| buburuzaDLP a întrebat:

Eu am stat timp de 5 ani cu matusa mea care pentru mine acum este ca o mama. Mama mea a stat si I a ajut atpe bunicii mei la Tara. Acm Ea s-a casatorit si s-a mutat la Casa Ei iar in unele weekenduri o mai vizitez. Eu o iubesc mai mult ca pe mama si as face Orice pentru Ea. Am cam suparat o si mintit o si nu prea Mai are incredere in mine. Ea acum face un tratament cu ovule pentru a a ramane insarcina idee care nu mi convine deloc. Doar unul sa faca pentru ca ma mai are si pe mine deci 2 copii. Eu sunt foarte geloasa, enervanta si suparacioasa. Toti din fam imi spun ca atunci cand va nastw "imi va cade guvernul"( nu o sa I mai pese de mine) dar eu o cunosc si nu ar face asta dar cine stie ce ar putea sa I spuna sotul Ei. daca e ca Ei sa aiba un copil el s ar purta oribil cu mine. Sfaturi va rog, in legatura cu toate

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

"Eu sunt foarte geloasa, enervanta si suparacioasa."
inceteaza sa mai fii asa, si bucura-te de faptul ca vei avea o surioara/verisoara mai mica. Daca te porti frumos cu ea, amandoi, atat matusa cat si sotul ei, nu vor avea nimic cu tine si te vor iubi la fel.
Daca in schimb ai ifose de inaintas, si ai pretentia sa iti acorde numai tie atentie, afla ca se va intampla exact ce ai prevazut tu si ceilalti in enuntul problemei.
Deci, bunatatea oferita se reflecta in binele primit.
Eu as fi (mai ales incepand din acest moment) un copil exemplar, astfel incat -mai ales matusa-, sa vada ca nu a gresit cand te-a luat la ea, si esti ca si fiica ei. Poate asa se vor multumi la unul. Daca o sa fii ipocrita si nerecunoascatoare, s-ar putea sa te trimita inapoi la mami, sau pur si simplu te tine de mila pana la 18 ani, apoi la prima cearta mai serioasa, iti arata usa si-ti zice: descurca-te. Nu are nici un rost sa se ajunga acolo, atata timp cat cu putina intelegere si diplomatie din partea ta, toate lucrurile se pot aseza frumos, in favoarea ambelor parti. Cati/cate nu ar da sa aiba o surioara mai mica...

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă soțul mamei tale se poartă ok acum cu tine, va fi la fel și când vor avea copilul lor. Știa de tine când s-a căsătorit, nu e ca și cum ai fi apărut la ei prin casă dintr-o magie! Deci primindu-ți mama în viața lui, implicit te-a primit și pe tine și nu cred să revină asupra deciziei.
Iar tu între timp mai crești, te mai liniștești - nu e panică.

| Lioana a răspuns:

Ar fi bine sa-ti imbunatatesti relatiile cu mama ta adevarata. Nu se stie ce va fi cand matusa ta va naste un copil dar e dreptul ei sa-l faca si tu daca o iubesti ar trebui sa te bucuri pentru ea si pentru faptul ca vei avea un fratior - verisor sau surioara -verisoara. Venirea unui copil pe lume este un motiv de bucurie.