| adelinne98 a întrebat:

Buna am doar 13 ani si unchiul meu ma ameninta bunica ma uraste nu stiu ce sa fac eu cu mama si cu sora mea stam cu bunica dar daca ii comentez bunici mama se supara si imi spune ca o doare pentru ca e mama ei

7 răspunsuri:
| Vlelupu a răspuns:

Contacteaza-i pe cei de la telefonul copilului!
http://www.telefonulcopilului.ro/
http://www.tpu.ro/utilizator/ooym
In ce constau amenintarile unchiului?

| adelinne98 explică (pentru Vlelupu):

Pai nu prea vreau sa ma bag in belele dar de unchiu se ocupa mama

| Vlelupu a răspuns (pentru adelinne98):

Chestiunea cu amenintarile unchiului era singura problema care putea avea un grad de pericol social.
Restul... sunt neintelegeri in familie. Ele reprezinta un factor de stres pentru toti cei implicati, nu doar pentru tine. Apelarea la ajutorul unui psiholog ar putea fi utila.
Sfatul meu: Incercati fiecare din voi sa aveti un dialog in care sa va expuneti punctul de vedere si fiecare sa cedeze cate putin (nu total) pentru pastrarea armoniei si bunei convietuiri in familie.

| adelinne98 explică (pentru Vlelupu):

Pai mama mea poate rezolva cu unchiul meu dar bunica e cea care ma scoate din minti

| Vlelupu a răspuns (pentru adelinne98):

Si nu se poate dialoga cu ea?
Conflictul dintre generatii e atat de acut incat va este imposibila convietuirea tuturor membrilor familiei?!
Consider ca dialogul poate fi cheia rezolvarii problemei voastre.
DIALOG, nu monolog.

| adelinne98 explică (pentru Vlelupu):

Ok las-o balta

| adelinne98 explică:

Dau funda