| hasiyukflo a întrebat:

Am 16 ani şi mă simt ofensată din cauză că nu pot atrage niciun băiat. O să vă explic şi de ce: primesc mereu complimente pentru frumusețea mea, pentru felul distinct în care mă îmbrac şi pentru rafinamentul meu. Dar dacă e aşa, de ce nu atrag pe nimeni? Am un caracter puternic şi bine definit, sunt luptătoare, dură în abordarea problemelor cotidiene şi iubesc comunicarea la nivel înalt. Mă bagă în seamă doar vagabonzi fără caracter. Sunt serioasă, îmi doresc un băiat care să mă aprecieze aşa cum sunt. Nu sunt blândă, nu sunt uşor de influențat. De ce toți se îndrăgostesc de fete simple, care nu au încredere în ele şi sunt uşor de manipulat? Încep să mă simt complexată de faptul că nu pot avea un iubit. Care e motivul? Cum ar trebui să mă comport? Cu ce greşesc? Credeți că sunt genul de femeie care va rămâne nemăritată? Există oare bărbați care caută genul femeii independente, puternice şi cu stimă de sine?

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Confunzi siguranta de sine cu autosuficienta. Esti prea plina de tine, prea convinsa de valoarea ta superioara. Si atragi numai persoane care cred la fel despre ele insele.
cand o sa inveti ca esti un om ca oricare altul, cu calitati si defecte, ca nu trebuie sa fii dura, ci blanda si buna si intelegatoare, ca e mai putin important sa-ti impui parerea si mai important sa o asculti pe ala altora, atunci vei atrage baieti mai buni. Pana atunci, va trebui sa te multumesti cu cei care au o parere prea buna depre ei si deci sunt egalii tai.

| RAY a răspuns:

Baieti de varsta ta cauta sex si atat, tu ai nevoie de ceva matur, un barbat matur, chiar vrei asta, faza e ca garantia maturitati nu e egala cu varsta, cauta cati mai multi baieti pana dai peste cel potrivit

| mihai69 a răspuns:

E posibil ca autoanaliza ta să nu fie chiar corectă; dar e bine că o faci, și felul cum gândești e promițător.
Tu vezi-ți de școală pe mai departe, iar când vei intra în mediul spre care (cu siguranță) tinzi, vei găsi și prieteni, dar și (probabil) un iubit.
Oricum, mai ai de tras până atunci.
Sau, de ce nu? intră pe un forum și fă-te cunoscută așa cum ești prin activitatea ta de acolo. Cine știe de unde sare vreun „iepure"?!?

| anonimg a răspuns:

Pentru ce vrei sa atragi un baiat? Pana nu esti pregatita pentru casatorie, atunci prietenia cu un baiat este pierdere de timp; si nu numai. Oamenii se arunca in valuri relatii de parca ar putea sa lupte cu ele. O relatie se face cu cap, cu judecata, si pentru un motiv serios -care sa fie altul decat casatoria?
Ti-ai dezvoltat o personalitate puternica(ai mostenit-o de la parinti?); totusi, ai nevoie si de intelepciune. Ai nevoie sa inveti abstinenta.
Mai presus de a incepe relatiile cu oamenii, avem nevoie sa incepem o relatie cu Dumnezeu. Fara El, viata este un non sens. Numai El poate sa umple golul din inimile noastre, si numai El ne poate da pacea si linistea de care avem nevoie. Este timpul sa cauti pe Dumnezeu. Daca te vei increde in El, la vremea potrivita El iti va da un baiat cu care sa te potrivesti. "Ferice de toti cati se incred in El!" (Psalm.2:12)
http://www.google.ro/......http?/url

| Doub a răspuns:

Ai 16 ani. Ai rabdare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Rabdarea poate descuia poarta dar poate sa si rupa cheia.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm..nu,nu poate sa rupa nicio cheie. Daca la 16 ani se plange ca nu a gasit persoana potrivita e trist. Are toata viata inainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Ba arewinking Si da e trist happy

| hasiyukflo explică (pentru anonim_4396):

Sunt adolescentă. În ciuda faptului că încerc să fiu matură, îmi doresc totuşi să am şi un prieten. Consider că nu e nimic ieşit din comun la vârsta asta să am simpatii printre băieți. Problema e la mine, eu nu atrag pe cine trebuie. Poate da, se sperie de mentalitatea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru hasiyukflo):

Vei gasi pe cineva care te place pentru ceea ce esti. Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni, pentru ca o relatie in care vrei sa te schimbi, nu este o relatie sincera nici solida.

| SkyPilot a răspuns:

Felul cum tu vezi tu pe tine insati este una, felul cum te vad altii cu totul alta. Baietii seriosi chiar isi doresc fete independente, puternice si cu stima de sine. Daca tu atragi golanii, as zice ca nu esti chiar asa, tocmai golanii se sperie de astfel de fete. Poate ar fi bine sa incerci sa te autoanalizezi in mod obiectiv, sa iti mai intrebi si prietenele cum te vad ele. Nu vreau sa te insult, doar sa te provoc sa incerci un "reality check".

| cristimihailov a răspuns:

Buna, eu ma gandesc doar ca nu stii cum sa raspunzi inapoi. Daca un tip iti zambeste, poti sa o faci si tu. Sa ii dai de inteles ca esti abordabila, nu sa mergi mai departe.

Daca iti place cineva, te uiti la el. Ii intalnesti privirea. Continui sa ii zambesti, chestii de genul acesta.

Nu este vorba de cum esti ci doar ca nu stii sa comunici inapoi. Iar daca pe multi ii mai si dai cu capul de pamant, atunci... na, cine sa se apropie?

| Mayar a răspuns:

Deci mai intai de toate - ce modesta esti! big grin
O fata prea durai i sperie. TRebuie sa te prefaci ca esti proasta si atunci vei atrage mai multi baieti. Crede-ma, niciun baiat n uvrea un comandant sau cineva pe care nu poate domina. In loc sa iti expui asa fatis caracterul, mai bine pastrezi pentru tine si devii mai smechera. Deschide ochii si uite-te in ce lume traiesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti simti complexata in cel mai rau caz, desi fara rost. Dar ofensata? Da, intr-adevar ai un caracter bine definit, esti o luptatoare cand nu esti in stare sa treci peste un asemenea fapt si vii si te plangi pe TPU.
Mai intai mai cresti si tu destul pana sa te puna pe ganduri ca vei ramane nemaritata. Ai avea alte planuri mai mari pana atunci... sau poate nu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu. Pentru ca parerea ta despre tine nu are nici o legatura cu realitatea. Tu cauti un baiat care sa-ti egaleze iluzia pe care ti-ai creat-o despre propria persoana, din exterior oamenii te vad cu totul altfel si nu vor sa-si dea silinta. De exemplu, unde tu vezi o femeie puternica, independenta si inteligenta eu vad o mironosita mediocra cu apucaturi narcisiste. Nu prea meriti efortul, baietii pot obtine aceleasi lucruri de la alte fete fara sa trebuiasca sa indure atatea nazuri.

Nu, nu vei ramane singura si evident ca exista barbati care cauta femei independente, puternice si cu stima. Dar tu esti doar o pustoaica ce imbratiseaza o iluzie, nu ai legatura cu ele.

| mihaicelsfant a răspuns:

Imi place cum gandesti. da-mi si mie skype sau mess daca vrei.

| 1DeadMemories a răspuns:

Ii intimidezi.Nu trebuie sa te simti ofensata, fi mandra. Abordeaza-i tu pe cei care-ti plac. Multi se gandesc ca nu sunt de nasul tau si nu incearca o abordare.O sa fi surprinsa cati te plac, dar se tem ca nu-ti sunt pe masura.

BAFTA!

| a3e6u9 a răspuns:

Poate masculii sunt intimidați de puterile tale intelectuale. happy

| hypentakill a răspuns:

Eu nu pot atrage nici o fata si nu ma simt ofensat.

| piticelm a răspuns:

Nu ar cauta un pusti de 15-16 ani, fete/femei hotarate, cu un caracter puternic, pentru ca ii sperie. Logic ca pe tine te apreciaza un barbat adevarat, deoarece ei sunt maturi.

| Deliadelias a răspuns:

Wow, fato.imi place cum gandesti. Putine gandesc asa. Nu ar trebui sa te simti complexata, sincer. Decat sa te bagi cu un fraier doar de dragul de a avea o relatie, mai bine singura. Sa stii ca sunt si baieti care le plac acest tip de femei, putini.dar sunt. Cum ai zis si tu, majoritatea baietilor draguti vor femei usor de manipulat care sa le ierte tot, insa crezi ca vor dura asa mult acele relatii? Nu, baietii se plictisesc repede..Eu una sunt foarte orgolioasa si nu suport sa fiu manipulata si de aceea nu prea am avut eu relatii serioaselaughing. Insa de putin timp mi-am gasit pe cineva care ma accepta asa cum sunt, ma intelege si ne potrivim foarte mult la caracter.Deci: ramai exact asa cum esti, sa nu te schimbi pentru cineva, cine te va place, te va placea pentru ceea ce esti. Ai doar 16 ani, sa nu te simti complexata din cauza asta, nu se merita. Altele la 20 si ceva n-au si nu se simt complexate. Cel mai bun sfat: Fii tu insati! Si nu uita ca "lucrurile ieftine atrag multi clienti"

| hasiyukflo explică (pentru Deliadelias):

Mulțumesc! Încerc să fiu realistă, iar faptul că băieții mă consideră o ciudată pentru că învăț bine şi studiez mult îmi dă de gândit. Mă apreciază şi mă laudă barbații în vârstă, iar tinerii nu. laughing

| Cruls a răspuns:

Am vazut o fata care a omorat o pisica, m-am indragostit pe loc