| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si m-am saturat de viata...
Mama nu ma lasa sa fiu langa prietenu meu si cand gresesc imi spune de el si ma enerveaza.
Azi am venit de la scoala un pic dezordonata pentru ca am cazut pe scari si am uitat sa ma aranjez ca se sunase de ora.
Am venit acasa si a inceput sa ma faca c___a si mie asta nu imi place.
M-am saturat mereu are ceva de reprosat la adresa mea.
Fratemiu ii spune ca eu umblu cu baieti si nu-i asa.
Si pe cine creedeti ca mama crede? Normal ca pe fratemiu.
Si ma jigneste mereu.
De exemplu cand vorbesc cu un baiat fratemiu vine acasa si ii zice si mama incepe sa ma faca...
Si ma enervez ma pun in gura cu ea...tip mai tare..ca ea pentru ca nu mai suport...ma duc in baie si plang...
M-am saturat aveti vreun sfatcrying((

23 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ignor-o si da-i dreptate chiar daca nu are, fi indiferenta si arata-i ca nu iti pasa

| mihaibr11 a răspuns:

Andreea raspunsul era pentru Madali9na1994 care nu cred ca stie ce-i de viata ei. Tie nu pot sa-ti spun decat sa incerci sa eviti sa te mai vada fratele tau, alta solutie nu vad si o sa traiesti aiurea asa pana te mai maresti un pic. Dar ce are mama ta cu baiatul asta? Lasa sinuciderea, imi dau seama ca e consum nervos imens dar e doar o etapa, ai sa pleci pana la urma de acasa, dar in alte conditii decat cea de acum. Imi pare rau daca nu am fost prea coerent dar dupa 3 nopti de nesomn si vreo 2000 de km facuti in astea 3 zile nu ma duce capu sa iti spun mai mult. Succes

| DeDiiDeDii a răspuns (pentru mihaibr11):

Nu stiu, dar sincer vorbind acum nu mai suport! Cand iau o nota mica nu ma intereseaza nota....ma intereseaza ca voi pati acasa...cryingetc

| ascovit a răspuns:

Rabda, nu te mia pune in gura cu ea. las-o sa vorbeasca, spune-i ca are dreptate ca ai gresit. Se vede totusi ca problema asta a voastra are o radacina destul de puternica sa ii spunem, si mama ta probabil te-a prins o data pe picior gresit si nu mai poate avea incredere in tine.
Posibil sa fie si din cauza ca ii este frica, tine la itne si ea crede ca e corect asa cum procedeaza. Ii este frica, ca tu odata ajunsa adolescenta iti vei "lua lumea in cap", ii este frica de ce se poate intampla daca te lasa sa te implici intr-o relatie( si cine nu intelege asta mai ales la cate nenorociri se arata la televizor). Nu observa ca mai mult te raneste.
Dar care e problema cu rpietenul tau? De ce nu te lasa sa fii cu el?
De ce nu incerci sa ai o discutie serioasa cu mama ta prin care sa ii spui cat de mult te deranjeaza toate astea fara sa i-o spui in fata ca un respros? De ce nu o faci sa iti spuna si ea temerile sale si sa ajungeti la un inteles?
Imi pare rau ca ai o asa relatie cu mama ta! Tot ce iti pot ura momentan este sa vi se imbunatateasca relatia si multa bafta la scoala!

| anonim_4396 explică (pentru ascovit):

Sa stii ca eu ti-as da funda cum ai spus.bv happy

| Necunoscut112 a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu un psiholog, chiar si cu cel din scoala ta. Chiar daca nu crezi acum o sa te ajute foarte mult, o sa vezi altfel lucrurile.Problemele in familie sunt foarte serioase si daca nu faci ceva cat mai curand o sa cazi in depresie, in cazul in care nu deja depresiva

| DeDiiDeDii a răspuns (pentru Necunoscut112):

Plang in fiecare seara...cuvintele ei ma deranjeaza.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru DeDiiDeDii):

Inteleg perfect ce spui...solutii cu o reusita de 100% din pacate nu exista.O sa poti scapa doar in momentul in care vei pleca.Cati ani ai?

| DeDiiDeDii a răspuns (pentru Necunoscut112):

14...fac.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Iti intelegem foarte bine situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| DinGri77 a răspuns:

Nu cred ca femeia care isi face propria fiica "curva" se poate numi mama, din punctul meu de vedere i-as da o singura replica: ce naste din pisica, tot soareci mananca...
Serios acum, tatal tau ce spune cand mama ta iti spune asa? El stie? Daca nu, atunci incearca sa discuti cu el.

| DeDiiDeDii a răspuns (pentru DinGri77):

Si chiar daca i-as zice lu tata...tot ei ii va tine parteasad

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Edureros ce spui, dar probabil mama ta se lasa influientata de alti, poate chiar de fratele tau-uneori fratii pot fi de o cruzime deosebita la adolescenta chiar fara sa-si dea seama, e o chestie de gelozie fraterna uneori greu de explicat, chiar daca nu o fac in mod constient.

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Sant sigur ca mama ta te iubeste dar uneori problemele vietii de zi cu zi o fac sa depaseasca limitele unei exprimari rezonabile. Problema fugii de acasa? rezultatul? pe strada cu aurolacii, sau sa cazi in capcana traficantilor de carne vie care sa te vanda si sa te oblige sa te prostituezi?
mai ai putina rabdare si daca vezi ca nu mai rezisti cauta pe net telefonul copilului, si cere ajutor la protectia copilui, desi nu e o idee prea stralucita, dar decat sinuciderea sau fuga de acasa, e mai ok.Acuma din experienta anilor ce-i am in spate: La 15 ani am plecat sa dau examen la scoala si nu m-am mai intors acasa-aveam o situatie asemanatoare cu a ta.Eu sant mai sensibil din fire iar ai mei erau foarte duri atat in vorbe cat si in comportament, nu intru in amanunte, dar mult mai duri ca ai tai.Desi eram baiat obisnuit cu munca, si cu severitatea alor mei,strainatatea, adica printre necunoscuti a fost crunta, Cand eram nedreptatit nimeni nu-mi lua apararea, ci toti erau impotriva mea, de-legea noului venit.desi te inteleg exact prin ce treci nu-ti doresc sa duci viata pe care am dus-o eu cativa ani pana am crescut.Acum dar poti sti ca cineva te intelege,chiar daca e mai departe si daca ar putea sa faca ceva pentru tine ar face! Curaj si lupta pentru viata ta, caci orice lupta care nu te ucide te face mai puternica! Uite ca mi-ai rascolit amintirile copilariei! Eu sant de partea ta! cu drag! fii fericita! Nu te lasa doborata si candva iti vei aminti de ele ca de un vis urat, caci pe lumea asta totu-i trecator! ceea ce ramane vesnic e iubirea, pe care la momentul potrivit o vei intalni, si te vei bucura de ea uitand de toate necazurile.

| Dexter27 a răspuns:

Mama ta incearca sa te educe dar nu gaseste cele mai bune metode. Esti un pic cam micuta sa-ti petreci timpul cu prietenul tau. Fratele tau e un pic cam bagacios si va trebui sa-l prinzi cu ceva la mana, spioneaza-l. Zii ca o sa-l spui la maicata ca se masturbeaza si se uita la filme porno pe net. Iar u va trebui sa ii acorzi mai multa incredere mamei tale, dar daca tot vrei sa fii cu baiatul, spune-i ca in nici un caz nu vei face dragoste cu el si ca vrei sa fii virgina pana la 18 ani iar daca vrea sa-l cunoasca il prezinti pentru ca e un baiat foarte cumsecade si u tii foarte mult la el.

| Dexter27 a răspuns (pentru Dexter27):

Inca ceva, la varsta asta ar trebui sa fii virgina, zii sa te duca la un control ginecologic sa-i demonstrezi asta. Asa poti sa-i demonstrezi ca nu esti o curva. Iar daca nu esti virgina la 14 ani inseamna ca ai apucaturi pentru a deveni o c.

| TheRiff a răspuns:

Pentru inceput vorbeste cu fratele tau. incearca sai faci memei tale pe placmacar 2-3 zile si vezi daca nu se schimba situatia consulta un psiholog.

| DeDiiDeDii a răspuns:

Nu cred ca asta ar fi o solutie buna...as inrautati lucrurile...

Răspuns utilizator avertizat
| DeDiiDeDii a răspuns:

In problema asta...nu are deloc. dreptate.
Daca ai fi in locul meu, nu ai mai zice asta...Sunt sigura.

| neutrino a răspuns (pentru DeDiiDeDii):

La 14 ani e normal sa crezi ca numai tu ai dreptate, numai tu ai o mama care nu te asculta s.a.m.d.

| TurdaVasi a răspuns:

Fi tare!
Si incearca sa pari ca nu-ti pasa si daca e asa cum zici tu intr-un fel ai fi pe cont propriu, incearca sa nu faci prosti si sa-ti vezi de scoala.Si incearca sa te consulti cu un psiholog.Bafta si incearca sati rezolvi situatia cu parinti!

| nebuniiiiccaaaaa199 a răspuns:

Mmm....prin asta trec eu cu bunicamea incerca sa fi indiferenta, nu stiu,, imprietenestete,, cu mama u incerca sa va intelegeti mai bine poate asa o sa isi dea seama ca nu esti o c...a. te cred stiu prin ce treci si asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la viata pt.asa cv gandeste-te ca alti patesc asta in fiecare zi si suntt f. necajiti!
bafta!:*