| anonim_4396 a întrebat:

deci nu stiu cum sa incep, sper sa aveti rabdare sa cititi o sa incerc sa fiu cat mai scurt si la subiect. E vorba despre prietena mea cu care am avut o relatie o perioada de timp, nu o perioada foarte indelungata dar destul incat sa-mi dau seama ca inseamna foarte mult pentru mine si o iubesc. La inceput totul era frumos, dupa un timp parca ceva se schimbase intre noi nu mai era nimic ca la inceput incepeam sa ne certam din orice nimic. Poate vina era a mea am avut o perioada in care nimic nu-mi iesea cum doream, foarte mult stres pe capul meu mai aveam niste probleme si poate asta era cauza pentru care lucrurile nu mai mergeau intre noi, dupa care eu am hotarat sa pun capat am simtit ca nu prea mai are rost sa continuam. I-a picat foarte greu cand i-am spus decizia mea dar am stat si am discutat si parea si ea de acord ca nu prea merge relatia, insa stiu ca i-am frant inima dar nici a mea nu era mai fericita desi ea nu ma crede pentru ca eu am fost cel care am pus capat spune ea. Bine, a trecut o perioada de timp (dar in acelasi timp in care am fost despartiti am tinut legatura aproape in fiecare zi) dupa toate aceste intamplari am scapat si eu de stresul si de problemele pe care le aveam atunci si acum de vreo doua zile am tot vorbit si ne-am impacat inapoi suntem impreuna iar dar nu stiu ce sa spun parca nu mai e la fel cum era atunci cand am fost impreuna si nu stiu ce sa fac. Am nevoie de niste sfaturi ce sa fac sa continui cu ea sau sa o las balta. Eu inca tin la ea si ea spune la fel dar habar n-am ce sa fac daca o sa se intample din nou iar ce s-o intamplat atunci cand ne-am despartit nu vreau sa-i frang inima sau mai bine zis sa ne frangem inimile is foarte confuz sad.

Răspuns Câştigător
| EzoPunctt20 a răspuns:

Dragostea este inselatoare, dar atata timp cat mai aveti ce discuta inseamna ca nu ar trebui sa lasi totul balta! Din ce ai spus tu, deduc ca sunteti destul de diferiti, si poate ca acesta este motivul pentru care v-ati certat atat de des. Insa, iti zic ceva ce nu inventez eu, si nu o spun doar pentru ca este o vorba cunoscuta, ci pentru ca exista si o explicatie : persoanele foarte diferite se atrag. De ce? Pentru ca ce nu are unul, are celalalt, o relatie in care cei doi sunt foarte asemanatori, poate deveni plictisitoare. Acum, ca sunteti din nou impreuna, va este frica sa nu faceti ceva gresit, vreti sa va faceti pe plac unuia celuilalt, ceea ce demonstreaza ca va pasa unuia de celalalt. Insa, ar trebui sa va comportati normal, persoana cu care esti te place pentru felul tau de a fii, deci comportandu-va diferit nu faceti decat sa va separati. Si, te rog sa ma crezi, ca stiu ce vorbesc. Baza unei relatii inseamna : 1)Sa fii tu insuti, pentru ca comportandu-te diferit, faci rau mai multor persoane[tie si ei], deoarece, REPET, ea ar trebui sa te placa pentru ce esti tu. Si 2) Increderea; ar trebui sa vorbesti deschis cu prietena ta despre acest lucru, fara sa interpretati ce zice unul, si ce zice altul, gresit.
Succes!

4 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Esti in aceeasi situatia ca si prima data, pentru ca problemele de atunci, cele care intr-adevar fac o relatie sa nu mearga, nu s-au rezolvat.
De fiecare data cand unul dintre cei 2 implicati intr-o relatie va avea stres pe cap, probleme si griji, va renunta la partener? Poate ca nici unul dintre voi nu este pregatit de-o relatie in care fiecare sa-si faca "munca", sau cel putin sa-si dea intr-adevar silinta. Cand dai peste un obstacol, nu te opresti si-l privesti, ci incerci sa gasesti o solutie pentru a-l depasi. In cazul acesta, amandoi trebuie sa gasiti solutia. Ori lucrati impreuna, ori renuntati si va vedeti de-ale voastre, separat.
Poate ca ce aveti voi nu este indeajuns pentru o astfel de relatie. Cand esti cu ea nu e bine, nu simti ceea ce ai vrea sa simti, si cand nu esti cu ea, spui ca ti-e dor si ca ai dori sa fie mai mult. Alege si munceste pentru ceea ce-ti doresti!

| Aesir a răspuns:

Daca va potrivi la caracter, aveti multe in comun si va intelegeti bine eu zic sa ramaneti impreuna big grin Asta inseamna ca o sa va fie mai bine pe termen lung, nu neaparat in prezent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Aloo! Daca o iubesti cu adevarat continua relatia dar nu fii stresat si bucurate ca Dumnezeu ti-a mai dat o sansa.Cel mai bine este sa continui si sa va distrati cu plimbari prin parc sau la terase.Creati-va un viitor frumos happy! Sper ca te-am ajutat si un viitor frumos sa ai!

| printesafrumusica24 a răspuns:

Oooooooooooooooo parca ai zis ca o sa fi scurta