| Mijajev_Daiana_2000 a întrebat:

Chiar azi m-am certat cu cea mai buna prietena a mea, iar aceasta nu mai are mama. Ne-am certat pentru ca in ultimul timp sta mai tot timpul cu o alta colega, care i-a dat ideea de a-si taia venele. Nu imi place deloc compania acelei fete pentru ca o invata numai prostii, dar se pare ca ei ii place... Suntem prietene foarte apropiate, si tin mult la ea. Nu stiu daca are habar cata durere mi-ar provoca daca si-ar taia venele si ar... Muri... Sper ca ma puteti ajuta... :-(
OFER FUNDA!

5 răspunsuri:
| William a răspuns:

Las-o in pace, cauta-ti alta prietena, nu merita sa iti pierzi timpul cu astfel de gunoaie.

| T0T a răspuns:

Tot ce poți face tu este să îi spui că ceea ce face nu este bine și că te face și pe tine să te simți prost pentru că ții la ea. Acum fiecare face ce vrea cu viața lui.

| IoanaPsy a răspuns:

I-ai spus acest lucru? Ca tii la ea si ca ti-ar provoca durere daca si-ar face rau? Daca si ea tine la tine si ar auzi aceste cuvinte, s-ar crea o punte de comunicare intre voi. Ai dreptate in legatura cu acea fata. Nu e normal sa o instige la asemenea lucruri. Vorbeste cu un adult in care ai incredere ca nu va reactiona exagerat. Este o problema delicata, iar o reactie nepotrivita ar putea genera probleme mai mari. Mai incearca sa vorbesti cu prietena ta, spune-i ca esti ingrijorata pentru ea. Ca isi poate face un rau ireversibil. Cicatricele acelea sunt foarte urate si vor ramane cu ea toata viata, daca va alege sa faca asa ceva. Plus ca durerea in sine va fi foarte mare. Apoi va trebui sa dea explicatii si sa urmeze un program de terapie psihologica. Aceasta decizie vine cu multe urmari, de care, probabil, prietena ta nu este constienta.

| biencutza123456 a răspuns:

Tu esti foarte speriata acum, dar sunteti inca foarte mici si majoritatea adolescentilor si preadolescentilor trec la un moment dat prin astfel de faze gen emo, RBD si altele...Trec la un moment dat, nu e problema.Asta pentru ca in perioada copilariei ne cautam identitatea si e absolut normal ca azi sa ne placa un gen de bluza,maine nu si tot asa.
Pe de alta parte este si periculos pentru ca in,, joaca" asta s-ar putea rani tare.Ia-o la o discutie sa fiti doar voi doua si explica-i ca ii vrei doar binele, ca nu e bine ce face.Ea e atrasa acum, i se pare interesant, dar mereu asa se intampla si esti atras in tot felul de anturaje nepotrivite mai tarziu cu droguri si alcool.Doamne fereste.Tu explica-i cat poti de bine ca nu e o influenta buna pentru ea acea fata insa daca nu intelege las-o, pana la urma este treaba fiecaruia ce face si toti raspundem pentru faptele noastre.Stiu ca te doare pentru ca si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare dar daca nu te intelege nu ai ce sa-i faci, fiecare decide ce vrea sa faca.Intr-un final se va convinge singura ca nu e bine ce face.
Nu in ultimul rand nu uita ca nu are mama.Ai grija sa nu-i amintesti vreodata asta nici macar din greseala daca va certati pentru ca lipsa unui parinte doare tare. Poate si asta e un motiv pentru care e mai atrasa de un anturaj...pentru ca o mama e mult mai apropiata de fata decat un tata.Ei ii lipseste afectiunea, sprijinul si sfaturile pe care i le-ar da o mama spre ce e bine sa faca si ce nu.
Multa bafta cu prietena ta si sper din suflet s-o convingi ca nu e bine, aminteste-i ce bune prietene sunteti voi doua, e pacat sa se destrame o prietenie.

| Mijajev_Daiana_2000 explică:

Multumesc amandurora. Am sa aplic sfaturile voastre maine, la scoala!