| Katlynn1m a întrebat:

Cum sa fac asa ca mama sa nu ma mai trateze ca pe un copil dar sa aiba incredere in mine si sa stie am crescut deja destul de mare?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asuma-ti responsabilitati de copil mare. Zici ca ai 14 ani, deci esti la varsta la care te ocupi majoritar de gospodarie. Esti prea mica sa mergi la piata si sa cari, asta pot face parintii tai, dar tu poti spala, calca, face curatenie si mancarea de zi cu zi. In plus, poti fi o eleva numai de 10 si sa faci performanta adevarat la o materie, cea pe care o preferi. Iti promit ca daca vei face asta zi de zi (numai 9 si 10, casa luna, mancare buna, haine curate si calcate pentru toti), parintii iti vor recunoaste meritele si iti vor oferi si drepturile cuvenite

| darrio2007 a răspuns:

Inca esti un copil.Ai doar 14 ani.Cum ai vrea sa se comporte?

| milan9 a răspuns:

Trebuie mai întâi să vezi într-adevăr care sunt cauzele neintelegertilor, care sunt motivele stării irascibile a celorlalţi din jurul tău. Dacă ţi se datorează şi ţie, atunci ai mai mult de lucrat la acest capitol, la îndeplinirea datoriilor tale familiale… happy

Dar dacă eşti în situaţia de a te simţi cu adevărat nedreptăţită, atunci gândeşte-te că uneori purtăm şi greutăţi şi "sarcini" care nu sunt ale noastre. Este poate starea conflictuală din familie, este poate o situaţie tensionată de serviciul părinţilor, de relaţiile dintre ei, de alte neîmpliniri sau probleme familiale.

O altă cauză majoră ar putea fi lipsa dialogului, iar în această privinţă atât tu dar şi părinţii tăi (în special mama ta) aveţi nevoie de dialog, de cunoaştere din partea lor cerinţelor vârstei tale (mereu în schimbare).

| danay72 a răspuns:

Fi responsabila si atunci cand iti da anumite sacini achita-te cu succes.Pe situl jw.org poti gasi multe articole la sectiunea adolescenti.

| Radu284 a răspuns:

Cati ani ai?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Următoarele informaţii te pot ajuta în acest sens:
http://www.jw.org/......e-in-mine/
trage atenţia şi la ideile din coloana din dreapta. Sunt foarte utile şi au fost de ajutor multor tineri ce erau în situaţia ta.

Cele bune.

| Katlynn1m explică:

Am 14 ani, sunt deja maturizataa, si nu-s rasfatata,

| Radu284 a răspuns (pentru Katlynn1m):

Ok, pai si atunci da un exemplu despre cum te trateaza mama ta. Un exemplu de comportament pe care tu il consideri irational.

| darrio2007 a răspuns (pentru Katlynn1m):

Concluzia ca esti maturizata trebuie trasa de cei din jurul tau.Care iti cunosc comportamentul.Inca nu esti, desi asta vrei tu sa crezi.

| DevinKing a răspuns:

Nu te mai purta ca un copil rasfatat!