| no name a întrebat:

Buna am o problema simt ca mama mea ma protejeaza prea mult si nu ma lasa sa evoluez chiar daca cateodata imi mai fac de cap si no ascult gandirile noastre sunt asa de diferite cateodata daca si-ar reface viata mi-ar fi mult mai usorsad... ca as fi mai libera nu stiu am impresia ca nu pot sa ma gandesc la multe chesti care imi plac as vrea sa fac si eu multe lucruri sa ies sa-mi fac multi prieteni si nu pot nu stiu de ce anume simt asta, stiu ca poate gresesc sigur poate si ma simt si vinovata ca gandesc asa dar as vrea sa pot sa experimentez sa nu ma gandesc tot timpu,, asta nu ca nu ma lasa asta nu ca nu-i bine stiu sigur ca mamei mele nu iar conveni " sau de fiacre data cand merg undeva sa ma gandesc ca mama mea e acasa imi fac grij nu-mi place sa fie singura ma doare enorm, totusi am 19 ani as vrea sa profit de aceasta varsta ma simt uneori sufocata, de fiecare data cand v-am cerut sfaturi ati stiut ce anume sa-mi spuneti va rog sa-mi mai datai un sfat si va multumesc ca imi sunteti alaturi!, pe acest site pot sa ma descarc sa scot afar ceea ce ma deranjeaza!

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Poate ar trebui sa incerci sa apelezi la vreo latura sensibila ascunsa adanc in ea. Spune-i ca preferi sa gresesti pentru a invata. Trebuie sa ii arati ca poti fi responsabila si ca ai discernamant. Dar in functie de intamplarile trecute, asta se poate intoarce si impotriva ta daca mama ta nu prea e calma. Si eu am trecut prin chestiile astea si nu e usor sa simti ca iti e dirijata viata. Incearca sa o faci pe mama ta sa inteleaga ca daca ai un pic de libertate nu o sa treci in alta latura, sa nu mai asculti de ea.

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Daca vrei sa evoluezi cum spui tu si sa fii libera, primul pas ar fi sa te muti de langa ea, sa te intretii singura si sa-i arati ca esti capabila sa-ti gestionezi libertatea! Nu se va simti singura si va fi fericita daca vei fi bine si te vei descurca!

| Lorelai a răspuns:

Pai vorbeste cu mama ta, trebuie sa o faci sa inteleaga ca vrei sa iti traiesti si tu viata, e normal. Daca nu ajungeti la nici o intelegere, muta-te nu mai stai cu ea in aceeasi casa, fii pe picioarele tale, incearca sa iti vezi de viata ta si fara acordul ei, esti majora. Ai tot dreptul sa experimentezi, sa evoluezi...Bafta!