| anonim_4396 a întrebat:

am o nelamurire si as dori sa aflu parerea voastra. Am o relatie de 2 ani jumate iar de la un timp de vreme, relatia a inceput sa mearga prost. Acum am avut o discutie pe tema afectiunii. Am fost la un bar sa bem un suc si i-am zis ca ma deranjeaza ca nu-mi acorda atentie si ca nu vreau sa ajungem ca altii ( majoritatea pe care ii cunoastem, dupa cateva luni de relatie merg pe strada ca niste straini, distanta fiind de 1 metru intre ei ) ci ca vreau sa imi acorde mai multa atentie, sa fie mai atent cu mine, sa ma tina de mana, sa-mi spuna lucruri frumoase, nu sa stam in bar ca 2 amici. El in schimb mi-a zis ca numai taranii se saruta in bar, ca e de prost gust sa stai "bot in bot" in bar, ca el asa crede. Ne-am certat foarte urat pe tema asta. Eu i-am spus ca si dupa 20 de ani mi-ar placea sa vad ca inca mai exista afectiune si ca eu daca as vedea un cuplu ca se saruta intr-un bar mi-ar parea bine, pentru ca mi-as da seama ca nu toata lumea e asa superficiala si se saruta numai in dormitor cand nu-i vede nimeni. Imi pare rau daca nu ve-ti fi de acord cu mine, doar ca sunt de parere ca nu mai e respect intr-o relatie, cum era inainte si imi vine sa plang cand vad batranii ca merg prin parc de mana iar eu cu prietenul meu stam ca 2 straini. Voi ce parere aveti? Va rog frumos sa imi da-ti un raspuns. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| RobertTmroo a răspuns:

E foarte frumos, corect si normal ce a ce iti doresti, sa primesti si sa arati afectiune persoanei iubite, sa fi iubita, sa ti se acorde atentie indiferent de loc, de varsta sau de cati ani sunteti impreuna..., de fapt asta inseamna iubire adevarata, si daca iubirea este din suflet din ambele parti, atunci fix asa va fi, o sa va fie bine, din cand in cand mai pot aparea mici neintelegeri, provocari..., ca doar asa e viata, dar tocmai pentru ca va iubiti trebuie neaparat sa le descutati, sa comunicati foarte bine intre voi, iar tu tocmai asta ai facut, si asa va trebui sa faceti intotdeauna amandoi.
Daca el doar in bar nu iti arata afectiune precum ti-ai dori tu, si in rest peste tot e afectuos, te respecta, iubeste, e fidel, atunci eu cred ca nu e o mare problema asta, ati putea pur si simplu sa gasiti o solutie de compromis, ca de examplu macar sa va tineti de mana, sau ceva de genu, un gest care intruchipeaza afectiunea..., am sa iti spun o poveste scurta, de exemplu unui amic de al meu nu ii mai place de loc sa se imbratiseze, pupicuri in cluburi cu prietena, si povestea e urmatoarea, acum cativa ani dupa o relatie de cateva luni cu o domnisoara, ea era foarte afectuoasa cu el in anumite locuri de socializare (baruri, cluburi), iar in afara prea putin, era cam rece, concluzia este ca ea de fapt incerca sa faca pe altcineva gelos si il cam folosea pe acest baiat..., vreau sa iti spun ca daca tu sti ca in rest el e ok, doar in bar nu iti arata afectiune in masura asteptarilor tale, poate ca are un motiv mai ascuns, o amintire neplacuta, ceva din trecut, ii bine sa le discutati si in final sa ajungeti la o intelegere, acord comun happy.
Visele, sperantele tale sunt frumoase, ca vrei sa eviti situatia de a va instraina unul fata de celalalt este de admirat, dar cu comunicare si iubire totul e posibil, poti sa iti indeplinesti visele, sa fiti afectuosi la orice varsta unul cu altul, si la batranete sa umblati tot mana in mana, de voi depinde cel mai mult, sti cum se spune, intr-o relatie fiecare dintre cei implicati e responsabil suta la suta de cincizeci la suta din relatiewinking.
Va doresc mult noroc in toate, sa ai parte de multa afectiune indiferent de varsta si numai fericire happy! Weekend fain sa ai happy!

14 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Mina810, de ce ti-e frica nu scapi. Nu te mai gandi la "cum va fi, cum va fi " si bucura-te de timpul pe care il ai acum la dispozitie.
A fost cum a fost ( frumos la inceput, mereu), insa incepeti sa priviti acelasi lucru si sa vedeti lucruri diferite. Ori incercati amandoi sa faceti relatia mai buna, ori aceasta se va destrama.
Lucrurile, usor, usor, nu mai sunt cum erau, dar pentru ca acestea sa ramana vii trebuie ca amandoi sa-si dea silinta, sa munceasca. Trebuie sa fiti deschisi unul cu altul, sa comunicati, sa discutati atunci cand ceva nu va convine si sa incercati sa gasiti o cale pe care amandoi sa o acceptati. Tu esti persoana care vrea sa fie apreciata, sa i se arata cat este de apreciata si ce inseamna, cat valoreaza; iti place sa faci ce doresti ca sa te simti bine, in schimb el nu face asta; el mai intai se gandeste la cum pare gestul pe care doreste sa-l faca, in fata celor din jur. Poate ca nu-si da drumul sentimentelor, trairilor, emotiilor, sau doar asa este felul lui de a fi si tu nu ai nici un drept sa-l schimbi. Poate ca vrei sa fii cu el si peste cativa ani, dar vrei sa fii cu o astfel de persoana? Aceste lucruri te fac pe tine fericita? Ar fi cazul sa-ti pui intrebari tie si apoi lui. Iar daca scartaie ceva, nu inchide ochii!

| ELLSSA a răspuns:

Si mie mi-ar placea sa imi dea atentie si dupa ani si ani de casnicie.Si sper din tot sufletul ca la acea varsta mai inaintata sa nu inceteze sa ma iubesca.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca el asa se poarta si tie nu iti convine, iar el nu poate sa se schimbe, de ce vrei sa stai in aceasta relatie?

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@Mina810, nu te mai gandi atat de mult la cum va fi peste ani, ca viata e de asa natura ca nu poti stii ce se va intampla peste o ora, daramite peste zeci de ani. Poti baga mana in foc ca nu vei intalni in timp un alt barbat de care sa te indragostesti? Nu prea cred, eu inteleg ca vrei sa ai certitudini si control, dar nu le vei gasi, bucura-te de ce este ACUM!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@virtuamage, ce bine am zis!

| Mairead a răspuns:

Iti dau perfecta dreptate, pentru ca si la 50 de ani trebuie sa fie afectiune intre parteneri.Nu cum zice el ca nu e frumos a sta bot-n bot,clar e ca nu e frumos dar faptul de a tine aproape persoana iubita,de a o tine de mana asta nu inseamna ce zice el.
Te inteleg,pentru ca o persoana are nevoie de afectiune,iubire,tandrete nu numai in interiorul dormitorului ci si in exterior.
Sincer,asa era si la inceput cand l-ai cunoscut? daca asa era inseamna ca asta e felul lui,si gandirea lui,daca nu, inseamna ca ceva la schimbat, sau se fereste de ceva.nu stiu

| claudia01 a răspuns:

Draga mea imi pare rau ca trebuie sa-ti spun dar inca nu ti-ai intalnit adevarata jumatate. Daca dupa 2 ani aveti asemenea probleme te-ai gandit ce va fi peste 10 ani.Eu te sfatuiesc sa-l lasi si sa incerci sa gasesti pe cineva care te merita. Succes

| Thesamegirl a răspuns:

Ai foarte mare dreptate, poate suntem egoiste insa noi, femeile ne dorim sa fim iubite indiferent de loc, ora, companie. Parerea mea este ca nu cerem prea mult, insa nu ne putem astepta ca persoana de langa noi sa aiba aceeasi conceptie despre aceasta situatie. Suntem indivizi diferiti, dar asta nu inseamna ca nu ne putem schimba. Atunci cand iubesti, dovedeste ca iubesti. Nu foarmati un cuplu doar in pat, sau doar cu prietenii intimi. Ar insemna ca fiecare cuplu sa se poarte ca 2 straini, ar fi un haos total. Incearca sa porti o discutie cu el, pe o cale maleabila!

Impune`ti punctul de vedere

| Gufiii a răspuns:

Este foarte bine daca intr-un cuplu exista afectiune daca nu exista at puteti spune ca sunteti doar amici. daca nu iti mia ofera afectiune inseamna ca nu te mai iubeste mai bine intreaba-l direct :Ma mai iubesti? si vezi ce raspunde...

| KikiRiki98 a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine, ar trebui sa iti acorde mai multa atentie si sa fiti ca toate culplurile unite si pline de afectiune.PS: daca nu mai poti desparte-te de el! Succesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul tau nu stie sa iubeasca.

| virtuamage a răspuns:

Salut, sunt prietenul ei si vroiam sa lamuresc putin lucrurile vad ca uni din voi chiar aberatii. In primul rand o persoana pe care o iubesti o ti mereu langa tine si mereu ii esti alaturi ceea ce eu fac asta foarte des suntem intr-o relatie de 2 ani de zile ne iubim foarte mult chiar daca mai exista si mici discutii. Dap ii adevarat ca am zis ca nu's de acord ca intr-un " bar, restaurant " sa nu stam " bot in bot " asta nu inseamna ca nu o iubesc asta ii felul meu de om putin mai timid si etc. In al 2 lea rand Nyx are dreptate ce zice pentru ca nu putem sa ne dam cu presupusu cum va fi peste ani. trebuie sa ne bucuram de ce este acum nu de ce va fi ca niciodata nu se stie, cred ca in fiecare zi ii arat cand de mult o iubesc si ea stie mai bine, oricum pentru voi e usor sa dati un sfat " despartete de el " pentru ca voi habar nu aveti ce este in relatia mea cu ea... Dap si este adevarat eu ma sup de cele mai multe ori pentru ca ea vrea sa detina control relatie sa fie numa' ca ea. daca nu este ca ea ne certam. Atat am avut de zis o zi buna la toti.

| virtuamage a răspuns:

Vreau sa intelegeti 1 lucru: Nu am zis chestia asta pentru ca nu o iubesc am facut-o pentru ca ceva m-a deranjat la ea si asteptam si eu niste scuze ceva, atunci cand esti sup cred ca nu iti vine sa sari in sus de bucurie, da inteleg ca voi femeile aveti nevoie de iubire si la 80 de ani dar si noi barbati avem nevoie de dragostea voastra. Multumesc si scuze daca vam deranjat cu ceva.

| Veveritsa a răspuns:

Pai eu cred ca are pe cineva si te ascunde...scuze daca te superi dar eu asta as crede daca as fi in locul tausad