| Bubu9110 a întrebat:

Buna!
Am o problema cu mama. Tot timpul se crede stapana mea. Inteleg poate e, dar pune stapanire completa pe mine. Si deseori imi scoate ochii ca nu ii spun secrete de ale mele. Ca ea ar trebui sa imi fie cea mai buna prietena. Dar nu pot sa vorbesc cu mama ce vorbescu cu cea mai buna prietena. Daca trece peste ora 19:00 acum pe timp de iarna si sunt plecat prin sat e chiu si vai.
M-am saturat sa ma coordoneze ea. O iubesc, tin la ea mai mult ca la oricine dar nu pot rezista unei situatii ca asta. Nu sunt o rebela in totalitate, stiu ce e ala respect. Am primit o educatie pe care nu multi o au... datorita mamei... dar nu pot rezista asa.
Nu prea e de acord cu subiectu sa am un prieten... dar stie ca daca am, am si nu are ce sa imi faca.
Ce crederi ca trebuie sa fac?

11 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Morena are perfecta dreptate! Nu ar trebui sa existe pe lume prietena mai buna decat mama ta! Prietenele te tradeaza, te barfesc, te copiaza, te invidiaza, iti fura prietenul, sotul, nu te vegheaza cand esti bolnava, nu si-ar ceda un organ pentru tine, daca prin absurd ai ramane insarcinata, mama te poate ajuta, etc. Mama ta stie ce pericole te pasc, prietena nu.Mama ta stie ca esti o fata buna, dar mai stie ca la orice pas te paste un pericol, ca la varsta ta esti prada tentatiilor. Mama ta stie ca tinerilor, daca le dai un pic de libertate, si-o vor lua singuri pe toata. Crezi ca mama ta nu stie ca exista fete de 12 ani care-si incep sa aiba relatii sexuale? Sau care se masturbeaza? La sat, mentalitatea e alta.si e de buna calitate.Si tu vei fi la fel ca mama ta daca ai avea o fata, iti garantez! Si spune-mi! Ce gasesti frumos in a hoinari prin sat, pe timp de iarna, dupa ora 19? In strainatate, unde locuiesc eu, nu mai e nimeni pe strada de pe la ora 17.Cu prietenul, e alta poveste.

| morena a răspuns:

In primul rand te asigur ca mama ta este cea mai buna prietena a ta! Acum nu-ti dai seama, ca multe pustioaice ce am vz ce sfaturi ti-au dat, dar te asigur ca vei vedea asta cat de curand! Prietenia mamei tale va fi mai presus de tot ce nu-ti imaginezi! Ea e singura care nu te va trada NICIODATA! Va plange cand, tu vei plange, va suferi mai mult, cand tu vei suferi, va fi mai fericita cand te va vedea razand! Ceea ce nici o prietena nu o va face pentru tine! E drept, ai o limita in povestile voastre, e normal, dar daca vrea sa stie mai mult, te asigur ca e pentru ca vrea sate ajute, nu sa te domine sau sa te barfeasca, cum sigur orice,, prietena''ti-o va face candva! Daca intarzai, daca ai prieten, i-si face griji, sa nu fi ranita, sa nu fi in pericol, iar ea sa nu te poata proteja! De ce nu suporti asta? Nu asta e punerea de stapanire, pricepe! Eu am o fiica de 18 ani, si chiar reusesc sa o las, si noptile pe unde vrea, cu toate ca ma mai zgarii si eu pe ochii, cu conditia sa stiu unde si cu cine e! Ce e atat de greu sa-i spui? Eu pot zice ca am o relatie de prietenie, si vb mult si fara ocolite, chiar ea i-mi spune, si nu crede ca e o fata oricare, e de nota 10 mereu! Si e multumita ca eu o inteleg si ea ma intelege! De ce-i pretinzi sa te inteleaga, cand tu nu poti sa o intelegi, la randul tau? Daca ai putea, si ai fi inteligenta, propune-i sa ajungeti la un compromis! Tu faci cum zice ea, si ea cum i ceri tu! Asa veti fi prietene, si te asigur ca nu veti avea niciuna de pierdut! Normal ca cele mai mici secrete, vor fi sectete, nu? Mult noroc in prietenia cu mama ta!happy

| MisterKat a răspuns:

Sunt sigur ca mama ta te iubeste foarte mult, poate de aceea se comporta asa cu tine, te sufoca mai bine zis, ar trebui sa fii mai deschisa cu ea si sa-i spui ce ai pe suflet, secretele tale (care doresti tu sa i le spui). Succes!

| ATHOS a răspuns:

La ce nu poti rezista? Tentatiei de a fi in gasca, de a avea prieten, de a face anumite lucruri pe care le fac toti? De ce crezi ca ai o educatie pe care multi nu o au? Cum demonstrezi ca esti mai presus?
Eu as fi inceput cam asa : Buna seara, sunt Yzzzy, am 14 ani si am si eu o problema la care v-as solicita ajutorul...
Domnisoara rebela mamica ta are dreptate. Incearca sa fii ascultatoare. Tot ceea ce iti spune este spre binele tau. Tine minte, mai mult decat ea nu te iubeste nimeni.
Eu iti doresc multa intelepciune.
Bafta!

| SuperGirl8 a răspuns:

Pai ar trebui sa-i explici ca unele situatii sunt jenante pentru tine ca sa-i explici.Sau eventual sa incerce si ea sa fie o mai buna prietena.Caci daca ai stii ca nu te cearta orice ai face.si doar te sfatuieste.sunt sigura ca i-ai zice mai multe

| Bubu9110 explică:

ATHOS, in primul rand nu imi da tu mie sfaturi cum sa incep... nu e treaba ta. Nu esti obligat sa raspunzi la intrebare. TPU a fost facut pentru a sfatui oamenii nu pentru a-i judeca. Iar cu faza cu "Domnisoara rebela" controleaza-te. Nu am zis ca sunt intrutotul rebela. De fapt nici nu am precizat daca sunt macar pe jumatate. Iar in legatura cu educatia... vad lumea din ziua de azi si imi dau seama. Si o parte buna in sfarsit. Mersi ca mi-ai urat Bafta.

| h3llG1rl1995 a răspuns:

Pai, spune-i in primul rand ca secretele tale nu o priveste pe ea, pentru ca daca ar vrea sa-ti fie prietena nu trebuie sa-ti fie stapana, nu trebuie sa te controleze, esti adolescenta, ca si mine de altfel. Spune-i ca vrei sa stii ce e viata, ca vrei sa te distrezi, ca te-ai saturat sa te tina asa din scurt. Fa comparatie intre tine si prietenele tale (care mai iese din cand in cand afara din casa). Si daca vei avea un prieten, te sfatuiesc sa nu zici acest lucru nici la cea mai buna prietena ata, asta pentru ca se va afla. Pentru a parea mai independenta incearca sa baci cu bug mafia (ceva hip-hop) in winamp, daca nu va merge baga ceva hard rock.sh si eu. Fa lucruri sa pari mai independenta si sa demonstrezi ca ai totul sub control si ca nu ai nevoie de o stapana, ci de o mama care sa-ti dea sfaturi si care sa incerce sa te inteleaga.
Ps: Cu muzica am cam glumit. dar merita incercat :d

| p1nk a răspuns:

Incearca sa iesi pe zi inainte de 19:00 sai faci ei pe plac si vbeste cu ea stabileste niste conditii adica daca vi la ora stabilita acasa sa acepte si ea ideea ca ai prieten in privinta secretelor spune-i adevarul pe jumatate mai baga o minciunica nu-i zice ca nu...

| girlloveboy a răspuns:

Depinde cat ani aihappy
mama ta poate este prea protectoare un copil cu anii creste si se schimba poate mama ta nu vrea sa te schimbii vrea sa ramaii copilul in care erai inainte

| wEek1d a răspuns:

Sa mergeti amundoua la psiholog si acela o sa ii explice ce si cum

| SweetSysy a răspuns:

Draga mea, stiu cum e la fel e si la mine...ea stie de prietenul tau? odata o sa vezi ca prietena ta o sa te deea de gol...deci.e ok!tonguebig grin