| Raluca_2845 a întrebat:

am si eu nevoie de un sfat de la voi.Am 18 ani, dar parintii se comporta cu mine ca si cum as avea 10 ani. Daca vreau sa ies afara trebuie sa le cer voie, iar daca nu ma lasa pot eu sa ma dau si cu capul de pereti ca tot degeaba, tot ca ei ramane.am ora de intrat in casa.la ora 21:00 trebuie sa fiu acasa, dar se mai intampla sa ajung si pe la 21:30 si nici nu va puteti imagina cat de urat face mama.Am o relatie de 3 ani de zile cu un baiat pe care mama nu prea il agreeaza, iar lui tata ii este indiferent.si il accepta doar pentru ca este iubitul meu, nu pentru ca este un baiat extraordinar.Bun.chiar astazi am avut o mare neplacere atunci cand i-am spus mamei ca vreau sa dorm la iubitul meu.Vai! Raspunsul ei era evident pentru mine, iar asteptarile mele fata de reactiile ei nu m-au inselat. I-am spus ca nu fac nimic rau, ci doar imi petrec noaptea alaturi de cel cu care timp de 3 ani de zile am fost zi de zi, ca am dreptul la macar atata lucru.Bineinteles ca am cedat nervos amandoua; eu am inceput sa plang si sa-i tot repet ca vreau si eu libertatea care o merit, iar ea a pus mana pe telefon sunandu-l pe tata si rugandu-l sa ma potoleasca pentru ca fac "un imens scandal". Am vorbit cu tata la telefon el fiind la serviciu si mi-a spus sa-mi vad lungul nasului si sa fac tot posibilul cand ajunge el acasa sa ma comport ca si cum nu s-a intamplat nimic.si.mi-a dat ton de ocupat.mai bine zis, mi-a inchis. Iubitul meu s-a suparat pe mine, deoarece nu este prima oara cand se intampla asa ceva si s-a cam saturat, cum de altfel m-am saturat si eu de situatie.Am asteptat atat de mult sa fac 18 ani, crezand ca se vor schimba si calma lucrurile la mine in familie.dar.in zadar.Imi iubesc nespus de mult iubitul si nu as vrea sa ne despartim niciodata, dar mi-e teama ca va ceda situatiei mele si ca ma va parasii.Nu stiu ce sa fac. Da-ti-mi un sfat, va rog din suflet sunt disperata, suparata, sufar foarte mult din pricina parintilor mei. Spune-ti-mi ce sa fac. Ce ar fi bine sa fac.Nu vreau sa imi pierd iubirea...sad

Răspuns Câştigător
| Artemiss a răspuns:

Chiar nu ii inteleg pe unii parinti...Ai 18 dar tot te tin in scurt... Tin ei la tine, dar nici chiar in halul asta, te sufoca.
Discuta intai cu prietenul tau si vezi daca poti sta la el. Apoi, provoaca-ti parintii la o discutie... o discutie in care sa iti pastrezi totusi calmul, sa iti spui punctul de vedere si sa explici clar. Daca reactia lor e negativa, iti iei frumos bagajelul si pleci...alta solutie nu ai. E greu sa alegi intre persoana iubita si familie, dar la o anumita varsta parintii ar trebui sa fie constienti ca al lor copil isi va lua zborul si isi va cladi propria viata.
Eu una asa as face daca as fi in situatia ta, chiar daca m-ar durea sa ma indepartez de familie, insa daca parintii tai tin la tine, dupa o vreme vor intelege.
Dar mai intai incearca sa rezolvi cu vorba buna... Cel mai important e sa nu te pierzi, sa nu urli si sa jignesti ca in fond sunt parintii tai.
Sper sa te inteleaga si sa ajunge-ti la o intelegere.Pentru a fi fericit trebuie sa ai aproape pe toti cei dragi.

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ai parinti hiper protectivi, lipsiti de respect si intelegere fata de tine! Incearca sa suni la Protectia Copilului, du-te acolo si cere ajutor! Parintii care nu inteleg ca nu esti o papusa vie, cu care sa faca ei ce vor, sunt periculosi! Nu esti proprietatea lor! Problema ar putea fi mai usoara, daca ai putea sta o vreme la prietenul tau, iar ei, lipsiti de tine, ar putea intelege si ceda! Dar slabe sperante! La cei 18 ani ai tai, e prea de tot! Pe de alta parte, nu ne-ai spus daca ai mai dormit la el, si de cate ori, si daca ati fost cuminti! Ai tai sigur se gandesc si la riscul sa nu patesti ceva rau, acum, dupa ce s-au chinuit sa te creasca atatia amar de ani! Stii cum e, esti mare, lui n-au ce-i face, dar la o adica tu ramai cu problemele! La scoala nu ai cabinet de psihologie?! Daca da, du-te imediat acolo si stai de vorba cu ea/el! Success!

| sandulache a răspuns:

Buna raluca.
1 eu iti spun doua lucruri, vorbete cu parinti tai zile cum sta siuatia si ca vrei sa ai libertate mai multa si vrei si tu sa te distrezi.
2-daca vezi ca nu inteleg ia frumos bagajelul si du-te la el si asa stai tot timpul impreuna ca daca nu pana la maritis cei fi tratat asa si decat sa stai ca si intr-o colivie mai bine ia-ti zborul di colivie si stai cu cel ce il iubesti.

bafat multa si mult succes...

| Viviluka a răspuns:

E naspa rau ma vad pe mine in tine cand voi fi eu mai mare. pai sti ce ai putea face? prefate ca te-ai despartit de iubitul tau si reproseazai : " uite sunt majora, sunt frumoasa dar am parinti ca voi. din cauza voastra si a isteriilor voastre m-am despartit de iubitul meu " se va simtit prost u fugi si te inchizi in camera ta nevorbind cu nimeni cred ca o sa mearga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveam si eu o amica la fel ca tine. Bafta ei era ca era prietena cu mine, eu sunt mai mare ca ea cu vreo 5 ani si parintii ei aveau incredere in mine. Mergeam impreuna la munte, altfel nu avea voie, dar venea si prietenul ei, cu care era impreuna de cativa ani, dar parintii nu stiau nimic. N-ai vreo verisoara, ceva? E dificil sa-i convingi, altfel nu te-as indemna la "prostii". Dar ai grija, daca ai acea verisoara, gandeste-te ca-si asuma riscuri pentru tine, nu calca pe bec.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff...cam dificla situatia...intr-un fel si eu sunt in situatia ta.cred ca ai 2 cai ori incerci sa le demonstrezi ca esti suficient de matura pentru ca si cum ai spus u te vad ink un copil, incearca sa intri pe sub pielea lor in acelasi timp ajuta-l si pe el sa se acomodeze cu siatuatia sau daca nu merge nici asta lasa-ai si du-te! ai si u dreptul la viata ta
fie ca le place fie ca nu! sincer imi pare rau pentru situatia ta pentru ce ti s-a intamplat! multa bafta! pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naspa

| ss2doolse a răspuns:

Ai putea sa fugi de acasa ca si mine.Nu eti singura cu probleme dintrastea. Iar cand apari, le spui ca ai viata ta si strigi ca ai 18 ani. Le spui ca toata viata ai asteptat clipa in care sa implinesti 18 ani ca acum sa te tina in lanturi.Si daca nu vor face nimic, atunci spune-le ca tu nu ii mai asculti si pleci definitiv de acasa.Eu asa am procedat iar acum parintii mei au spus ca am avut dreptate si ca se vor purta altfel.