| master1994 a întrebat:

Buna Dimineata! Am fost crescut intr-o familie dezorganizata, sunt traumatizat, si multe alte chestii, am asistat la batai intre tatal si mama mea, certuri dese in familie, etc. Bunica mea din partea tatalui cat si tatal meu au avut un comportament descurajator fata de mine si fata de fratii mei. Nu am atitudine uneori, nu ma plac pe mine insumi, ma simt descurajat, am temeri, frustrari etc. Nu ma pot impaca cu ideea vietii traite pana acum si de efectul lasat asuprea mea si asupra fratilor mei. As vrea sa am o viata noua, in care sa fiu un om "normal". Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Inteleg destul de bine prin ce ai trecut si vreau doar sa-ti zic ca e de inteles sa ai temeri si frustrari daca e sa ne gandim la modul in care ai crescut.In legatura cu faptul ca nu te poti impaca cu viata traita pana acum,din ce ai zis mi-ai lasat impresia ca ai un mod de gandire de tip alb-negru,adica ti-ai dori sa incepi o viata noua, complet separata de cea pe care ai trait-o pana acum sau pe care o traiesti in prezent si sincer modul asta de gandire nu o sa te duca prea departe.Tu trebuie sa accepti ce s-a intamplat in trecutul tau, cu bune si cu rele, si in loc sa uiti, sa realizezi ca tot ce ti s-a intamplat te-a facut o persoana foarte puternica si in multe sensuri te avantajeaza fata de alte persoane.Nu iti dai seama acum, dar tu ai un caracter puternic si vei reusi sa iti creezi o viata normala, ai nevoie doar de timp si eventual niste sedinte de terapie.Nu stiu cat de deschis esti la ideea asta, dar sigur te-ar ajuta mult, si ar merita sa incerci macar.In legatura cu fratii tai, eu zic sa nu te consumi foarte mult gandindu-te la modul in care i-a afectat pe ei viata de familie dezorganizata, nu vreau sa sune ca si cum iti zic sa fii egoist dar pentru a-i putea ajuta pe ei trebuie sa fii tu bine.

13 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cati ani ai? incurajeaza-te singur si fa o promisiune!
Aceea de a avea propria-ti familie si sa o pretuiesti ca pe ochii din cap!
Trebuie sa trecei peste toate incercarile vietii!
Ca tine, sunt multi in lumea asta, poate si mai rai...
Ai incredere in tine, iar daca esti mai mare ca fratii tai, incearca sa le arati partea frumoasa a vietii.
Du-te si vorbeste cu preotul din sat sa te simti mai descatusat.
Autosugestia ajuta de multe ori.
O zi buna si mult noroc!

| master1994 explică (pentru caramela):

Am 22 de ani. Am vorbit cu un pastor, dar nu prea s-a rezolvat nimic. Eu sunt cel mai mare din familie.

| caramela a răspuns (pentru master1994):

Multi inainte!
Trebuie sa te imbarbatezi, nu te lasa cazut!
Trebuie sa fie o portita si pentru tine.
O zi buna happy

| anonimg a răspuns:

Tu trebuie mai intai sa ai incredere in Dumnezeu. Tu nu esti strain de El. Viata ta se poate schimba doar daca Il vei lasa pe El sa o chimbe, sa o conduca. Roaga-te si asteapta ca El sa lucreze in viata si familia ta. Daca ai renuntat la obiceiurile bune, atunci cauta sa le reiei din nou. Aceasta este o dovada ca Il lasi pe Dumnezeu sa intervina in viata ta.

| Lawliet14 a răspuns:

Sa faci terapie. Poti trece la ortodoxism, si-ti cauti duhovnic. In paralel la un terapeut... Te poti redresa, Doamne ajuta!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lawliet14):

Tu ce faci aici, convingi oamenii sa-si schimbe religia dupa bunul tau plac?
Cum iti permiti sa le ceri asa ceva? Ti-ar place daca cineva ar venii la tine s a incerce a te convertii la alta religie?
In cazul asta, dai sfaturi in masura bunului simt, in masura in care poti ajuta si nu te legi de religia lui, pentru ca nu ai acest drept!

PS Sunt crestin ortodoxa si da, cred in Dumnezeu! Asta ca sa elimin din start orice nelamurire care ar putea apare in urma postarii mele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Uite ce spun psihologii: http://www.scritub.com/......924135.php Iti recomand sa citesti tot articolul: http://www.armonianaturii.ro/......emotionale Ai grija de tine,INCEARCA sa capeti INCREDERE in propria-ti persoana,INVATA sa GANDFSTI POZITIV!, incearca de asemenea sa-ti GASESTI PROPRIUL DRUM in viata.Din nou, Ai mare grija de tine si incearca sa-ti gasesti&construiesti propria-ti fericire! Invata sa speri, uiti, ierti ...chiar daca este greu e singura modalitate de a-ti gasi linistea, pacea si fericirea!

| Crux a răspuns:

Sună cam dur, dar trebuie să munceşti şi să pleci de acasă. Să-i iei pe frații tăi cu tine şi pe mama ta.
Nu e imposibil, dar e foarte greu.
Nu sunt foarte familistă, dar familia ta e deja destrămată şi decât să-ți faci rău suportând atâtea lucruri, mai bine pleci.
Te sfătuiesc să fii mai impasibil la ceea ce se întâmplă, să nu laşi să te afecteze...
Viața ta e în mâinile tale, eşti mare şi poți avea grijă singur de tine.tu eşti singurul pe care te poți baza. Ai încredere în tine că o să faci cumva să-ți fie bine şi îți va fi.
Dacă nu ai posibilitatea încă să pleci, angajează-te, fă cumva să-ți ocupi timpul şi să stai cât mai puțin în preajma lor. Nu e vina ta pentru ceea ce ți se întâmplă, dar tu poți schimba asta.
Take care!

| ShadowStar a răspuns:

Depinde cati ani ai....ai putea sa imi spui ca sa te pot sfatui?

| Cealapa a răspuns:

In primul rand traiesti intr-un mediu nociv si trebuie sa scapi de acolo.
Enumera-ti calitatile, ce faci cel mai bine, la ce te pricepi sa faci, stii engleza?
Poti merge in alta tara unde sa iti faci niste banuti cu care sa te intorci inapoi si sa iti faci o familie normala, niciodata sa nu repeti ceea ce ai patit tu, nu trebuie sa fie o chestie ereditara.
Daca vrei sa mergi in alta te poti informa inainte, in ce tara mai sunt comunitati de romani, o sa iti fie mai usor printre alti romani care te pot indruma si ajuta cu niste sfaturi.
Daca nu vrei sa pleci in alte tari poti incearca sa iti cauti ceva de munca daca nu ai deja si daca ai cumva vreo ruda/prieten care te poate gazdui pana te pui pe picioare si mai bine.
Daca asta nu e o solutie poti cauta gazda inainte sa pleci, o gazda in care sa mai stai cu cineva e si mai bine ca poti injumatati plata.
Apropo, unde stai?

| master1994 explică (pentru Cealapa):

Stau la un sat langa Caransebes.

| master1994 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.