| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

Cum i ati spune iubitului vostru ca vreți sa va despărțiți? Efectiv nu știu cum sa încep. O sa ma întrebe de ce,iar eu nu știu ce sa i zici. Motivul pentru care nu mai vreau sa fiu cu el este ca m-a dezamăgit de prea multe ori,mi-a făcut faze nasoale pe care nu le pot uita. M a făcut sa îmi pierd de tot încrederea in el și o relație in care nu mai exista încredere e pierdută. De fiecare dacă când mergem prin locurile in care am mai fost îmi aduc aminte numai ca acolo ne-am certat odată,in cealaltă parte eram certați. Deci numai asa. I am mai spus odată chestiile astea,însă tot ce aud de la el este:"hai termina cu prostiile astea ca nu vreau sa ne certam","hai gata ca nu e asa","exagerezi mereu". I am zis și ca relația Noastră este prea monotona, când suntem amândoi eu mereu am chef sa ne jucam asa in gluma,sa ieșim pe jos,sa facem orice. El vine acasă și se aseară in fata televizorului și se uita la meciuri pe vada rulantă. Pana și când e liber el se aseaza și dacă aprinde televizorul de dimineața pe DigiSport asa rămâne. Am discutat și chestiile astea cu el,dar mi se pare foarte egoist sau arogant asa când ii spun ce am pe suflet. Simt ca nu ma înțelege. Îmi zice" vin obosit de la munca normal ca nu am chef sa mai ieșim" și ii zic " pai nu vreau sa ieșim neaparat, măcar sa comunicam sa ne băgăm in seama,tu stai la meci și numai pe telefon și eu?" Apoi ce credeți ca îmi spune? Asta:" ba nu, hai termina cu prostiile ca nu am chef de cearta". Spuneti voi? Nici măcar nu i spun chestiile alea pe un ton ridicat. Și muuuulte altele. Ideea e ca ma ia asa in ras când vreau sa-i spun cum ma simt in relație. Și când ii spun ma blochează efectiv. Nu știu cum sa i explic sa înțeleagă. El de schimbat nu o sa se schimbe pentru ca a trecut foarte mult timp de când ii spun treburile astea. Vreau sa ma ajutați cum sa închei relația, sa l fac sa înțeleagă fără sa mi mai spună ca nu vrea sa audă nimic.Inca ceva ca mi am adus Acum aminte și vreau o părere. Ma deranjeaza ca îmi spune ca sunt geloasa și e când apune se simte mândru. Ii place sa ma facă geloasa. Faza e ca eu nu simt nicio urma de gelozie.ce face el nu ma face sa fiu geloasa,ma face sa ma simt călcată in picioare. Intru puțin in intimitatea noastră și ca va dau exemplu o faza. Vorbesc cu el sa gătim ceva intr o seara,mergem ziua ne pregatim cumpărăm ce trebuie(eu foarte bucuroasa ca nu se mai uita la meci și petrecem timp amândoi) seara se sucește imediat ca l suna prietenii sa iasă. M a deranjat puțin in interiorul meu pentru ca vorbisem altceva, dar am zis lasă, asta e. Pleacă la ora 8 seara. Mi a zis cu cine iese într-adevăr, toate bune și frumoase, se face 12 jum și de la nu primesc niciun mesaj cum sa ar veni acasă. Asa ca ii las mesaj, nu l am sunat ca sa nu zică prietenii lui ca îl chem acasă și l am întrebat doar atât: ce faci? in jur de ce ora vi? Adică am vrut doar sa l întreb. La care îmi Răspunde, mai stau puțin și plec. Eu a doua zi aveam examen la 7:30 și trebuia sa plec la 6:30 de acasă in condițiile in care ma ducea și el pana la metrou. Ca pe jos fac 30 de min.il rugasem deja asta și a fost de acord. Încercam sa adorm dar nu puteam ca știam ca nu e acasă și efectiv nu puteam. Ma frate, s-a făcut 1 și el nu a venit acasă, asa ca i am dar mesaj și nu a răspuns, l am sunat la 1 jum și mi-a respins apelul și mi-a zis"vorbim prin mesaje nu ma mai suna când sunt cu el," și atunci am început sa-i spun sa vina și el ca nu pot sa adorm și ca mai iese altădată. Efectiv nu mi-a răspuns, a venit la 2:30 acasă și de atunci îmi spune ca sunt prea gelosa și ma scoate din sărite ca ma face asa pentru ca nu am simțit Gelozie atunci pentru ca știam ca este cu prietenii. M a deranjat in primul rând ca e cu mine de 5 ani aproape și ii e Rușine sa mi răspundă de fata cu prietenii. Eu in 5 ani nu am ieșit la un sic cu ei toți, el îmi știe pana și colegii de liceu cu care nu am avut asa prea multe tangente. Ma deranjeaza ca eu dacă ies îmi pune ora sa vin pana in 10. Ma suna și ii răspund ca mie nu mi se pare jenant ca te suna iubitul. Sa ma sune ca știu prietenele ca am. El e foarte egoist. Ar fi multe de spus.

42 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O iei asa, nu esti om de casa nici de masa. Am nevoie de cineva intreg la cap hai pa

| Drimmero a răspuns:

Ca se mai uita la meciuri si nu iti acorda atentie 100% il inteleg, sunt la randul meu microbist si eu, uneori chiar n-as rata unele meciuri pentru o persoana fie ea si partenera mea, mai ales daca imi joaca echipa favorita,, aici nu voi comenta deloc negativ, chiar il inteleg. Cand vii de la munca stresat si nervos merge sa vezi un meci sa te descarci/

Ca te mai minte si nu e corect fata de tine nu e ok, adica e evident ca s-a cam plictisit de tine, cred si eu... dupa 5 ani se duce si mama ei de dragoste.

Spune-i direct ce te deranjeaza si ca ai decis ca e mai bine sa faci o schimbare radicala, vezi ce reactie primesti, totul e sa comunici si sa faci ceea ce ti-ai propus, cu siguranta exagerezi si tu in toata treaba asta.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Drimmero):

Dacă s-a plictisit de mine de ce nu accepta sa ne despartim? De ce îmi spune ca ma iubește și nu poate sa existe Fără mine? Ma fac confuza vorbele astea. Și dacă nu poate fără mine atunci de ce se comporta asa? Lăsând la o parte meciurile. Nu ți imagina ca sunt o femeie care sta cu gura pe el și nu l las sa pornească televizorul. Dar ajung și eu sa ma satur.care crezi ca e problem? Ce ar trebui sa mai fac?

| Drimmero a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Pentru ca noi barbatii suntem foarte orgoliosi, voi da putin din casa acum pentru a raspunde sincer, nu ne place cand o tipa vrea sa se desparta de noi, vrem ca noi sa ne despartim,, nu si invers, asta e oarecum o chestie mai mult inconstienta si care are de-a face cu orgoliul care e usor de atins. Poate chiar tine la tine dar nu o arata in modul la care tu ai asteptari, probabil a intervenit si o monotonie, habar n-am si ar fi bine sa discutati pentru ca voi stiti ce si cum.

Un sfat: Nu ii spune unui microbist niciodata la cate meciuri sa se uite si cand sa puna frana, stie si singur, daca ii impui vei avea scandal cu el. Microbul fotbalului e nenorocit, nu scapi niciodata/

Sfatul meu e sa mai ai rabdare daca totusi tii la el, dar mai intai il avertizezi, daca nici atunci nu ia masuri eu zic ca nu mai are rost sa continuati pentru ca faceti risipa de timp reciproc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, raspunsul e mult mai simplu ca enuntul tau: eject.

| Freya1 a răspuns:

Stiu exact ce simti, si eu am încheiat o relație de 8 ani după multe faze de genul asta (exceptând ascunsul telefonului sau de-astea).Dar la mine era nasol pentru ca el pleaca la munca si venea cand dădea domanu,nu făcea nimic in casa si nici nu respecta ce faceam,nu ieseam nicăieri cand aveam timp liber doar dormea sau pleca după fundul șefului chiar si duminica,iar cand era vara si mai mergeam undeva vroia doar daca spuneau părinții mei sa mergem impreuna iar pe mine ma incomodă chestia asta si multe altele. Cert e ca nici pe mine nu ma asculta,si de mine spunea ca exagerez, ca cer prea mult si etc si ne certam urat, ce voiam eu sa iti spus si fata de ce vreau sa te avertizez este ca la mine sa ajuns la violență fizică, adica nu bătăi neapărat dar bruscari, stransuri si asta pentru ca eu fata de tine nu ma blocam si chiar ii spuneam si ii enumeram ce nu imi convenea si cand voiam sa plec se ruga de mine sa raman, ca ma iubeste chiar daca in general nu prea imi spunea si arata asta.Rămâneam pentru ca țineam la el doar ca peste o zi două revenea la normal si se comporta cum se comporta el de obicei nu aveam afectiune din partea lui,atenție, o mulțumire, timp plus ca isi aduce prieteni si neamuri la noi cu care nu ne spuportam si nu lua initiativa cand ma luau la rost, cand ma luau la mișto in fine lista este lungă. Cert e ca o data am facut o criză de nervi si atunci am simtit ca trebuie sa pun punct si asa am facut, i-am spus ce am avut pe suflet, mi-am facut bagajele si am spus că a doua zi o sa plec acasa pentru ca eram la o distanță de câțiva km de părinți mei.Am plâns o noapte întreagă iar dimineata l-am trezit sa imi spune la cat am autobuz iar el nu a vrut să mă lase să plec, am spus că îi sun pe ai mei si o sa vina dupa mine si atunci sa decis să mă ducă el.A mai umblat o perioadă lungă de timp dupa mine dar m-am ținut tare si nu m-am mai intors.Acuma am o altă relatie de ceva vreme si sunt ok.Nu mai accept sa fiu doar femeia din casa ce spală izmene si face menajul, sau o obisnuinta de a nu fi singur ca asta am fost ani la rând dar fiind foarte tânără nu am realizat.De aceia iti spun si tie, daca cumva faci toata treaba in casa, sau aduci bani in plus din care va descurcati in o grămadă de situatii, vrea sa fi acolo doar sa fi sa nu doarmă singur, sa nu mănânce singur si alte chestii fara sa fi apreciată si răsplătită nu mai sta ca nu ai de ce.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Freya1):

M am regăsit in fiecare cuvânt scris de tine in timp ce fac curat in casa pentru Crăciun....singura... mulțumesc pentru sfaturi

| Freya1 a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

În momentul in care te ignora,are mereu pe prim plan alte lucuri si alte persoane,nu iti ofera atenție,afectiune,faceti dragoste pe repede înainte să se scape de o greutate,nu prea are chef sa te satisfacă si pe tine,este zgârcit,cand nu are in cotro si trebuie sa te bage in seama are tendinta sa plece,cand va certați aproape zilnic, nu iti ia apărarea in fata prietenilor si neamurilor cand tu ai dreptate, nu te intreaba daca ai nevoie de ceva, nu te ajuta e clar ca te chinui degeaba, relația aia nu mai duce nicăieri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

"stransuri si asta pentru ca eu fata de tine nu ma blocam si chiar ii spuneam si ii enumeram ce nu imi convenea " - foarte bine ca ți-ai găsit nașul, trebuia să ți ții ciocu mic.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie tu sa s...i o p...a și sa nu mai faci pe interesantu pe aici.Si sa ai grija ca o dată o sa iti gasesti tu nașu ce sa iti de-a peste bot daca te mai bagi in seama si vorbesti rahaturi ca deja va cam sare c.uru in obraz la uni.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Freya1):

Cred ca e un frustrat după ce aberații scrie

| Freya1 a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Sunt unele persoane ce chiar încep să mă calce pe bătătură si sa nu mai am rabdare. Tipi din astea ce capătă de batut acasa de la iubite sau neveste si vin sa se dea in stambă pe internet sunt destui dar m-am cam saturat sa se bage ca si musca in fundu calului.

| anonimg a răspuns:

Esti si tu de vina ca ai stiut cum este el. Ai crezut ca se schimba; dar daca poti sa indrepti un copac care a crescut stramb, atunci poti indrepta si caracterul unui om.
Trimite-i un sms ca nu mai vreti sa fiti impreuna si gata. Orice raspuns inapoi folosesti functiile de blocare de pe telefon.
Scrie-i: "Am hotarat sa nu mai fim impreuna pentru ca nu imi placi, si asta face ca sa nu imi placa relatia noastra. Suntem oameni liberi sa ne traim viata cum vrem si cu cine vrem.
Voi accepta un singur sms daca vrei sa spui ceva, dar nu iti voi raspunde la el; dupa aceea te voi bloca. Dar nu voi accepta o relatie intre noi, chiar si daca te-am iertat."
Sa nu adaugi si sa nu scoti niciun cuvant din cele de mai sus. Daca te vezi cu el fata in fata sau la telefon, o sa va certati si iti vei strica dispozitia care mai exista. Daca ii raspunzi la sms-uri, iarasi o sa va certati. Ii scrii mesajul si nimic mai mult.

| NLS a răspuns:

Cred ca ywar a surprins foarte bine tot ce as fi dorit sa spun și eu, asa ca nu o sa mai repet.
Tu spui ca atunci când deschizi dialogul, inclusiv despre despărțire, devine un mielușel plângăcios...
M-aș simți foarte împăcat sa îl vad asa, și în acel moment când o sa ieși pe ușa cu bagajul...
Spun asta pentru ca am citit despre/am văzut si cazuri în care respectiva s-a ales minim cu fata umflata... Dacă nu doamne ferește mai rău.
Ai mare grija, preferabil ar fi sa ii spui ca vrei sa va despărțiți, de fata cu părinții lui. Le explici tuturor ca nu te simți fericita așa, într-o relație e nevoie de comunicare și de echilibru. Nu de un smecher care sa conducă o fraiera. (aici dezvolți cu fapte concrete pe care le-ai povestit mai sus)

| sofisis a răspuns:

Fugi mamica mancand nori. Nu ai ce sa faci cu asa specimen. Nu trebuie sa stai sa ii faci eseu despre motive. Pur si simplu nu mai simti, nu mai vrei si nu mai poti si punct. Nu trebuie sa te explici atat de in amanunt.

| Emma30555 a răspuns:

Pur și simplu pleci. Dacă chiar îți dorești asta nu va fi greu. Trebuie doar sa te hotărăști. Probabil va fi greu la început din cauza obisnuintei dar apoi lucrurile vor întra în normal și probabil va fi mai bine. Pur și simplu când nu mai vrei sa fi cu cineva ii spui și pleci din aceea casa sau dacă e casa ta ii spui sa plece. Tu crezi ca trebuie neapărat argumente multe? Ii poți spune ca nu mai ai sentimente ca s au dus și nu mai ai ce face

| ywar a răspuns:

Da! Am citit cu tristete cele scrise de tine si simt apasarea in textul tau, de aceea raspund in consecinta.
Intotdeauna intr-o relatie, mai devreme sau mai tarziu se asterne o comoditate. Stim ca acel ceva ne apartine si nu mai luptam pentru el sub nicio forma. Asa se intampla si in cazul lui.
Intotdeauna intr-o relatie atunci cand intervine monotonia asta se intampla pentru ca ambii fac ceva gresit. Nu pot sa spun ce faci tu gresit sau ce face el gresit. Nu-s in pielea voastra si nu eu decid.
Spui tu ca te-ai saturat. Ok, te cred si din ce spui e justificat. Acum...
Doua-s variantele posibile:
- vrei sa salvezi relatia, care are ceva vechime si asat trebuie sa se faca asumat. Asumat de ambele parti. Cum? O discutie cu cartile pe fata! Ai cu cine face asta? Poate sta locului 10 minute sa rationeze ca un adult? Este in stare sa-si asume niste fapte? La intrebarile astea doar tu poti raspunde! Puteti sa va desprindeti de cotidianul care va mananca relatia iesind intr-un loc in care sa fiti numai voi doi. Asta depinde numai de voi doi cum luptati fiecare. O relatie este ca o funie de care tin ambii parteneri ca fortele sa fie egale si de sens contrar pentru a exista echilibru. Daca nu se intampla asta, nu cred ca mai e ceva de facut!

-vrei sa te desparti de el. o vei face dupa ce trec sarbatorile, iti iei lucrurile de la el sau depinde cine la cine sta, ii spui ca vreti sa luati o pauza si asta e! Daca vrea sa aveti o discutie finala, bine! Daca nu, fiecare pe drumul sau.

Intelege ca starea asta in care ati ajuns vi se datoreaza in totalitate si in egala masura. Numai voi o puteti rezolva.
Nu ti-a scris un pustan, sunt un barbat matur trecut prin viata. Daca vrei sa ma mai intrebi chestii iti raspund cu placere daca stiu.
De regula crizele existentiale se declanseza de sarbatori. Din pacate. Sunt momente cheie.
Dumnezeu sa te binecuvanteze.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru ywar):

Mulțumesc pentru sfat.problema e ca eu vorbesc mereu cu el. Mereu vreau sa vorbesc serios cu el. Vreau sa dam cărțile pe fata cum spui tu,dar nu primesc aceleași lucruri. Dacă eu vreau sa discut cu el intr o zi,am ajuns sa îmi programez când sa vorbesc cu el,atunci când e liber ca sa nu îmi mai bage scuza veșnica ca e obosit și nu vrea sa ne certam. Dar nu ne certaaaaaam doamne iartă ma! Doar vorbim! Nu am cu cine înțelegi? efectiv refuza sa audă "prostiile" pentru ca asa numește el toată treaba,pe care eu vreau sa le spun. Niște prostii! Ce ți am mai făcut sa îmi zici asa? Numai asa aud. Rare ori ma înțelege puțin,poate doar când îmi vine sa plâng pentru ca ma doare sa l văd asa egoist. Dar nu face nimic in privința asta? Eu ce as putea sa mai fac? Ca trag de el sa ieșim pana jos pe o banca sa luam aer,sa facem și noi ceva de sărbătorile astea, sa vorbim măcar sa vorbim pe canapea nu sa stea pe chat cu prietenii o zi întreabă și la meci. Vreau sa comunicam. La un momendat am simțit ca poate îl sufoc, eu stăteam acasă sa învăț și mereu eram acasă când venea el, poate nu mai are intimitate de mine! asa ca am început sa mai ies la cumpărături pentru casa, la o prietena. Sa îl las singur puțin. Dar nici asa nu e bine, ca eu ies și el sta in casa. E imposibil omul asta. Nu mai știu ce sa mai fac sa ma simt și eu bine nu stresată mereu.

| Legion7X a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Ție îți trebuie unul mai activ, să vă plimbați 2, 3 zile la munte, să beți un vin fiert, sa mergeți la un teatru, film, concert sau ce mai stabiliți în program zilele astea până la crăciun. Apoi vedeți voi happy

| Legion7X a răspuns:

Problema voastra este, că ambii nu vă debaransați de prietenii și aveți prea multe întâlniri cu diferite persoane evitând, punctul care face între voi legătura mai strânsă și fiecare moment.

Unul vine la o oră când vrea altul la altă oră noaptea, că mă întâlnesc cu X sau Y, plus că nu plecați nici amândoi.Nu așa se încheagă, o relație pentru a forma o familie bazată pe încredere, și o strânsă legătură dacă vrei asta. Familia este familie, prietenii sunt fiecare pe drumul lor, poate ei stau până la 4 dimineață posibil că nu au niciun rost acasă. Gen copii mici servici, și alte preocupării pentru a mai avea timp de cheremul unora. Esți doar prietenă cu el sau ești căsătorită cu acte? Asa stau multi și de 6 ani și stau ca să nu se plictisească, iar alți care se cunosc în 4 luni imediat se căsătoresc intervenind niște principii familiare terminând cu găștiile, venitul la două sau 3 dimineața sau când ies în oraș ies amândoi.Eu am 26 și stiu ce zic.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Legion7X):

Nu suntem căsătoriți, sunt totuși mica pentru căsătorie. Am 21 de ani.Nici el nu are gânduri din astea. Dar suntem împreuna de 5 ani și el e mai mare cu 3 ani decât mine. Suntem mutați de 2 ani amândoi in chirie. El a vrut asta, eu mi am dorit. Ma doare ca eu nu ies cu prietenii lui, ca nu îmi prezintă și mie prietenii și ca nu îmi Răspunde la telefon când e cu ei de Rușine. De ce Rușine? ce e rușinos ca ai o relație? Prietenii lui sunt singuri toți. Normal ca ei vin dimineața acasă. Eu nu ii interzic sa iasă, dar sa ma respecte. Sa îmi spună la ce ora vine. Oricum, el și dacă nu mi făcea scandal și nu mi punea ore la cât sa vin, eu tot nu as fi putut sa vin la 3 dimineața acasă. M as fi simțit prost fata de el, cel care ma așteaptă in pat singur. Asa ca eu ies cu prietenele mele ziua, când e la munca, sau seara dar ajung la 10-10 jum. Astfel încât el sa nu simtă ca eu lipsesc. Simt ca nu am cu cine.

| Legion7X a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Nu îți va zice la ce ora vine, pentru că este liber sa facă ce vrea și cu cine vrea, iar tu la fel. El are cu prietenii lui diverse principii ca între băietii, si tu la fel în anumite discuții cu prietenele tale. Deci cum vrei să mearga o relație când cerințele voastre se bat cap în cap atâta timp cât există influențe. Fii doar voi si intimitatea voastra.

| Legion7X a răspuns:

Lasă băiatul în pace, monotonia nu este un semn de despărțire, sunt lucuri mai dificile în viața la un cuplu. El încă nu ia lucrurile în serios. Îi place probabil anumite chestii cu băieți, cluburi și ție la fel cu fetele etc. Omul nu are copii, nu este legat de tine, și cum se culcă cu tine o poate face și mâine cu alta, dacă s-a plictisit, e simplu.
De aceea ți-am spus că, căsătoria este importantă și un copil, pentru că lucrurile merg mult mai închegate și intervin principii familiare. Dar tu zi că ești prea mica, însă nu ești atâta timp cât te culci cu el și te-ai adaptat la principiile de familiie așteptând justificări după cum rezultă în comentariile tale.Prea multe nu ai ce să îi ceri dacă tu, nu ești organizată și zici lasă că eu sunt prea cutare... le fel gândeste și el.

| Dalmore a răspuns:

Îi spui adevărul, ce ne-ai zis și nouă. Dar o să caute să te împace, să nu te lași înmuiată de niște vorbe. Tu să ai bagajele pregătite, anyway.

| Alverto a răspuns:

Pai spune-i pur și simplu că nu mai vreți să fiți împreună (de asta ați ieșit la întâlnire. să vedeți dacă sunteți compatibili. nu?) Nu sunteți căsătoriți. nimic. fiecare are dreptul de a încheia relația. Daca nu e înțelegător, vb cu mama sau tatăl lui și spune-i că nu mai merge etc (poate mai inventezi și tu ceva) că după ce va despărțiți sunteți pur și simplu oameni care nu se cunosc. Daca ai noroc sa nu fii din aceelasi oraș cu el e și mai bine, că poți să pleci fără să îi spui că nu mai vrei "relație". Și apropo câți ani ai?

| DarthNiger a răspuns:

E clar ca te neglijeaza iar comunicarea in relatia voastra nu exista pur si simplu, nici nu are rost sa ramai cu el daca nu vrea sa se schimbe, spune-i clar, fata in fata, din ce cauza relatia voastra nu functioneaza, ca nu iti ofera atentia de care ai nevoie si ca ii pasa numai de el, insa spune-i pe un ton serios, calm, fara sa te infurii ca sa vada ca ceea ce spui nu e gluma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-i o scrisoare, un biletel, un mesaj text (la astea n-are cum sa te blocheze) si ii spui lucrurile care te deranjeaza; dar nu cu ocolisuri, i le dpui direct. Fa-l sa se simta prost pentru ca are de ce, insa nu te lungi si nu aduce in scrisoare faze din trecut (decat daca sunt doar foarte dezamagitoare, cum a fost iesirea aia a lui cu prietenii). Spune-i ca viata ta e prea scurta ca sa ti-o petreci incercand sa-l faci sa inteleaga si ureaza-i succes in gasirea unei fete care sa-i suporte toate aceste,, calitati" minunate care o sa-i aduca doar singuratatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl înțeleg pe prietenul tau de ce se comportă așa. Am citit 10 rânduri și deja incepe să mă ia durerea de cap. Lasă-l că ești prea proastă pentru el.

| Alexandrionelu a răspuns:

Adevărul este mai bun decât orișice minciuna.

Răspuns utilizator avertizat
| sayWhaaat a răspuns:

Am citit numai prima propozitie, pentru ca e singura care conteaza cu adevarat.

E simplu, ii spui in fata, te explici, ca merita o explicatie, dar nu te lungesti mult, ca nu are rost. Spui concret si la obiect de ce il parasesti, atat sa nu o bagi pe aia cu "ramanem prieteni".

Nu sta la discutie dupa aceea, ca nu vrei sa faci din asta o discutie, ii spui doar ce ai de zis, si pleci la treaba ta.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru sayWhaaat):

Stau cu el in casa. Nu pot pleca pur și simplu

| AndreeaWTS a răspuns:

Cum adică "să-l faci să înțeleagă că vrei să vă despărțiți?" laughing laughing laughing
Ce te mai interesează ce înțelege sau ce nu înțelege el?
Îi spui că te desparți de el și pa, ai plecat. Altfel ești victimă sigură. Și acum și de aici înainte. Vei fi tratată ca o sclavă toată viața.
După ce ai scris tu aici și felul în care pui problema, e clar că nu ești hotărâtă sau nu ai curajul să o rupi cu el.
Dacă se poartă atât de mizerabil cu tine, ar merita să pleci fără să-i spui, fără să-i dai explicații. Fi sigură că el va știi cu exactitate de ce ai plecat.
Ai curajul să o faci? Ai curajul să-ți repari viața ca să nu ajungi cârpa lui de șters pe jos?
Va veni o vreme când vei regreta amarnic ca ai fi putut avea o viață frumoasă lângă un om care te merită, te respectă și te iubește... dar tu ai preferat de frică și de slăbiciune să stai și să fi sluga unui mitocan.
Privește-te în oglindă și nu-ți bate și tu joc de viața ta, așa cum își bate el joc de viața ta.

| Paula2018 a răspuns:

Foarte simplu. Va intalniti fata in fata si ii spui ca va despartiti, pentru ca nu simti ca e persoana alaturi de care vrei sa iti petreci viata, ca nu sunteti compatibili si ca iti doresti altceva. Eu zic ca ai destule motive, daca el nu le vede ii problema lui, problema ta e sa fii tu fericita.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Paula2018):

Dacă as face asta, ar veni după mine, s ar pune in genunchi ar plânge, m ar implora de fata cu publicul. Dacă vorbim asta in casa unde stam, îmi zice sa încetez ca nu e ca mine și ca vrea ea ne inteleg bine sa fie bine. Dar nu face nimic in privința asta și nu ajung nicăieri. Cum sa procedez?

| Paula2018 a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Eu raman la principiul ca e ok fata in fata, acum daca tu simti ca nu poti face asta... in cel mai rau caz o faci telefonic. Eu zic sa va intalniti 5 minute gen in fata blocului, iti iei inima in dinti, ii spui ce ai de ii spus si pleci. Nu te intinde aiurea la discutii care pot degenera aiurea

| GicaGigekGica a răspuns:

Spune-i ce te-a dezamagit si desparte-te de el happy

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru GicaGigekGica):

Dacă ii spun pur și simplu asta, îmi va spune ca ii pare rău Și ca nu o va mai face.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică:

Mai vreau sa va dau câteva detalii. Eu nu ii știu codul telefonului. Nu ma deranjeaza neaparat, nu vreau sa l știu pentru ca nu am nicio treaba cu telefonul lui. Dar sa te ferești când bagi codul la telefon fata de iubita ta cu care ești de 5 ani? Vi se pare normal? Eu nu sunt geloasa, ma consum ca se comporta asa ca și cum am fi niște dușmani. De ce atâta ascunziș? Pt ce? Oricum nu i-am zis niciodată in 5 ani ca vreau sa i verific telefonul. In timp ce el ma verifica când ii spun ca vreau sa ne despartim. Ca zice el ca sigur vorbesc cu altcineva

| Dalmore a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Nu e normală asta cu codul, așa făcea fostul, dacă nu vedeam gestul ăla cu feritul, nici nu-mi trecea prin cap să arunc un ochi prin telefonul lui. Târziu am aflat că intuiția mea a fost corectă rolling on the floor. Te verifică pentru că știe ce face el și nu vrea să primească același tratament pe care îl oferăwinking. Cunosc genul ăsta prea bine.