| dragostefamilieadolescenti a întrebat:

Buna,am o problema in viata pe care nu stiu cum sa o rezolv si as avea nevoie de cateva sfaturi, o sa incep prin a va povesti cateva chesti pentru a intelege situatia in care ma aflu si a imi oferi ceva sfaturi, am o relatie de 5 ani de zile cu o pauza de 6 luni, relatia mea este la distanta sunt vreo 60 de km intre noi si nu ne vedem prea des ne vedem o data pe saptamana sau chiar o data la doua saptamani, dupa 3 ani de relatie in care lucrurile au fost destul de bine chiar si asa ne-am certat nu am mai putut ajunge nici cum sa ne intelegem si am propus o pauza, pauza a fost cam de 6-8 luni im aceste luni mai vormeam ocazional dar eu aveam pe altcineva nu relatie serioasa dar distractie aveam in jur de 18-19 ani...toate au trecut ne-am reampacat fara sa aducem vorba de ce o fost in perioada despartiri dar lucrturile inrtre noi nu au mai fost la fel,nu mai simteam ce am simtit eram mai distanti,dupa reampacare a plecat in strainatate eu am fost cu altcineva in acea perioada si lucrurile au continuat si dupa ce s-a intors in tara un an si ceva tot asa jucam la doua capete,intr-o seara i-am zis tot adevaru tot ce mintisem pentru ca nu mai puteam de vinovatie am crezut ca o sa ne despartim din contra asta nu s-a intamplat am ramas impreuna a iertat tot dar eu nu stiam ce simt,credeam ca daca o sa ramanem impreuna o sa apara din nou cv sentimente dar nu,ideea e ca am renuntat la o persoana pentru a nu pierde persoana de care v-am povestit,nu pot sa ma despart de acea persoana dar nici nu ma atrage in nici un fel,nu stiu ce sa fac deoarece pers de care va povesteam vrea sa ne intemeiem o familie si mi-e frica sa nu fac o greseala, cu persoana de care va povestesc am mereu o stare de nervozitate iar persoana cu care umblasem intre timp ma facea sa zambesc tot timpul, am nevoie de niste sfaturi..multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, casatoria asta ar fi o mare greseala pe care o vei regreta foarte curand, daca se va intampla.
Sentimentele s-au dus pe apa sambetei cand ai inceput sa ai alte relatii.

| danay72 a răspuns:

Doar tu poți decide cu cine sa te căsătorești. Acest lucru ar trebui sa îl privești serios.Intr-o căsnicie iubirea este esenţiala. Fără ea nu vei face fata la problemele care vor apărea. De fapt, iubirea adevărată nu se termina niciodată. Deci, alege înțelept.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Amin!

| graffyadi a răspuns:

Daca nu te mai atrage o persoana si nu mai ai sentimente pentru ea atunci nu iti intemeiezi o familie cu aceasta, nu iti faci rau numai tie ci si ei in cazul in care te decizii sa pui punct relatiei mai tarziu(cu atat mai rau daca se ajunge si la un copil). Prin urmare cea mai buna decizie, dupa mine, ar fi sa iti alegi bine cuvintele si sa incerci sa inchei relatia cat de ok se poate chiar daca asta pare imposibil.