| ONE123456789 a întrebat:

Deci, cum pot uita un fost iubit? Ne-am despartit de 6 luni, eu am pus punct pentru ca el a facut ceva peste care nu am putut trece. Stiu ca am luat cea mai buna alegere dar nu pot evita sa nu imi amintesc de el si de unele momente frumoase. Fiind si primul iubit (relatie de 5 luni) imi este foarte greu acum. Stiu ca a trecut ceva timp dar inca ma gandesc la el (asta nu se intampla non-stop), dar sunt unele lucruri care imi amintesc inevitabil de el. Vreau si eu niste sfaturi. Multumesc anticipat!

24 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu prea ai cum sa uiti dar mergi inainte.

| ONE123456789 explică (pentru Salontanul):

Hm, stiu. Merg inainte ca nu am incotro. Mersi de raspuns.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu l-ai mai uitat? Trebuie sa te destinzi. Asa e cu prima iubire. Atunci cand iti vine o amintire de el schimba gandul. Fai altceva. Gandeste-te la altceva automat iti vibe in minte iar el pentru ca ai gandul de al uita. Eu zic sa iti impui tu un concept... cum ca el nu te merita. Puneti ceva negativ in minte cum ca e mai bine fara el. Si daca ai conversa te-ar ajuta foarte mult. Fa-ti prieteni. Stiu ca mna... ai avut probleme si cu o prietena, dar trebuie sa gasesti persoane care sa iti ia gandul de la asta. Ele stiu mai bine big grin
Gandeste te ca mereu sunt monente frumoase. Doar ce ai vrea? Ca atunci cand erai cu el sa nu fie momente frumoase? E firesc. Efectiv, tot ce faceai intr-o relatie tot erau momente frumoase. Nu aveai de ales. Deci nu ar trebui sa te afecteze prea mult daca gandesti asa. Gandeste rational putin.
Si oricum. Cum zice replica aia enervanta "timpul le vindeca pe toate" si asa si e. O sa veziwinking

| ONE123456789 explică (pentru DoarBogdan):

Stiu ca nu ma merita, si imi accept realitatea dar e greu. Stii tu mai bine ce ti-am povestit. Oricum, mersi de sfaturi!

| DoarBogdan a răspuns (pentru ONE123456789):

Stiu ce zici. Oricum. Nu poti trece asa usor cu sfaturi. Si pare foarte greu. Si asa si e. Lasa totul pe seama timpului. Cand e sa se intample ceva bun o sa se intample.

| TheWomanCat a răspuns:

Salut!
Deci, de fiecare data cand te gandesti la el si la amintirile voastre iti va fi tot mai greu sa te detasezi de el.Ca prin urmare, cand amintirile si dorul revin, nu uita sa iti reamintesti ce ti-a facut.Atunci iti va fi mai usor sa il dai uitarii.Scapa de toate lucrurile care te leaga de el oricat de dificil ti-ar fi.Incearca sa gasesti pe altcineva care sa ii ia locul, o persoana pe care sa o iubesti cu adevarat, mai mult decat l-ai iubit pe el.Persoanele dragi tie te vor sustine si iti vor fi alaturi, lucru care va umple golul din inima ta, deci stai cat mai mult langa ele pentru a te putea descarca, asta te va ajuta sa te simti eliberata sau cel putin iti va slabi stransoarea.Chiar si asa iti va lua mult timp sa il uiti, dar nu la fel de mult si nu vei indura atata durere daca faci acestea sau macar cateva din ele.Dar totusi parerea mea ar fi sa il ierti, ca toti merita sa primeasca o a doua sansa, dar fa cum crezi tu mai bine de cuviinta.
Iti doresc sa treci peste acest necaz, sa castigi aceasta lupta si sa mergi mai departe.Multa bucurie si nu o zi, ci cat mai multe zile placute! happy

| ONE123456789 explică (pentru TheWomanCat):

Iti multumesc din suflet de sfaturi. Nu i-am dat o a 2 a sansa ci mai multe si nu a stiut sa le profite, mereu m-a amagit, asa ca vreau sa il dau uitarii. Iti doresc la fel de multa bucurie!

| TheWomanCat a răspuns:

Cred ca esti o fata foarte buna si meriti tot ce e mai bun in viata. Sper ca aceasta decizie sa nu te afecteze.Se spune ca in viata sa dai uitarii persoana draga tie este unul dintre cele mai grele lucruri pe care poti sa le faci.Nu pot spune ca stiu prin ce treci, deoarece nu am trecut vreodata prin asa ceva si nici nu imi pot inchipui cum ar fi ca aceasta sa ma tradeze.Tin pumnii stransi si fie ca toate sa se termine ca sa poti gasi puterea de a zambi din nou.

| ONE123456789 explică (pentru TheWomanCat):

Da, stai linistita ca nu e asa de grav. Zambesc si chiar cu pofta, doar ca imi amintesc de el, si e greu, dar voi trece peste. Am avut nevoie doar de niste sfaturi. Daca vrei sa vorbim mai multe ma poti cauta pe facebook-Iasmina Boar ma cheama. happy

| TheWomanCat a răspuns:

Ok,mi-ar face mare placere, dar din pacate nu am facebook.Ne mai auzim aici pe TPU.hee hee

| ONE123456789 explică (pentru TheWomanCat):

Aha, inteleg. Dar cati ani ai (daca pot intreba)?

| TheWomanCat a răspuns:

Maricicawinking

| KentNanotek a răspuns:

Bună!
Din păcate, timpul nu te va ajuta prea mult. Îți spun pentru că la mine au trecut aproape 2 ani. -_- *nu mă judeca*
Încearcă să ștergi pozele cu el *poți să le pui undeva pe un cont de stocare, pentru a nu da de ele oricând intri în galerie* *în caz că le mai ai*
Încearcă să îl blochezi pe facebook, să îl scoți de pe orice cont unde îl ai la follow.
Încearcă să nu te mai gândești la el, să te gândești mai mult la tine.
Știu că este greu, dar asta e cea mai bună cale.
Eu îți spun din experiență, pentru că am avut o perioadă în care uitasem de el *am făcut ce ți-am scris mai sus*, și îmi era bine, până când mi-a dat odata un mesaj și am vorbit, și mi-au venit idei în minte. În fine, asta nu contează.
Ideea e că trebuie să iei măsuri dacă îți dorești cu adevărat să „îl uiți", sau cel puțin să treci peste.
Multă baftă și o zi bună în continuare!

| ONE123456789 explică (pentru KentNanotek):

Am facut tot ce mi-ai spus. Pozele le-am sters repede, a fost primul lucru facut. Pe mine m-a dat peste cap foarte tare ca imi scria ca vrea sa ne impacam si faze de genul. Ma amagea ca sa zic, chiar daca mereu am fost vehementa si chiar sunt de parere ca am luat cea mai buna decizie. Stai linistita, nu te judec, chiar nu imi sta in caracter. Inimii nu ii poti porunci. Mersi de raspuns!

| LadyRoses a răspuns:

Hey! Si mie mi s-a intamplat asemanator. Eu incer sa petrec mai mult timp cu prietenii, sa ma distrez si evit lucrurile care imi amintesc de el.
Treci peste! Fericirea nu depinde de un baiat

| ONE123456789 explică (pentru LadyRoses):

Stiu asta, mersi mult!

| IoanaLollo a răspuns:

Eu am stat cu un baiat, primul iubit, un an si 6 luni, dupa care ne-am despartit. L-am uitat. Au trebuit 3-4 luni. Dar iti propun sa te distrezi, sa iesi cu prietenii, cunosti baieti noi, nu zic ca trebuie musai sa stai cu alt baiat. Doar asa, ca o cunostinta sa zicem. Incearca o perioada sa nu te gandesti la el. In momentul cand iti vine el in minte gandeste-te la altceva, sau tot ce simti, scrie pe o foaie, un caiet etc asa iti descarci sentimentele. Eu de exemplu compun poezii. Daca v-ati iubit cu adevarat incearca sa vorbesti cu el. Eu ti-am dat cateva idei. Alege tu ce e bine pentru tine.

| ONE123456789 explică (pentru IoanaLollo):

Multumesc mult de sfaturi, dar nu am de gand sa ma impac cu el. Stiu cel mai bine cat am suferit din cauza lui si chiar nu mai vreau.