| michael2525 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, cam pana unde poti merge cu rabdarea pentru cineva? Prin toamna anul trecut am iesit cu o fata cam 3, 4 luni, a inceput sa imi placa de ea, ne vedeam vorbeam, ne-am plimbat cu masina, ne tineam de mana dar ea era tot timpul nehotarata ca sa imi zica dupa tot timpul acela ca am fost de fapt intr-o relatie de prietenie, amici. Dar ce amici sunt aia care se tin de mana, se pupa pe buze? Ca eu nu am intalnit asa ceva si am decis sa nu ne mai vedem si sa mai vorbim. Se pare ca ea mai avea ceva de rezolvat cu fostul, a incercat cu el iar da nu a mers, nu a mai vrut el si dupa 6 luni am inceput sa vorbim, sa ne vedem iar sa imi zica ca dupa ce nu a vrut el s-a gandit la mine si m-a lasat iar sa o tin de mana cand ne-am vazut si dupa ce am intrebat-o daca acum e altfel, incercam o relatie, sa imi zica ca ma grabesc ca iar ma vad in o relatie, ca suntem amici sa ne mai cunoastem si vedem daca va fi ceva. Ea nu prea initiaza conversatii, lasa lucrurile asa si suntem iar in acelasi punct. Eu sunt de parere ca ar trebui sa fie si ea mai implicata daca isi doreste ceva. Mi-a zis ca e dificila, ca nu are incredere in nimeni. Dupa ce i-am zis ca mai bine ar fi sa ramanem amici, ca nu ma supar daca mi-ar spune sincer care e situatia, daca nu vrea sau daca e altceva si mi-a raspuns la o zi dupa ca e nervoasa, bulversata si doar atat. Are si o problema cu mama ei, s-a operat de ceva, i-am zis ca nu sunt absurd dar nu o vad sa fie si ea implicata, macar putin, de aceea zic ca nu stiu daca mai are rost sa continui sa tot incerc.

Răspuns Câştigător
| Streithstar22 a răspuns:

Femeile astea, dupa spusele tale, mie mi se pare ca esti un baiat bun, insa ti ai ales gresit fata, nu te respecți pe tine daca ai fi deavut acord sa ai o relatie cu ea in prezent tinand cont ca in trecut te a refuzat pentru o sansă cu fostul, dar, daca o iubesti e irelevant ce iti spun acum, insa ea nu merita, e doar un sfat, daca ai o varsta sub 18, formează ti o cariera, urmeaza o scoala, si nu te lasa influențat de acest mic esec sa ii zicem, vei avea destule, insa ce e al tau e pus deoparte, tine minte asta.
Mult succes.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu trebuie sa astepti dupa o femeie deloc, acum totul e la comanda daca ii convine bine daca nu sa zboare in spatiu. Cel care stie cum sa se descurce cu una obtine sex rostind cateva cuvinte, si stie daca e una sclifosita, sau pe interes. De cumintenii ne lasam ca nimeni nu e asa serios precum pare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mda, multe sunt asa. Variantele sunt asa:
1. Catelusul. Cu toate ca ai dreptate, si putea sa se implice pur si simplu, poti sa insisti, sa ii promiti marea cu yacht-urile (ca sarea nu e buna), sa te prefaci cel mai fericit dupa fiecare pup, sa o rogi sa aveti o relatie, etc. Majoritatea pun botul, din cate am vazut.

2. O iei de sus, si ii explici ca timpul si interesul tau nu sunt lucruri ieftine, iar daca vrea ceva, ar face bine sa se implice, altfel iti pierzi rabdarea, si nu veti mai fi nici macar amici pe bune (ca da, amicii nu se tin de mana, nu se saruta, nu se lasa atrasi fizic).

Eu mereu am folosit varianta 2, nu vreau sa ma trezesc cu vreo carpa manipulabila langa mine; ori o femeie hotarata, ori ma bucur de avantajele singuratatii.
Succes!

| mastadont a răspuns:

După părerea mea nu are rost, te tratează ca pe rezerva ei, ca pe cineva pe care știe că poate să-l aibă când alții nu o vreau.

| AliGab a răspuns:

Stii si singur raspunsul, si stii ca nu te vede ca pe un iubit, asa ca nu stiu de ce mai continui

| Jus7t a răspuns:

Ea e cu tine amică cu pupici pe buze doar pentru că fostul nu a mai vrut-o, dacă era într-o relație cu tine și făceai și sex în fiecare zi cu ea era pentru că a fost refuzată de fostul.
Chiar te încântă să ai o iubită doar pentru că fostul a refuzat-o?

Nici nu trebuie să o întrebi ca la grădiniță "vrei să fii prietena mea?", trebuie să îți dai seama dacă te vrea după cum îți vorbește și cum se comportă cu tine.
Ea e nehotărâtă pentru că nu simte ce trebuie pentru tine iar tu cam disperat, nu mai insista.
Nu mai pune etichete "rămânem amici" sau "hai să fim împreună", vezi cum decurg lucrurile, dacă știi că nu simte și o întrebi dacă vrea să fie cu tine ce rost are?
Trebuie să treacă peste fostul, rămâi amic cu ea și poți încerca o altă relație cu o altă tipă, mai las-o și pe ea să te caute, nu mereu tu.

| Daz01 a răspuns:

Este pierdere de timp. Dacă voia ceva cu tine simțeai și tu chestia asta, nu trebuia s-o întrebi.

| Drkurt01 a răspuns:

Fugi.
Iti pierzi timpul.
Mi s-a intamplat acelasi lucru cu o fata, iar eu eram supeer îndrăgostit de ea.
Am suferit o gramada, sincer. Ca tine ma intorceam mereu la ea.
E stupid.
Esti rezerva. O sa se intoarca mereu la fostul, iar tu esti planul B.
Nu mai lasa fetele sa te manipuleze.
Trebuie sa fie clar din prima clipa. Nu există cale de mijloc. Ori sunteți impreuna, ori nu. Vrea sa te tina disponibil, daca ma intrebi pe mine.
Fetelor le place sa aiba admiratori, dar n-o sa ajungi nicaieri.
Daca te placea, cum il place pe fost, nu ar fi zis: "sa vedem cum merge, bla bla bla".
Nu e o relatie sănătoasa.
Gaseste-ti pe altcineva, altfel vei ramane catelusul ei pe veci.
Mergi mai departe, altfel vei ramane pe veci in inchisoarea special amenajata pentru tine:"the friend zone" - asta inseamna sa nu fi nici iubit, nici prieten.
Nu trebuie sa te rogi de o fata sa fiti impreuna daca te place cu adevarat. Sa te milogesti de o fata e cea mai mare greseala.
Apoi, chestia cu ganditul la tine e doar abureala.
Lucreaza la tine, fa-ti alte iubite, daca nu sunteți impreuna n-ar trebui sa fie o problema. In teorie ar trebui sa aveti aceeași relatie daca "sunteti doar prieteni" si daca ai iubita, nu?))
Dar eu zic sa o uiti.
Eu mai mult de 2 ani m-am tinut dupa fata asta si nu am ajuns nicaieri.
O porcarie. Relațiile adevărate se dezvolta de la sine. O sa vezi.
Bafta. Sper sa faci alegerea corecta.