| anonimm123456789 a întrebat:

vreau si eu un sfat am 15 ani si am o viata foarte grea noroc cu iubitul meu care e langa mine. Deci eu am un tata care bea si face scandal o bate pe mama eu si cu fratele meu ne bagam pentru mama dar mai mult eu, tata a plecat odata de acasa si noaptea a venit si batea la usa si mama nu i-a dat drumul, bine vreau sa zic ca pe mine m-a facut in toate felurile posibile si imposibie cuvinte care un tata nu i-ar zice fetei lui de 15 ani jumate si pot sa zic k toata viata mea asa a fost dar eu nu mai pot si nu stiu ce sa fac as vrea sa ma mut cu iubitul meu care e major are19 ani el munceste as vrea sa imi caut si eu de munca dar nu stiu unde...

8 răspunsuri:
| Lisadream a răspuns:

Am trecut si eu prin ceva asemanator, stiu cae f greu si poate nu o sa iti placa raspunsul meu dar trebuie sa rezisti pana iti termini scoala. Daca nu iti termini liceul e greu sa iti gasesti un loc de munca si va trebui sa accepti sa lucrezi mult sub nivelul tau. Eu am rezistat pana la 21 de ani dar deja de pe la 18 nu prea mai dormeam pe acasa. si mai e o chestie: am crezut ca daca plec voi scapa de toate dar sufeream in continuare foarte mult pentru ca ma gandeam la mama si la fratele meu pe care i-am lasat acasa. Ai grija ca ti s-ar putea intampla si tie.

| Tania a răspuns:

Fiind minora este mai greu sa iti gasesti de lucru, trebuie sa termini sc.Asa cum poti.
Am mai citit pe aici cazuri ca ale tale, iar tu ai un mic noroc si acela ca iubitul tau este langa tine si la un moment dat te poti muta la el, dar ai grija sa nu dai din lac in put.
Nasol ca nu divorteaza.Asa ar fi cel mai bine pentru amandoua.
Daca ai un pic de curaj,ai putea suna la politie atunci cand tatal tau face urat,dar fara ca ei sa stie.
Pe deoparte ai avantajul ca inca esti minora si ti se poate veni in ajutor.
Stai linistita ca politia nu va face nimic rau,in prima faza va sta de vorba cu tatal si mama ta,dar si cu tine.
Plus ca mai bagi un pic frica in el, adica daca ai avea curajul sa faci asta intr-un moment de agresivitate al tatalui tau, ai trage un serios semnal de alarma.

| anonimm123456789 explică (pentru Tania):

Mi-e frica sa sun la politie, dar nici asa nu mai pot sa stau.

| IAmSoDifferent a răspuns:

Pai vorbeste cu mama ta poate reusesti. sa bage divort si sa vorbesti si cu iubitul tau si parintii lui sa va mutati aman2 la el acasa happy daca vrei

| anonimm123456789 explică (pentru IAmSoDifferent):

Nu vrea sa bage divort asta e problema, nu vrea sa stea de vorba cu mine, ma evita, eu incerc sa stau de vorba cu ea dar nu vrea ea eu vorbesc eu aud.

| VIDEODEK a răspuns:

Cel mai bine suni la politie, mama ta ar trebui sa depuna plangere pentru violenta conjugala...

| xoxo_9953 a răspuns:

Gandeste-te la mama ta, daca si tu vei pleca...fi langa ia incerca sa faci tot posibilu sa discuti cu amun2 si sa le explicati ca a distruge viata tie si fratelui tau, si cu mutatul nu e o idee tocmai buna, gandeste-te ca esti mica.si nu te angajaza nimeni la ani astea, si mai ales daca nu ai 10-12 clase...eu sper sa fie totul bine, ma bazez pe comunicare

| anonimm123456789 explică (pentru xoxo_9953):

Crede-ma ca am incercat tot ce se putea am vorbit a zis ca daca nu imi covine sa ma arunc de la etaj sau sa plec nu mai pot crede-ma, mama sa impacat cu el si asa face mereu fara sa se gandeasca ca noi suferim si cel mai mult eu crede-ma ca acum vreau sa imi fie mie bine nu ma mai intereseaza de nimeni.