| Kailyn a întrebat:

Deci nu o mai suport pe bunica. Eu stau cu ea si cu bunicul. Mama e plecata 3 saptamani, sta o saptamana acasa si dupa pleaca iar 3 saptamani cu serviciul. Iar eu raman cu bunica mea. Si cu bunicu' care e de partea ei mereu pentru ca stie cat de rea este si ca il injura si pe el daca nu e mereu de partea ei. Eu incerc sa stau cat mai mult singura. Sa nu o deranjez. Dar ea mereu vine in camera mea si ii pun muzica populara (pe care eu nu o suport) la maxim! Si incepe sa ma injure ca nebuna si sa ma certe si sa tipe la mine. Am incercat sa incui usa dar a inceput sa faca ca nebuna la usa si mai avea un pic si darama usa. Daca stau mai mult cu ea spune ca o bat la cap si incepe sa ma jigneasca in fel si chip. Daca stau mai mult singura incepe sa ma injure ca nu fac nimic. Eu nu mai rezist crying( Nu stiu ce sa fac. Am vorbit cu mama, ea ma ajuta mereu si ma iubeste enorm. I-am spus tot si ea a incearcat sa i-a masuri dar a inceput sa o jigneasca si pe ea si sa o injure si nu are ce sa ii faca. Eu inainte eram genul ala de persoana care zambeste mereu, care nu se supara niciodata, dar acum plang intruna, stau mai mult singura. Am incercat sa ii spun si bunicului dar na, el mereu de partea ei. Eu invat bine la scoala (media anuala mi-a iesit 9, 45) si ea tot nu e multumita. Niciodata nu e multumita! Simt ca vreau sa plec si sa nu ma mai intorc! sad :'( Chiar nu mai pot. Nimeni nu poate sa o potoleasca. Mai are si momente bune dar prea rare si scurte. sad Imi cer scuze ca am scris atat dar trebuia sa ii spun cuiva tot. Ce ar trebui sa fac? Apropo, am 13 ani. Si cu mama nu pot vorbii mult, pentru ca toata ziua e la servici. Si tata e despartit de mama, e in alta tara si nu il intereseaza deloc de mine :'(. Eu chiar nu mai pot asa.Va rog ajutati-ma, Dau funda. sad

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Buna kailyn, imi pare rau sa aud asta, trebuie doar sa nu o bagi in seama ea vorbeste ea aude, batranii sunt mereu moracanosi fiindca si-au pierdut rabdarea, tineretea, si lipsa tatalui si ea este importanta pentru oricine, dar o apreciez pe mama ta pentru ca incearca sa te faca sa ai totul si sa nu iti lipseasca nimic, cel mai bine din cate am vazut este sa ai cu cine sa comunici o prietena, un prieten bine nu genul ala care in fata rade de tine iar in spate te barfeste, cred ca m-ai mult tu ai nevie sa fii ascultata si sa ti se asculte probleme decat sa ti se rezolve, oricum mult sucees sper sa ma tii la curent cu ce se mai intampla chiar imi face placere sa ascult oamenii

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Situatia pare mult mai complicata si apasatoare pentru tine, decat arati prin cateva cuvinte, chiar daca ai scris mult, ai evitat pe cat posibil sa nu scrii in lacrimi.

Probabil ca bunica ta este deranjata de vestimentatie, incearca sa nu ai, cel putin cat stai acasa, una sexy, nu-ti petrece timp prea mult pe internet, in camera ci prin curte.

Este posbil ca bunica ta sa-i lipseasca tatal tau, poate ca-si varsa nervii pe tine de dorul lui, poate pe tine si mama ta, va considera vinovate pentru despartire, isi compara anii ei de casatorie cu bunicul tau, cu anii parintilor tai, dandu-se un exemplu bun, iar ai tai, sunt exemplul negativ.

Poti sa gasesti rezolvare daca te duci la Protectia Copilului, in sensul ca vor calma situatia din casa bunicilor tai, si fara sa completezi ceceris i sa faci plangeri, fara tam-tam, gasesti o doamna draguta si ai povestesti, apoi se fac ca vin asa din reclamatii de la vecini si o pot speria cu amenda si etc.

Exista posibilitatea ca bunicii tai, sa te certe ca razbunare pentru ca mama ta, nu prea le trimite bani si au impresia ca ei te cresc si nu sunt obligati etc.
Sper sa nu fie asa.

| Teardrop a răspuns:

Daca-ş ştii cum, te-aş ajuta. E tare trist ce ne spui...

| Ruxandra15 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta sa te ea cu ea. Ar fi o solutie sa stai mai mult cu mama. Bunica ta a fost mereu asa?

| Kailyn explică (pentru Ruxandra15):

Pai mama mereu e plecata cu serviciul in alt judet sad Si nu stiu, cand eram mica era cea mai buna cu mine sad Si de vreo 2 ani s-a schimbat complet sad

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Kailyn):

Cati ani are bunica ta? Cati ani ai tu?

| luciantody a răspuns:

Eu in locul tau as incerca sa port o discutie serioasa cu bunica ta, in care sa ii expici ca tie iti este destul de greu cu un singut parinte care si acela este mai tot timpul plecat, si sa-i spui (pe un ton frumos) ca sa incercati amandoua sa va intelegeti bine una cu alta.Iar daca nu merge incearca sa o ignori tot timpul si sa ii raspunzi cu aceeasi moneda la tot ce iti face. Sper ca te-am ajutat. happy

| CasutRaul53354 a răspuns:

Ar trebiu sa vorbesti prima data cu bunica ta si sai explici totu iar daca n-a inteles ar tr sai sp la maicata totu si daca vr sa te ia si pe tine cu ea ar fi bine sprr si numa fericire

| catrinaioncatalin a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, o sa inteleaga ea presupun sad