| minnie91 a întrebat:

Buna! Am asa o întrebare, este normal asa, ca tatăl sa își ia copilul și sa plece la bunica in Weekend, dar pe mama sa o lase sa se odihneasca acasă?

28 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, foarte normal. Ce este ciudat in asta? Dovada ca o respecta lasand-o sa se odihneasca.

| minnie91 explică (pentru darrio2007):

Logic vorbind, bunica nu are drept sa se odihneasca? Ea o săptămâna întreaga lucrează, se trezește la ora 5 dimineața se trezește. Eu cred ca este o plăcere sa stai cu copilul tău, nu sa il pasezi dintr-o parte in alta.

| Freya1 a răspuns (pentru minnie91):

Tu ne omori cu bunica ce trebuie sa se odihnească. Esti geloasa ca trece fratele tău pe la mama voastră? Sau ce e cu tine? Dacă mamei tale nu ii convenea ceva putea sa spună.
Și eu am frate cu doi copii și mama le duce și mâncare atunci când nu apuca ei sa facă ceva, sau când face ea mai mult și nu ma deranjează cu nimic.A mers cu nepoții la medic după ce a ieșit de la munca și nu m-a afectat pe mine cu nimic.Le cumpăra chestii și le da bani, da nu am eu treaba de acolo ca sunt ai ei.

| darrio2007 a răspuns (pentru minnie91):

Cand ai spus de bunica, m-am gandit ca este pensionara.
In felul ăsta o mai ajuta si tatal pe bunica la cate ceva prin casa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Omiti sa ne spui daca asta se intampla weekend e weekend sau e o chesti asa pasagera?

| minnie91 explică (pentru suntserios):

In Weekend se intampla

| suntserios a răspuns (pentru minnie91):

În fiecare weekend?

| minnie91 explică (pentru suntserios):

In fiecare Weekend, stabil

| suntserios a răspuns (pentru minnie91):

Înseamnă că ea nu și a dorit acel copil.

| minnie91 explică (pentru suntserios):

Sa știi, ca sta 2 zile in telefon doar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că face bine că o lasă să se odihnească.

| minnie91 explică (pentru sadrian46):

Bunica o săptămâna lucrează, ea nu are dreptul la odihna? Doar așa zisa mama are la odihna, eu nu îți dau dreptate

| sadrian46 a răspuns (pentru minnie91):

Are dreptul și bunica, dar dreoturile nu sunt egale.

| minnie91 explică (pentru sadrian46):

Bunica trebuie sa se odihneasca. Sa își mai poarte de grija

| sadrian46 a răspuns (pentru minnie91):

Dar copilul are nevoie de un exemplu de viață special care este bunica, măcar o zi pe săptămână. Ți-am mai spus, drepturile și trebuințele nu sunt echivalente,

| Freya1 a răspuns:

Știu cine ești și despre cine e vorba.Dar te întreb pe tine, crezi ca dacă și mama ta e la fel ca tine, femeia aia nu e îndreptățită sa nu vrea sa meargă la voi? Nu te gândești ca poate nu prea va agreează și de aceia nu își poate însoțit soțul?

Lăsând asta la o parte, cred ca indiferent de ce se intampla în familia lor e problema lor. Daca soția fratelui tău îl insala pe fratele tău cred ca nu e asa idiot încât sa nu își de-a seama sau sa nu o prindă.La fel cu luat-ul de prost.Dar bănuiesc ca ei știu ce au de făcut și de ce fac lucurile asa si aia e.
Eu zic sa îți faci și tu familie, copii și sa ii gestionezi cum consideri.

| Holiday a răspuns:

Daca ea nu vrea sa mearga, sau are alte planuri, da, e OK. De ce n-ar fi!?

| gabicoo a răspuns:

Depinde cu cine se "odihnește":
1- Dacă e vorba de vecinul Mitică nu e normal!
2- Dacă e vorba de șefu atunci este spre binele familiei!
winking

| minnie91 explică (pentru gabicoo):

Sta cu nasul in telefon și merge la plimbare cu fetele

| gabicoo a răspuns (pentru minnie91):

Înseamnă că nu se odihnește! Bate barurile și cheltuie banii familiei! Nu e bine!

| Emma30555 a răspuns:

Este normal. Nu exista legi care sa interzică asta, regulile unei familii le stabilesc ei împreună, dacă pentru ei e bine nu e problema celorlalți. E bine sa lăsăm prejudecățile deoparte și sa nu judecam ce fac alții

| mi25 a răspuns:

1. Da, mi se pare normal, daca soacra nu o agreaza pe nora.
2. Da, daca intre soti s-a convenit asa.
3. Da, daca bunica vrea sa-si vada nepotii in fiecare weekend.
4. Da, ca membrii familiei nu-s legati unul de altul ca sa se deplaseze doar impreuna.

Nu mi se pare normal ca cineva sa se bage in treburile altei familii.
De unde stii tu ca sotia ramene acasa sa se odihneasca?
Daca bunica nu vrea vizite, poate sa-i spuna fiului ei, iar daca nu vrea sa-l supere, poate sa-i spuna ca trebuie sa plece de acasa.
Si in final: intrebarea ta este printre intrebarile idioate care s-au pus pe acest forum.

| AliGab a răspuns:

Mai fata, esti nemaritata, asa-i? Si fara copii, asa-i? Pai cu ai mei stau bunicii in fiecare zi cand sunt la serviciu, iar in weekend, daca am norocul sa ii ia taica-sau la o plimbare si sa ma lase aa ma odihnesc, zic bogdaproste. Dar daca esti acasa cu copilul si stai o sapt intreaga cu el si o mai fi si vreunul din ala care scoate sufletul din tine... apoi chiar este mana cereasca sa aiba altcineva grija de copil macar o zi pe saptamana.
Te vad eu cand oi avea copiii tai, atunci sa comentezi.

| carevaescu a răspuns:

Este vorba de fratele tau?

Mai bine nu te bagi in relatia lor.

Este clar ca nu o agreezi, dar trebuie sa-l respecti in primul rand pe fratele tau.

In sine, nu e nimic gresit sa faca ce sunt de comun acord.

Este mult mai gresit sa nu fie lasati in pace.

| minnie91 explică (pentru carevaescu):

Ba da este fratele.
O familie normala din punctul meu de vedere este mama, tata și copilul împreuna. Dar nu mama acasă, sau cu prietenele in oraș, sau dracu știe pe unde umbla, tata tot in oraș, dar copilul cu bunicii. Doamne ce educație.

| carevaescu a răspuns (pentru minnie91):

Esti libera sa implementezi ideile tale despre cum arata o familie normala in familia ta.
Familiile celorlalti sunt off-limits de regula.
Nu ca as fi in dezacord cu tine. Dar totusi, preocuparea aceasta e putin ne la locul ei. In cel mai bun caz, intrebi in spirit academic; de a explora o situatie sociala. Dar nu pare ca asta e intentia.

| Holiday a răspuns (pentru minnie91):

"O familie normala din punctul meu de vedere este mama, tata și copilul împreuna."

Sper sa te cuplezi cu un microbist, care merge si la meciurile din deplasare ale echipei. Sa te vad atunci, ce faci, iei copilul si te tii dupa el? Sau ii impui sa nu mai mearga pe stadion?! Sau cu vreunul pasionat de pescuit...Ce tampenie sa ai pretentia ca stea cu tine non-stop, sau invers...

| helpforyou a răspuns:

Bineinteles, atata timp cat este de comun acord.