| Si_Adry_Roby_1994 a întrebat:

Am și eu o problema cu soțul. Avem 8 ani împreună și 3 ani de la căsătorie. O fetita de 3 ani. A fost totul foarte frumos între noi. El are 2 locuri de munca, la kaufland la telefoane și de jumătate de an face și taxi când e liber. Eu stau toată ziua cu fata acasă și noaptea cos, fac Hainute mama fiica, băieți etc. De când s-a băgat la taxi nu mai e cum a fost, vrea doar sa lucreze pe taxi și cu noi nu mai are timp, ne neglijează, cu mine îs 2 săptămâni de când nu m-a mai atins, pe altcineva nu are ca și socrul e la taxi și Soacră-mea mai merge la dispecerat câte 6 ore zilnic. Tot orașul ne cunoaște. As afla oricând. Dar tot timpul e obosit și îl cred ca e obosit ca lucra într-una. Acum 3 zile mi-a spus sa ne despărțim ca nu mai vede drum lung între noi ca ceva s-a schimbat. Dar el nu realizează ca s-a schimbat el. A spus ca îl cicalaesc cu mesajele și telefoanele, ca îl întreb unde e, ce face, cu cine e, când vine acasă, etc. I-am spus ca l-am cicalit pentru ca era în dubii odată ce ma neglija pe mine, noi din 24 de ore ne vedem 10 minute pe zi. I-am spus sa se mai lase de taxi un pic sa stea și cu noi și nu vrea a spus ca de taxi nu se lasă niciodată. Dar i-am spus de taxi nu te lași dar pe noi ai putea sa ne lași. Chiar a vrut sa ne despărțim. Ne-am împăcat ieri cu plansete la amândoi și ne-am pus condiții. El mi-a pus condițiile sa nu îl mai stresez și sa îl cicalesc cu mesaje și telefoane sa simtă ca e liber și eu i-am pus conditia sa fie iubitor cu mine și fetita lui, sa rada cu noi, sa glumească, sa ne scoată undeva și sa stea o ora 2 pe zi și cu noi. Și am acceptat amândoi. Dar nu știu dacă e bine. S-a schimbat și la vorba parca și prin mesaje parca simt ca își bate joc de mine punându-mi condițiile acestea, îmi e și frica sa il mai sun sau sa ii mai scriu ceva. Mi-a spus ca ma iubește și dacă ne despărțim alta oricum nu va mai fi în viata lui, ca ar vrea sa fie liber nu sa îl cicaleasca alta la cap, credeți ca va fi bine pe parcurs dacă respectam condițiile amândoi?

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O fi avand altele fara sa stie nimeni. Fa ce zice despartire sa fie

| Adry05 a răspuns:

Omu iti cere ceva complet normal, nici nu vad de ce ai impresia ca-si bate joc cand iti cere asta, pari cicalitoare si prin modul cum te exprimi aici, adica eu efectiv deja imi maginez o femeie cicalitoare si insistenta doar din modu tau de a scrie, si acum inca te adresezi unor straini, nici nu vreau sa-mi imaginez cum faci cu el, te mai miri de ce nu mai vrea omu sa stea cu tine.

| Violleta2022 a răspuns:

DE fapt, nu-si bate deloc joc de tine, doar ca munceste foarte mult si nu stie cum sa impace o nevasta geloasa si in acelasi timp sa duca bani suficienti in casa.
dar la el te-ai gandit?
Poate ca-i super obosit cu cat munceste, iar tu il inebunesti cu mesajele si cu isteria.
Nu crezi ca ar fi mai normal sa incetezi cu cearta si cicaleala?
Nu crezi ca ai putea sa-ti iei si tu ceva de munca ziua, ca sa nu mai munceasca el noaptea si sa stea langa tine acasa?

| Si_Adry_Roby_1994 explică (pentru Violleta2022):

Eu lucrez noaptea. Cos, fac Hainute. Ziua nu pot lucra nimic de fetita. El vrea sa lucre cât vrea el. Nu accepta sa ii spun când sa vina acasă. Ii place foarte mult ceea ce face în timpul liber,, adica taxiul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Si_Adry_Roby_1994):

Poate esti mult prea cicalitoare si prefera sa stea in taxi decat sa stea acasa, cu tine si fetita.
ia-ti un job de zi, adu si tu bani in casa si seara-noapeta poti fii cu barbatul tau impreuna.
Copilul poate merge la camin sau la vreo bunicuta.
Toate se pot rezolva cu compromisuri facute de amandoi.

| Si_Adry_Roby_1994 explică (pentru Violleta2022):

Eu aduc cei mai mulți bani în casa. Asta l.a făcut sa își ia al doilea job. Dacă nu a.ti citit descrierea roată am spus ca eu lucre doar noaptea de la 11 pana la 5 6 dimineața. Eu cos la mașina, fac Hainute pentru mămici, fetite, tătici, băieței etc. Eu aduc pe luna între 45 55 de milioane depinde de comenzi. Nu aduc mai puțin de 45 de milioane pe luna. Eu tot i.am spus sa își ia și al doilea job în timpul liber ca erau prea putini bani doar 12 milioane la el. Asa el aduce acum 30 pe luna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Si_Adry_Roby_1994):

Sincer, eu sunt socata ca nici pana acum nu ai invatat banii!
Cui ii mai folsoesc milioanele in ziua de azi, acnd s-au schimbat banii de aproape 10 ani?~ Pe tine te plateste cineva in bani vechi?

| Si_Adry_Roby_1994 explică (pentru Violleta2022):

4500 lei - 5500 lei. E ok?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Si_Adry_Roby_1994):

Te sfatuiesc sa discuti cu el, fara sa-l mai acuzi de ceva si fara sa-l mai cicalesti.
Vorbiti ca doi oameni normali, care va iubiti si va respectati.
Intr-o casnicie se fac compromisuri de ambele parti.
Lasa lucrul noapte si fa-l ziua, fii alaturi de el in pat daca iti doresti dragaleala si iubeala.
Pieredea somnului de noapte duce oricum la probleme neurlogice grave, care incep cu stari de depresie, anxietate, nervi, dureri de cap, migrene, paranoia samd. Nedormind noaptea, privezi corpul de producerea hormonului fericirii, serotonina, care duce la ceea ce am explicat mai sus.
Nu, chiar nu glumesc! Serotonina si melatonina se produc numai cand dormim numai intre 10 si 2 noaptea.
In cazul asta, nici nu ma mir de ce esti artagoasa si cicalitoare...
Apropo, mi-a placut nunta voastra, chiar sunteti 2 frumosi.
Nu arunca la gunoi atatia ani de dragoste. Tu poti sa imbatranesti frumos langa omul asta, daca intelegi ca, comportamentul tau este cel care-l indeparteza si evident, gura prea mare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o scenă în evoluție.
Deocamdată este pace.
Ce mă îngrijorează pe mine.
Să ajungi să iubești o meserie ca aceea de taximetrist nu este imposibil.
Dar în acel moment a început un episod, un proces de despărțire între voi, indiferent de motiv.
Dacă vă întâlniți doar 2 ore pe zi, asta este prea puțin pentru ca o relație să continue.
Astfl vă îndreptați încet și sigur spre despărțirea finală, spre divorț.
Așa văd eu.
Așa că eu spun că, foarte la rece, fără plânsete să se gândească să aleagă între taximetrie și actuala familie.
De ce trebuie pusă problema așa, acum?
Că în final, tot acolo se va ajunge.
Dacă a ales taximetria de așa manieră, eu presupun că el a decis mai de mult ieșirea și a căutat un pretext, a găsit unul nobil, ca să nu poți dta să îl acuzi de răutate.

| Andreeush a răspuns:

Dacă îl tot stresezi e și normal să își dorească să nu stea mai mult pe acasă.
Ar trebui să îți schimbi un pic comportamentul dacă nu vrei să ajungeți la divorț.

| sofisis a răspuns:

Iti inteleg disperarea dar...din cauza ta cumva s-a ajuns aici. Tu de ce nu lucrezi? Daca lucrai si tu el nu trebuia sa isi ia al doilea job si nu se ajungea aici. In general nu e ok sa stresezi partenerul de viata. Te cred ca te simti neglijata dar intelege ca nu e deloc usor sa ai 2 job uri. Ii place taximetria. Ok. Lasa-l sa faca taximetrie. Eventual angajeaza-te si tu si el sa ramana doar pe taxi. Si sincer nu as exclude total posibilitatea unei alte femei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu fi asa sigura ca nu are pe nimeni. Daca omul prefera sa stea pe taxi decat sa vina acasa, inseamna ca e nefericit, cand esti depresiv iti tot vine sa te duci. Nu poti sa-l obligi sa ramana cu tine.

| Ineys a răspuns:

Eu zic sa-i oferi putina intimitate. Inteleg posesivitatea asta la astia mai tineri de 20 hai 25 de ani. Banuiesc ca voi aveti peste 30, poate 35 avand in vedere ca sunteti casatoriti deja de 8 ani.

Pe alta nu cred ca are, si chestia cu taxi-ul... Stii ca barbatilor le plac masinile si volanu si sa conduca toata ziua. S-o fi incins tarata-n el cu atata condus si acum nu mai vrea sa lase volanu din mana. Eu zic sa faci niste rugaciuni sa nu goneasca ca disperatu cu 150 la ora sa nu-l mai vezi deloc acasa si sa mai ia si 3 pasageri cu el.

Ce-i drept e obositor sa stai toata ziua jos ( si nu glumesc, chiar e obositor ), poate chiar mai obositor decat sa alergi toata ziua deoarece omul nu a fost facut sa stea pe scaun ci a fost facut sa se miste ( stramosii nostri se miscau constant in cautare de hrana si alte adaposturi bla bla ). E si mai stresant cand intalnesti zeci de oameni poate sute pe zi, unii mai morocanosi, altii mai certareti, altii mai nu stiu cum, etc.

Iti dai seama ca e rupt de oboseala si nu mai are chef de nimic. Nu stiu ce sa zic, ar fi bine sa-l intrebi si sa-ti raspunda sincer daca te mai iubeste si daca se desparte de tine ce faceti cu copilul? Daca erati singur mai mergea, dar acum nu prea merge deoarece deja sunteti la varsta la care copilul incepe ( sau a inceput deja ) sa observe lumea din jur si ceea ce se intampla cu el ( in portiuni mici dar totusi ). Sigur despartirea voastra nu i-ar face prea bine.

Cum nu sta destul cu tine? Cum va vedeti 10 minute pe zi? La ce ora pleaca la servici si la ce ora ajunge acasa, sau cumva nu stati impreuna? Daca nu stati impreuna ar fi bine sa faceti cumva sa va mutati. Cred ca asta ar regla putin conturile intre voi.

Eu zic sa-l mai lasi putin sa respire, o perioada, cateva saptamani si sa nu mai fi asa sufocanta. Nu ti-o zic cu parere de rau, dar poate o sa-ti simta el lipsa si-si va da seama ca ceva nu-i ok. Doar asa pot revenii lucrurile la normal, daca insisti in continuare nu faci decat sa agravezi situatia.

| Crackman a răspuns:

Uite... nu este un lucru pe care un strain ar trebui sa il spuna.
Dar eu desi munceste mult, asta te v-a scoca. 1 ori ii pasa de bani ( aici vezi dupa bugetul de acum cativa ani si cel curect ) daca el a crescut ( inseamna ca isi face treburile de barbat si aproviziator pentru familie ) daca este la fel sau a scazut este clar ca incearca cu al doilea job sa multumeasca pe alta. Eu sunt de parere desi imi place cateodata sa fiu liber ( mereu raspund familiei / iubitei si daca nu sun inapoi ) este cel mai frumos sa stai cu persoana iubita si chiar de nu ai timp faci orice cat sa fie pentru ea.

| FaraNume1245 a răspuns:

El are 2 slujbe, ca voi toți să aveți ce mânca. Tu nu lucrezi nimic și mai ai și curajul să te plângi că nu are timp? Ia lucrează și tu măcar 8 ore pe zi, nu 14, și vedem după cât timp ai. Educă-ți fetița bine, măcar, că până acum nu prea te-ai descurcat.

Răspuns utilizator avertizat
| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

Desparte te de el! da! Iti pun din toată inima ca relația ta a devenit toxica. Daca e sa o luam dupa mine, soțul tau s-a învățat cu ideea ca ti-a făcut un copil, si oricum tu nu poți sa iesi, sa il înșeli sau sa il lași, pentru ca e copilul la mijloc.si ce s-a gândit, orice i as zice, orice i as face, avem copil si ea nu o sa ma lase. De asta se si comporta asa. Scuza -ma, dar cum poți sa accepți faptul ca iti zice sa va despărțiți asa simplu? El cu un copil la mijloc renunța la tot una doua? Inseamna ca nu e bărbat! Nicio femeie nu merita asa ceva! Poți sa ai si 20 de ani cu el,daca iti face faze de genul lasa-l. Toate avem dreptul la fericire. O viata ai,nu o poți irosi asa. Copilul tau are nevoie de armonie in jurul lui,nu de tensiune. Copilul va simți tensiunea dintre voi sa știi! Ma uit la poza ta de profil,esti o femeie frumoasa, ai toată viata înainte! Nu te înjosit pentru nimic in lumea asta. Nu trebuie sa iti pună nimeni condiții. Esti soția lui,ai tot dreptul sa ii lași mesaje, sa stii ce face. Daca nu dorea acest lucru, nu trebuia sa va căsătoriți. Nu pot sa inteleg ce bărbat este el, ce tata este el. Ce poți sa ti doresti mai mult de la o femeie? Sa te iubească femeia si sa te aștepte cu drag acasă cand alții nici nu visează, sa ti dăruiască un copil si tu sa nu fi lângă el mereu sa faceți activități impreuna. Sa Creșteți copilul amândoi (si ma refer sa i oferiți atenție nu la material)! Nu e bine, crede ma! Ori ii zici tu din start ca asa nu se mai poate, pui piciorul in prag( cu condiția sa te astepti si la o despartire ) ori accepți si asa iti va face toată viata pentru ca vede ca accepți. Ai Instagram? Da i follow Monicăi ( monicapalcau), asculta ce spune pe instastory. Te vor ajuta sfaturile ei. Vorbeste des de relații.

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

Si iti mai zic ceva. Esti sigura ca nu are pe nimeni? Bărbatul cand Înșeală, face pe
Dracu sa nu afle nimeni. Nu iti irosi viata! Viata e doar una si noi meritam sa fim fericite! Nu meriți sa stai asa! Ai un copil doamne iartă ma! Copilul ala trebuie sa vadă ce e mai bun, nu sa ia exemplu de la voi. Sa
Va
Vadă nefericiți! Nu e bine crede ma

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

Încetați sa o mai injositi in halul asta! De cand femeia e bătaia tuturor de joc? Ce faceți, o încurajați si ii Spuneti ca e normal ce i se intampla? Treziți va! Suntem in 2019

| claudiad a răspuns:

Foarte bine spus! Exact la asta ma gandeam si eu. E tanara, poate sa-si gaseasca pe altcineva, are toata viata inainte, decat sa fie nefericita o viata intreaga intr-o relatie ce se va duce din rau in mai rau.

| claudiad a răspuns:

Parca nu-mi vine sa cred ce raspunsuri dau unii mai jos. Cum Doamne iarta-ma sa fie vina ei cu ceva? Ea munceste, aduce cei mai multi bani in casa si vi se pare normal ca el sa-si vada familia 2 minute in fiecare zi? Iar ea sa nu-i trimita nici un mesaj ca vai doamne saracutul se simte cicalit. Sfatul meu extrem de sincer: divorteaza. Stiu ca e greu sa auzi, mai ales cand ai si un copil, dar privind per ansamblu, e cea mai buna decizie pe care o poti lua. Nu stiu cati ani ai, numele de utilizator e cu 1994 deci presupun ca ai 25 de ani. Esti extrem de tanara! Ai toata viata inainte. Copilul tau mai bine creste intr-un mediu linistit decat in tensiune, simtindu-si mama stresata si tatal niciodata pe acasa. Si ai mei se certau des cand eram mica si tin minte si acum cat de depresiva eram, cum imi era groaza sa merg acasa de la scoala. Cum ma gandeam non stop numai la cum sa-i impac, ma gandeam la modalitati indirecte, subtile de a face cumva sa nu se mai certe. Si cand nu se certau, era mereu o tensiune in casa si e infiorator pentru un copil sa treaca prin asa ceva. Si acum dupa zeci de ani realizez ca din cauza copilariei nu am fost niciodata o fire deschisa, sociabila, increzatoare in propriile forte, ambitioasa. Mereu mergeam cu capul in pamant, a trebuit singura sa-mi gasesc increderea si sa mi-o dezvolt ca sa pot trai normal in lumea asta de rahat. Deci crede-ma ca uitandu-te per ansamblu cel mai important e viitorul copilului tau! Poarta o discutie cu sotul, spune-i ca tu nu mai poti trai asa, ca asta nu e viata normala cand copilul nu-si vede tatal deloc. Si sa nu fi atat de sigura ca nu are pe nimeni. Cunosc persoane care au un job ce necesita sa umble prin oras prin diferite locatii numai ca sa-si poata mentine acoperirea si sa nu afle sotia de amanta ce o are de 4 ani de zile. Un barbat cand inseala face orice ca sa nu afle sotia iar faptul ca a spus atat de usor ca el vrea sa va despartiti trebuie sa-ti puna un semn de intrebare. Nici nu a incercat prima oara sa rezolve printr-o discutie civilizata si sa cadeti de comun acord cum e mai bine pentru a continua relatia? El direct a zis ca se desparte si numai dupa ce v-ati certat la cutite a facut un compromis. Cine e normal sa aleaga un job in locul familiei? Un job de taximetrist, ca nu-i ca si cum ar fi CEO-ul unei companii. Tot ce pot sa-ti spun e ca va fi bine intr-un final, cu timpul se vindeca orice rana.

| 420h2o a răspuns:

Nici n-am reusit sa citesc tot ca deja m-am apucat sa scriu.
La ce te asteptai sincer?
Barbatul este capul familiei, trebuie sa intretina familia. El simte o mare responsabilitate pe umerii sai, 2 joburi, copil, nevasta, casa, etc.
Tu ce pazesti? La 3 ani copilul poate merge la gradinita, mobilizeaza-te si cauta-ti job.

| Si_Adry_Roby_1994 explică (pentru 420h2o):

Trebuia sa citești pana la capăt, în loc sa comentezi aiurea.