinte vorbeste asa si se comporta in felul asta ce pretentii sa ai la o persoana straina. adevarul e, ca este foarte dificil, dar incearca sa nu depinzi de nimeni sa iti creezi un tel pe care sa-l urmezi, intodeauna este o speranta, o sansa pentru fiecare. Cel mai bun sfat :tu singura stii ce trebuie sa faci, asa ca urmeaza-ti inima si infringe orice teama.
Sa ai grija de tine!

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Poți apela chiar la poliție și s-o dai în judecată, deoarece nu este prea curat ce face.

| Alecsaandrra a răspuns:

Doamne sa te mai bata la 24 de ani straight face

| Vasi_2046 a răspuns:

Intrebare pusa pe 8, azi e 17...mda, cred ca a ajuns acasa daca nu a mai revenit pe aici!

| Azkadella a răspuns:

Sun-o si intreab-o de ce iti zice sa te duci acasa daca te-a gonit.si eu zic sa te duci e totusi mama ta
si spune-i ca ai 24 de ani nu mai poate sa dea in tine ca la 12 ani si nici sa iti controleze viata. Daca nu ai o relatie stabila asta nu inseamna ca esti curva sau panarama. pur si simplu nu ai noroc nu merg relatiile nu e vina ta. te pup

| bb_3126 a răspuns:

Mama ta ar trebui sa fie mai rezervata in ceea ce priveste relatiile talestraight face. Parerea mea e ca trebuie sa discutati tocmai pentru a ajunge la un compromis, fugind de probleme nu vei rezolva nimic.
SUCCES!