| anonim_4396 a întrebat:

Buna.
Am varsta de 21 de ani si sunt intr-o relatie cu un baiat de 28 de ani care are diabet. Relatia noastra a curs foarte bine, doar ca de 2 luni acesta a plecat in strainatate si noi ne-am mai indepartat. De o luna incoace imi tot propune ca ar vrea sa ne casatorim peste cateva luni si sa facem un copil. Ne iubim si tinem foarte mult unul la celalat, doar ca mie imi este foarte frica ca viitorul nostru copil sa nu aiba diabet ca el. Mie una imi este foarte frica de ace si sange, dar el cand isi face insulina de fata cu mine nu am treaba. Problema este ca si daca as accepta sa ma casatoresc cu el poate doamne fereste voi fi pusa in situatia de a-i face viitorului meu copil injectia cu insulina, sau glicemia si nu voi fi in stare. Ce sfat mi-ati putea da? Chiar imi este foarte greu sa iau o decizie tinand cont ca noi doi suntem foarte apropiati, ne iubim foarte mult, avem o legatura speciala si ne cunoastem de cand eram mici...dar sincer m-ar durea sufletul sa vad ca viitorul meu copil plange si se chinuie cu aceasta boala...Credeti ca sunt sanse mari ca viitorul nostru copil sa aiba diabet daca acesta are boala de 12 ani?

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Diabetul este o boala autoimuna, nu este o boala pe care o mostenesti, este adevarat ca unii pacienti care au diabet au mostenit o genă de la un membru indepartat al familiei, o strabunică sau un strabunic pe linie maternă ori paternă, dar aceste situatii sunt rare, diabetul nu il faci nici daca maninci dulciuri nonstop, deoarece pancreasul secretă insulina, diabetul il faci in anumite conditii, stres șoc emotional moartea cuiva din familie, o traumă serioasa, si diabetul apare atunci cand pancreasul numai secretă insulină, ori in cazul in care pancreasul secreta foarte putina insulina, de obicei sunt doua tipuri, diabet tip unu insulino dependent, si diabetul tip doi insulinonecesitant, acela tip doi trebuie ajutat si cu pastile si cu insulina, dar tu stai linistita ca pîna sa faci un copil pune ti intrebarea daca sotul tau poate avea copii, deoarece diabetul duce la impotența si sterilitate si atunci degeaba vrea copil ca numai poate sa il faca. Tu ce varsta ai? Dar prietenul?

| Mariaaaaa2889 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

El are varsta de 28 de ani, iar eu 21 de ani si are diabet de 12 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mariaaaaa2889):

Multi înainte, si sanatate multa va doresc, sa se fereasca de hipoglicemii, deoarece alea afecteaza ireversibil creierul.

| Mosotti a răspuns:

Are diabet de tip 1, asta nu se prea mosteneste, deci e f okey, poti sa stai cu el fara probleme.
Daca avea de tip 2 atunci se mostenea, si daca faceai fata, mostenea 95 % boala in viitor, dar boala aparea dupa 45 ani in colo, in nici un caz in copilarie.
Ca fetele mostenesc bolile tatalui, si baietii ale mamei.

| relian a răspuns:

Nu asculta ce bat campii unia.Chiar daca ar fi o boala autoimuna,adica corpul tau isi face rau singur,chestia aia se transmite si la urmasi,pentru ca ceva acolo este defect,anticorpii aia is fabricati cu defect si ataca propriul organism.

Nu pricep cum de guvernele lumii lasa oamenii cu boli transmisibile sa faca copii,dar te obliga sa faci un rahat de vaccin pentru o boala banala.

De aia am ajuns astazi in halu asta,ca am transmis mai departe defectele,pentru ca daca s-a nascut un copil cu defect ala a fost tinut,ingrijit iar la randul lui a transmis defectul mai departe.

Bine nu zic acu hai sai elimiman,dar daca ATENTIE daca intimplator se naste un copil cu defect din parinti normali sa nu se lase ca ala cand ajunge matur sa faca copii.

Unde pui ca sunt femei care desi medicu le spune ca va naste un copil cu defect ea totusi nu renunta, ca las ca poate va iesi bine, dar iese rau.

Guvernele lumii mai degraba sar uita la chestiunea assta nu ca nu vrea unu sanatos sa se vaccineze.
Sa fim mai sanatosi trebuie sa luam masuri sa nu mai lasam defectele sa mearga mai departe.
Care au defecte de astea genetice sterilizati, al dreacu pe aia nu-i obliga, te obliga pe tine sa te vaccinezi pentru nimic.

Deci sfatul meu este sa nu accepti sa afci copii cu ala ca vor iesi cu defect, nu fizic dar la interior va avea probleme.

Stai ca a venit masotti cu 2 de T parf te-a facut la anatomie,asta stie medicina e as laughing
Orice se transmite,pana si felul dea vorbi,felul dea gesticula,ticuri etc, de defecte nu mai zic, alea se duc primele.

Vad unia se iau de tine ca vai deja daca gandesti asa inseamna ca nu-i de tine.
Pai nu-i, mai ales daca ala vrea copii, daca nu ar fi vrut si nici tu, aia da stai cu el daca iti place de el.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Dupa studii s-a aratat ca diabetul de tip 1 nu are neaparat legatura cu mostenirea in mare procent! Ci diabetul de tip 2 are 95 % legaura.
El are DZ (diabet zaharat) de tip 1. Sigur ca se poate si mosteni si ala, nu neg, insa in procent mai mic.

Mda, si eu ma mir cum de sunt lasati astia cu boli incurabile sa faca copii ca sa devenim o societate de bolnavi.
De fapt toate bolile cronice pot fi transmisibile.
De ex daca tu esti baiat, si mama ta are colesterol mare, o sa ai si tu, daca are diabet de tip 2, mai mult ca sigur il vei face si tu.
Baietii mostenesc bolile cronice ale mamelor, si baietii de la tati sau de la parintele de sex opus parintelui cu probleme.
Adica daca bunicul tau are diabet 2, mama ta are, si vei avea si tu.
Si chiar daca mama n-are ca are gene doar recesive, poti avea tu unde genele alea defecte vor deveni dominante.

Cel mai bine el daca are diabet, sa nu faca copil, chiar cineva cu diabet 1 a infiat copil, tocmai sa nu riste sa-i dea boala asta crunta.
Poate sta cu el dar sa nu faca copil!

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Ma tu te dai vad dupa cum bate vantu laughing nu te mai lua am zis dupa ce spune unu altul,ma refer la specialisti,aia scriu ceva sa faca bani,aia copie de la altii chestii ce nu-s definitive si le baga ca bune.

Mai ales cand ai la indemana,cand poti vedea si singur anumte chestii,cum mai poti sa crezi pe doctori,sau specialistii lu peste prajit.

Vezi singur cu ochii tai,bine asta daca nu esti indoctrinat,atunci da nu mai vezi,nu mai auzi nimic,decat ce ti s-a spus.
Deci daca vezi ceva si nu ti se pare suspect,ce mai poti spune? Ca esti sarac rau cu duhu laughing altceva nu poti spune.

Daca vezi ca tu mostenesti de la mama de la tata pana si cum vorbesti,ticuri,felul cum dai din maini,cum mergi si asa mai departe,cum mai poti sa crezi pe aia care se dau specialisti.

Orice se transmite genetic, absolut orice, pana si gustu si mirosu laughing doar ca multe nu s e manifesta la urmasi, staua colo inactive, se pot activa mai tarziu sau deloc, sau se pot activa peste 2-3 generatii la alti urmasii.

Si dinc e s-a observat de regula defectele se activeaza mai mereu,cel putin dupa anumiti ani,Cand organismul este tanar,in crestere alea n prea au cum iesi,organismul sufera transformari, apoi ajunge in varful maturitatii, sta acolo ceva, este puternic, toate functioneaza la c apacitati maxime, deci alea stau la cutie.Cum incepi sa o iei la vale ies alea la balamuc laughing

Astea le poate vedea orice om, bine daca vrea sa le vada.Mai trebuie sa si gandesti.
Majoritatea oamenilor stii cum gandesc? Uite ca iaa discut cu tine si nu-i bine laughing
Oamenii gandesc ca daca cineva din fam are cancer la stomac sa zic,urmasii tot acolo ar trebuie, asta gresesc oameni, Canceru la urmasi poate apare in cu totul alta parte, ala mostenit, pentru ca urmasu nu este clonat din mama, el este din 2 bucati,iar partea cancerigena poate ajunge oricunde in corp,iar cand se va activa,daca se va activa,apare altundeva.
Dar tot mostenire se numeste. Orice gena sau ce o mai fi acolo mostenita,aia asa se numeste mostenire,ca apare la spate si nu la fata,aia nu are importanta.
Inca nu stim exact cum functioneaza organismul al nivel microscopic,de aia nu avem o explicatie sigura si clara.

Asa am zis si eu,poti sa stai cu cineva daca iti place,dar nu fa copil,sa mai sufera si ala cine stie ce.Dar ea spune ca ala e chitit sa faca copii laughing deci cum am zis nu este multumit ca fost lasat in viata,acu vrea sa duca mai departe defectele

Iara guvernele se ocupa cu alte rahaturi,in loc sa caute sa curete specia umana d e defecte,aia nau ei treaba,aia cauta sa oblige omu sa se vaccineze cu apa de ploaie,vrea sa sal veze pe toti, dar d e fapt lasand defectele sa se duca mai departe, duce specia la prapastie laughing

Specia umana este cea mai bolnava specie de pe planeta, asta e adevaru.
De aia suntem diferiti, avem rezistenta diferita de la cer la pamant unu fata de altul, ca am dus defectele mai departe.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Nu se transmite chiar orice, si la boli unele se transmit 95 %, altele nu, altele se transmit mai rar, e relativ aici, e o loterie de fapt.
Si daca ai o boala incurabila mai bine nu faci copil, asta e clar.

Nu poti curata specia umana de defecte decat eliminand elementele defecte si lasand doar pe cei sanatosi sa se reproduca, de aia pare ca specia umana e cea mai bolnava, ca toti bolnavii se reproduc.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

In sf ai fost si tu de acord cu mine o data laughing Uite am dat un subiect,ceva care intr-adevar ar fi de facut,ceva clar,stiut,de ce nimeni nu ia nici o masura?
Vad,toti cauta sa impuna omului sanatos chestii ce unia nu le vor,ca de exemplu aceste vaccinuri,de ce?
Ce iti pasa tie vaccinat,deci solid,protejat la maxim, ca eu nu ma vaccinez?
Este fix problema mea,nu fac rau nimanui,deci eu nevaccinat nu iti pot face tie ala vaccinatu rau laughing iar cei care nu se vaccineaza e la fix problema lor.
Oricum nu ma ajuta nimeni daca ma imbolnavesc corect?
Nu ma ajuta odata ca eu trebuie sa platesc,apoi ca nu-i nimeni capabil sa ajute la boala asta,tot singur stai sa te faci bine.

Deci este clar si in cazul asta despre ce este vorba,dar uite ca oamenii iau masuri aolo unde nu e cazul,fac exact pe dos decat ar trebui.
Ca sa stim pe ce planeta traim sau intre ce oamenii.
Stii cea zis cineva odata? Oamenii si cei care conduc mint,mereu vor face asta si pentru chestii mici, avea mare dreptate, toti oamenii mint, asta din diverse motive.
Deci cand cineva iti propune el ca vrea sa te salveze, de fapt iti vrea rau, nicidecum binele laughing ca urmare fugi de ei cat mai departe.
In 2 ani s-a vazut ce fac oamenii,iar unai cand vad ca nu reusesc sa isi impuna minciunile si interesele,fac presiuni pe orice cale tot tot sa isi atinga scopurile.
Pai oamenii astia care incearca sa te forteze sa faci ceva,daca erau pe timpul fascistilor, pai astia tear fi impuscat pe loc.

TU daca ai avea putere iti garantez ca ai omora oameni doara pentru felul tau dea gandi, ai omora oamenii ce nu ar gandi ca tine, sau pe cei care nu ar executa ce spui tu.
Nu vorbim aici de oameni care conduc ceva, vorbim de orice om in general.
Dai omului putere si o sa te puna la pamant, aici sa ajuns.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Cu vaccinul nu este asa.
La unii oameni vaccinati anticorpii sunt foarte eficienti, la altii mai putin, iar la aia la care sunt mai putini eficienti, ei iau boala doar ca se manifesta mai usor, asa ca de ce sa o iau chiar si asa? Nu vreau sa o iau.
Cei nevaccinati iau si dau boala f repede, asta e problema, deci esti un pricol si pentru alti nevaccinati si pentru vaccinati.
Plus ca si aia vaccinati risca sa fie in 10 % aia la care vaccinul nu are deloc efect, deci aia iau boala rapid la o adica.

Pai daca nu era pericol nu se mai punea problema, nu mai puneam nici eu problema, ca daca nu dadeai boala si la vaccinati, era treaba ta ca nu te vaccinai.

La aia unde sistemul imunitar este foarte strong si-s vaccinati, aia da, iau boala dar nu apuca sa se manifeste deloc, ca anticorpii sar imediat pe virus si-l termina.

Cam asa sta treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Iote a răspuns:

Diabetul nu se mosteneste pur si simplu.
Exista o predispozitie daca unul dintre parinti are. Dar daca duce o viata sanatoasa, mananca sanatos, nu va avea niciodata diabet.
Dar poti sa te sfatuiesti si cu medicul tau de familie.

| Mosotti a răspuns (pentru Iote):

El are diabet de tip 1, si ala nu se prea mosteneste.
Daca avea diabet de tip 2, atunci se mostenea peste 90 %, copilul de sex opus parintelui cu boala, va avea boala la maturitate dupa 40 ani in colo.
Dar nu e cazul in cazul lor, asa ca e okey.

| Verttigo a răspuns:

Daca pui problema din primele 3 cuvinte despre el că are diabet, e clar. Chiar foarte clar. Tu nu ai ce caută langa el. Asta e realitatea. Te temi sa ai o relație cu el, chiar dată te ascunzi in spatele unor mulțumiri și a câtorva sentimente. Cât despre copiii, las-o baltă. Un copil se face din dragoste nu din analize!

| Mosotti a răspuns (pentru Verttigo):

Nu, isi pune problema f bine, pentru ca nu vrea sa aiba un copil bolnav care sa se chinuie si el. Nu faci un copil sa-l chinui, f bine a gandit.
Insa i-am zis ca gagicu are diabet de tip 1 care nu se prea mosteneste, sigur ca se poate si mosteni, dar mai rar.
Daca avea diabet 2 atunci se mostenea mai mult ca sigur.