| Gabitza96 a întrebat:

Buna am o problema cu mama mea. nu stiu ce e cu ea dar zi de zi urla cu mine chiar si daca nu am facut nimic. Va rog ceva sfaturi pentru ca simt ca viata mea nu mai are rost, mai bine as muri numai sa nu mai fiu tratata asa.sad

. sper sa ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Trebuie sa prinzi momentul prielnic ca sa discuti cu ea, adica sa nu incepi sa o iei la discutii dupa ce a venit obosita de la munca, dupa ce a facut toata ziua curatenie in casa,etc.
Atunci cand este mai relaxata,mai bine dispusa intreab`o daca poti discuta ceva cu ea.
Asezati`va la o masa, pe niste scaune, la terasa, pe balcon,etc nu sta sa te plimbi dupa ea cand are treaba doar ca sa ii zici ce ai de spus.
Explica-i cum te simti, spune`i ca iti vine sa plangi cand o vezi ca se comporta asa cu tine, spune-i exact ce ai spus si aici. Intreab-o cu ce gresesti, cum ai putea sa devii mai pe placul ei, daca e stresata la munca si din cauza asta se comporta asa.
Incearca sa vorbesti cu calm, sa nu faci fite de copil rasfatat, sa iti expui punctele de vedere, argumentele si sa ii spui ca esti dispusa sa lasi de la tine daca nici ea nu se va mai comporta asa cum se comporta.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ori mergi la unitatea de politie sa le spui problema si sa ia masuri impotriva mamei tale ori incerci sa vorbesti cu ea sa vezi ce are cu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| LOVE_3743 a răspuns:

Mama mea e la fel...mereu incerc sa o bucur dar apoi iar tipa.Mereu cred ca nu ma iubeste.Incerc sa-i dau niste ideii ca sa uite de fapta facuta>>Incerc sa-i fac pe plac>>>Sa o ajut>>>Sau chiar sa ii spun tot ddirect...Mai incearca sa suporti certurile crezind ca te lauda sau gindindu-te la ceva bun. Sper ca te am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred ca o sa te ajute prea mult sfaturile mele dar ti-as sugera sa te uiti pe siteu asta si sa citesti cateva articole si poate te va ajuta fiindca nu esti nici prima nici ultima careia se i se intample asta

http://www.sfintiiarhangheli.ro/node

nu cred ca ai sa te uiti dar macar am incercat...

| little4angel a răspuns:

Aa.wow, nu trebuie sa fi asa pesimista, intr-un fel poate mama ta are probleme la servici si simte nevoia sa ii verse pe cineva(tu). Incearca sa nu o bagi in seama si sa iesi cu prietenii, sa te distrezi, nu sta toata ziua in casa ca sa te poata certa non-stop, asculta muzica, citeste. cand de intorci de afara si ea e deja acasa cumpara-i ceva(gen o prajitura) si spune-i ca tu nu vrei sa o mai vezi asa nervoasa si vrei sa va intelegeti mai bine.

| AlexutsSsa96 a răspuns:

Bai si eu am aceeasi problema, dar nu-mi pun problema asa! O las sa urle si eu imi vad de alta treaba, iar dupa 10 min se calmeaza sh vorbeste cu minehappy...Te sfatuiesc sa faci sh u acelasi lucru, nu mai pune toate vorbele mamei la suflet! Mult Noroc! :*:*:*

| Addy5xD a răspuns:

Omg. go get a life chatterbox

vorbeste cu ea, intreab`o dc urla atat la tine? cum sa iti treaca prin cap asemenea ganduri? :o Comunica, fara comunicare nu faci nimic!

| Corinastf a răspuns:

Te-ai gandit ca poate e prea stresata si ia foc din orice lucru marunt sau la muca are probleme sunt multe lucruri.cel mai bine e ca intr-o seara sai faci un ceai sa te duci langa ea in pat si sa il dai si atunci poti sa o intrebi de ce se comporta asa

| deutzadeea_7402 a răspuns:

Te inteleg asa patesc si eu, incearca sa dicuti cu ea si s-o intrebi ce o deranjeaza la tine si de ce se comporta asa, daca nu se schimba incearca sao ignori si sa no iei in seama gandeste-te la alceva in momentele alea stiu ca ii greu dar daca nu o ignori te poti imbolnavi tu cu nervi.

| georgiana214 a răspuns:

Pai incearca sa faci ceva ca s-o imbunezi, sa faci curat prin casa, sa uzi plantele sa-i propui sa urmariti un film s-au ceva de genu. daca faci spune-i uite mama am facut si eu ceva. sper ca am fost de ajutor