| cory98 a întrebat:

..am o problema destul de aiurea, din punctul meu de vedere.Am o relatie de un an si ceva ..totul a fost bine, lucrurile au decurs normal, pana intr-un punct in care am aflat ca iubtul meu consuma droguri.Nu am stiut ce sa fac,dar era clar ca nu pot sa-l las asa.A avut o perioada in care m-a facut sa cred ca a terminat cu prostiile astea,dar nu era asa.M-a mintit o perioada lunga de timp,am devenit foarte suspicioasa si posesiva,imi e frica sa ii spun ca daca nu termina cu ele am sa plec,pentru ca iar ma va face pe mine sa cred ca a terminat si de fapt sa nu fie asa.Mi-a promis de multe ori ca termina cu ele, in schimb le-a mai rarit.dar tot nu sunt multumita, pentru ca stiu ca isi face rau complet aiurea.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a consumat atata timp este aproape sigur ca nu se va lasa de unul singur si ca este nevoie de internare intr-un centru de dezintoxicare.
Daca nu o face atunci cred ca ar trebui sa te desparti de el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara ajutor de specialitate nici o sa se lase.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

De astea nu ai cum sa-l dezveti, ti-o garantez 100%

| ALGator a răspuns:

Va fi tot mai rau. Daca continui, vei ajunge la o situatie cand nu vei mai putea sa alegi: va trebui atunci sa ramîi cu el STIIND ca NU vrei. Oare merita?

Din pacate...
P.S. Nu te invata sa fii posesiva. Iti vei igreuna tie viata. Sa nu crezi ca din asta vei ajuge erou. Doar vei fi mai nesufuerita. Scuza off topical, nu de tine era vorba.

| seth2016 a răspuns:

Cory98, daca vrei sa-l ajuti poti face cate ceva.

1. Nu-l poti duce la dezintoxicare cu forta. Dezintoxicarea inseamna internare.

2. E mai simplu pentru el daca nu simte consecintele consumului de droguri. Nu-i face viata usoara.
Fa push si explica-i ce simti si cum te simti, fara a-l judeca. Familia lui poate face si ea astfel de presiuni. Santaj emotional, pe romaneste.

3. Pentru ce mai poti face intereseaza-te la un centru de consiliere anti-drog sau la tel verde. Consilierea e gratuita si confidentiala.

4. Daca nu vrea sa se interneze poti merge cu el si cu parintii lui la consiliere. E confidentila si gratuita. Centre de consilere exista in fiecare judet si sunt 6 in Bucuresti. Mai sunt si centre private.

5. Partea cu convinsul dureaza. Daca nu raspunde in nici un fel la ajutorul pe care i-l oferi va trebuie sa renunti la relatie.

Bafta!

| Valentinaldoilea a răspuns:

Intreaba-te intai ce vrei tu. Ramai cu el in orice conditii? Chestia cu santajul, cu lasatul, la asta ma face sa gandesc. Determina-l sa mearga la dezintoxicare. Daca nu vrea, e de lasat urgent si fara regrete, fara "a nouasprezecea sansa".

| ambicio a răspuns:

Din păcate este foarte rău ceea ce face, încearcă din nou să vorbești cu el și să ii introduci subtil în discuție dezintoxicarea, vezi ce face cum reacționează, dă-i un o perioada de timp în care să îl pui la încercare. Dacă nu renunță la ele, renunță tu la el, în viitor dacă nu faci asta o să ai de suferit.

| MorganaM a răspuns:

Aoleo! asta e super grav! cum ai aflat? cred ca si asta conteaza. pai, ar trebui sa afli unde e si sa il duci la un centru cu drogati si sa ii vada in ce hal au ajuns si sa ii spuna fiecare lui povestea, ca sa realizeze ce se intampla. trebuie sa vorbeasca cu drogati, dare care s-au lasat sau sunt in curs de lasare si au constientizat ca au facut o prostie. eu cred ca asta e singura solutie

| volumexd a răspuns:

Cred ca prima intrebare pe care ar trebui sa ti-o pui ar fi "de ce face asta?" Poate ca el nici macar nu ar vrea sa se lase chiar daca ar putea. Incearca sa il intelegi, sau cel putin sa il faci sa creada ca il intelegi. CA IL INTELEGI, NU CA ACCEPTI CEEA CE FACE! Fa-l sa se simta inteles si vorbiti despre asta. Nu incepe din prima cu "hai la dezintoxicare". I-al usor, daca il santajezi o sa se enerveze, si mai rau faci. Daca tu chiar tii la relatia asta vei avea rabdare cu el. Multa bafta!winking

| ALGator a răspuns (pentru volumexd):

Da, risca sa fie "scuipata" in ochi de el pentru fiecare gest dragut pe care il incearca.

| BeeBia a răspuns:

Realizezi ca nu poate ca dintr-o data sa se lase nu? Ca le-a mai rarit e un pas in fata, daca o sa puna relatia voastra pe primul loc intr-un sfarsit o sa se lase dar daca nu are nevoie de ajutor specializat.

| Alle02 a răspuns:

Eu zic să te desparți de el, pentru că un om care te iubește cu adevărat nu vrea să-ți facă rău sau mai ales să te mintă.
Meriți ceva mai bun!

| polo97 a răspuns:

A pai asta-i o problema mare caza pierduta happy