| tzoile04 a întrebat:

Buna tuturor. E prima data cand scriu pe un site online si mai ales cand cer o parere, un sfat in mediul virtual, dar sincer cred ca doar asa necunoscandu-ne pot afla diverse pareri, fara intentii de "mascare" deoarece nu exista niciun interes happy De pe acum va rog sa-mi scuzati intrebarea cam lunga si multumesc pentru timpul acordat.
Povestea mea incepe asa:
La 24 de ani mi-am cunoscut sotul, in mediul online, ne-am intalnit, placut, casatorit 3 ani dupa. El dintr-o familie modesta, chiar foarte modesta, din cauza oraselului unde locuiesc cu 3 angajatori si posibilitati infime de realizare si de a duce o viata decenta, deci au dus o viata grea.
Sunt doi baieti, crescuti de mama, tatal muncea si aducea banii acasa, ea statea si crestea copii. Bun! A venit vremea cand copiii au crescut, au urmat o facultate asa cum au putut, sa aiba studii superioare, sunt copii inteligenti, doar ca aici vine problema...deloc rupti de orasul natal unde nu s-au realizat, pentru ca totul se merge pe cale politica, cotizatii, pile peste pile s-a.m.d, si spun "deloc rupti" deoarece desi parintii au vazut ca e un oras fara viitor, un oras unde se traieste greu si cu chin, nu i-au indemnat sa plece in lume, in alte orase, sa incerce, sa vada cum e, daca mergea bine, daca nu aveau unde sa se intoarca. Nu au fost incurajati sa faca mai mult, sa lupte pentru a avea un trai mai bun decat au avut ei si sa nu se chinuiasca asa cum s-au chinuit ei sa ii creasca. Aici voiam sa ajung. Copiii lor s-au casatorit, unul la indemnul mamei sale care in opinia mea nu constientizeaza nici in zi de azi ca sunt adulti cu toti creierii la locul lor si nu mai sunt copilandri incapabili sa-si ridice chilotii. In opinia mea este genul de mama excesiv de protectoare, capabila chiar sa se certe cu fiii ei daca nu ii asculta vreun sfat "pentru ca ei nu stiu, ea stie mai bine"....am ramas la fiul cel mare care s-a casatorit la indemnul ei, deoarece major si vaccinat cu studiile superioare facute a lasat o fata gravida si l-au obligat/sfatuit/obligat sa se insoare cu ea ca fata e pentru prima oara gravida si daca face intrerupere de sarcina risca sa nu mai poata face copii. El nu voia chiar sa o ia de nevasta avand in vedere ca s-au cunoscut la o nunta, au avut cateva relatii sexuale iar fata a ramas gravida. Bun. In prezent, dupa 7 ani, fata are schizofrenie, a fost internata cateva saptamani in spital, in acest timp mama fiind indurerata pentru crucea grea ce i-a pus-o in spatele propriului copil pentru ca nu a stat in banca ei, fiind chiar depresiva la randul ei si incercand sa-l faca pe fiul cel mare sa divorteze pe motiv ca fetita lor creste intr-un mediu neprielnic cu "o nebuna in casa". Ma rog, fata cu tratament isi tine boala sub control. Fiul cel mare lucreaza singur, intretine familia, duc o viata grea, mereu lipsuri, frustrari, certuri, batai si a ajuns sa consume alcool, pe scurt "lovit crunt de soarta". Acum sa spun si despre fiul cel mic, sotul meu. Cand l-am cunoscut, a fost frumos. Cand am avut o problema m-a ajutat, cand am avut nevoie de el a fost acolo pentru mine, stiam de la bun inceput situatia lui familiala si mai ales ca fratii sunt diferiti (asa credeam) adica nu se lasa manipulat si arata ca e un om cu capul pe umeri, ba chiar le tinea piept alor lui si nu ii afecteaza deciziile, dar a venit timpul sa avem si noi o minune de copilas, acum are 5 anisori si bunica se tot implica in cresterea/educarea lui cam prea mult. Daca eu ii pun o restrictie copilului, ea il ia si il duce in alta parte sa-i distraga atentia. Copilasul meu are caracter si nu e cu una cu doua cum vor toti, isi spune parerea, daca nu vrea sa faca un lucru nu il face si daca este obligat, zbiara cat il tin plamanii, iar pentru asta am fost invinuita eu, ca sunt un parinte permisiv, ca il pup toata ziua, ca ii permit cam multe si pentru ca NU IL BAT. Da, ei sunt de acord cu bataia ca metoda de educatie (inclusiv sotul, care a crescut cu bataie si stie cat e de dureroasa) si la caracterul lui apai trebuie sa bati nu gluma, iar eu am zis ca o sa fiu o mama buna, rabdatoare atat cat ma tin nervii si nu o sa aplic la violenta ca sa-l educ. Cand am fost violenta, nu le-a placut nici asa, ca sunt prea rea si copilul "se astupa de atata plans", cand am vrut sa-l fac responsabil ca si-a imprastiat jucariile pe jos si l-am rugat frumos sa si le adune, s-a pus ea, bunica. Care nu il lasa nici macar la 5 ani sa se imbrace singur, sa-si faca nevoile singur, sa manance singur si exemplele cine are copii le stie, pot continua. Bun. Sa vorbesc putin putin si despre situatia noastra ca familie. Nu sunt multumita, dar asta e, viata e o c***a, cand mi-am cunoscut sotul am venit la el in orasel ca lucrator comercial, de la un post de birou. Nu era cine stie, dar vorba aceea eram doamna de birou. A durat 3 ani locuitul aici cu socrii pentru ca ulterior, ne-am mutat in orasul de unde provin eu, la mama mea, deci soacra sotului. Aici eu mi-am gasit de lucru, am tinut de el, e un post bunicel, ne descurcam. Sotul meu nu s-a putut adapta aici in oras, desi a avut 9 joburi intr-un an de zile, inclusiv director la o firma. Nu s-a putut adapta (probleme in opinia mea, din cauza educatiei si tinutul langa fusta mamei, strans acolo sa nu se piarda). Si sa zicem ca abia atunci am realizat cu ce om m-am casatorit. Desi copilul nostru avea un an, nici macar el nu i-a fost o motivatie suficient de puternica sa fie un luptator, pentru el, pentru noi. A plecat sa se reculeaga la mamica. A se intelege, nu ne-a parasit. Doar ca de aici lucrurile au luat o alta intorsatura: eu, femeie de casa laughing care tine la familia ei si nu vrea sa divorteze, am incercat sa-mi inteleg sotul, sa-l sprijin, sa-l ajut, sa-l imbarbatez, sa nu se simta un intretinut pentru ca doi a stat pe banii mei, pana a prins un post bine meritat la stat, atentieeeeee, in orasul lui de rahat, pentru ca aici a avut ocazia unui job mai bine platit, desi nici director nu i-a fost chiar rau, dar s-a mutat inapoi la mamica si la taticul. Deci da, eu locuiesc cu mama mea si copilul, iar el cu maica-sa si cu taica-su. Da, stam ca niste divortati, care se vad ocazional, eu in weekend cand pot sa merg cu copilul la ei si el in liberele lui de la servici. Nu-mi convine situatia, stiu ca am fost de acord cu tot ce mi-a propus, de dragul familiei, poate nici macar asa nu trebuia sa o fac, sa ma sacrific doar eu pentru bunul mers al lucrurilor, dar altfel cu siguranta am fi divortat, ceea nu am vrut la momentul respectiv. Spun momentul respectiv pentru ca, acum dupa alti cativa anisori, probabil m-am mai maturizat si mi-a venit mintea la cap, nu as mai face-o nici un ruptul capului daca as avea posibilitatea sa dau timpul inapoi. In afara de jobul si copilul meu, as schimba tot. Problemele noastre vin cel mai mult din partea socrilor cand incearca sa intervina intre noi si copil. Am incercat sa detaliez tot mai mult situatia, ca sa intelegeti cat mai bine, unde ma situez si cum am ajuns aici. Intervine intre noi cand vreau sa-i fac o baie pentru ca s-a jucat in nisip si i-a intrat chiar in gaura fundului, pe motiv ca inca e frig afara si focul la teracote nu merge conform standardelor desi in casa sunt 21 de grade, cand il pun sa-si adune jucariile pentru ca consider asta un act de responsabilitate potrivit pentru varsta lui de 5 anisori, nu ii dau sa sparga boltari cu barosul, ba chiar socrul a zbierat la mine cand eu i-am dat copilului un pui de pisica pentru ca nu a mai vazut unul si de frica i-a dat drumul din mana si vezi doamne "ce naiba mai femeieee, ai in cap sa-i dai, tot ii dai nu vezi ca arunca tot din mana" dupa perceptia lor ar creste un salbatic care nu a fost lasat nimic sa faca, sa experimenteze, exact ca si copiii ei, care nu au fost lasati sa-si croiasca propriul drum in viata si sa greseasca, sa invete din greseli. Cel mai rau este ca sotul le canta in struna si e de acord cu ei, ba chiar s-a pus in genunchi langa soacra-mea sa adune jucariile copilului laughing))) Bun! Intrebarea mea de la inceputul acestei povestioare este: voi in locul meu, ati mai ramane in aceasca casnicie, merita efortul? Deja am si eu raspunsul meu si ceea ce ma tine legata este strict copilul. Nu vreau sa iau o decizie proasta si sa-l afecteze in viitor, ca om, ca adult, nu vreau sa fac un pas gresit oricat de mic ar fi riscul ca el sa nu creasca un om echilibrat din toate punctele de vedere. Iar dupa perceptiile soacra-mii ar fi un dependent in toate de noi, ceea ce eu nu vreau. Vreau sa se descurce, sa fie un om inteligent, sa nu fie traumatizat de bataie, am incercat recunosc si asta, dupa care am plans si i-am blestemat, am zis ca toti sunt in capul meu si eu sunt singura vinovata, dar nu! Sunt vinovata pentru ca au reusit sa ma scoata din minti si sa-mi lovesc copilul ca ca sa le demonstrez ce? Ca nu cedeaza nici cu bataia, ca in final sa ajunga la concluzia mea, ca nu violenta este calea spre educatie. Sotul nu ma sprijina, vrea sa impace si capra si varza, stau si ma gandesc ca totusi copilul sta 3 luni pe an cu acesti bunici si totusi educatia mea va avea amprenta mult mai mult asupra lui, decat bunicii, ma gandesc ca copilul va creste, isi va face prieteni la scoala, ii va placea mai mult o viata mai vesela si cu mai multe posibilitati si nu va mai petrece acest timp cu ei. Intr-un moment de furie le-am zis ca e ultima vacanta mare ce-o petrece la ei, sotul mi-a strigat, ca ce, numai maica-mea sa aiba nepot? Ei de ce sa nu aiba? Ce sunt ei milogii mei ca sa-mi cerseasca copilul, ei nu au niciun drept? Da au drepturi, strict legate de bunici, nu de deciziile mele ca mama sau tata in ceea ce priveste cresterea si responsabilitatea. Ceea ce ma deranjeaza si ma doare, este atitudinea sotului fata de mine, nu ma sprijina deloc in ceea ce priveste cresterea copilului, ma priveste ca o exagerata ce vrea sa-l tina intr-un glob de cristal, ce nu vrea sa-i dea dulciuri zilnic, ce il spala pe maini de 3 ori pe zi, care insista cu mancarea cand el a luat strict doua linguri de supa si atat, pentru el toate astea sunt o exagerare, iar eu o exagerata.
Va rog sa-mi spuneti voi ce ati face in locul meu, divort sau nu?
Va multumesc.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sunt mai multe explicații la situația soțului tau.
Exista posibilitatea ca din cauza familiei si educatiei primite,sau chiar din cauza faptului că orașul lui este unul foarte restrâns sa ii il fi facut anxios. Familia lui este modestă,orașul în care locuiește la fel, poate obisnuinduse acolo si trăind greu si-a implementat in minte ca altfel nu o sa aiba cum sa se descurce. Poate ii e frica sa încerce lucuri noi,are complexe si frustrări ca nu poate mai mult de atat si văzând că acolo cu ai lui sa descurcat nu poate pur si simplu sa părăsească acel loc. Evident,ca are o varsta la care ar trebui să poată lupta cu această problemă,sau macar sa recunoasca ca o are dar asta depinde si de cat de mult ii pasa lui de confortul si viitorul tau si a copilului vostru.
Alta posibilitate ar fi ca el sa fie comod din fiere si pur si simplu sa ii placa sa aiba cat mai multa stabilitate, adică o mama si un tată care sa fie acolo sa il scoată dintr-o încurcătură sau sa il ajute in viata si o soție care sa ii ofere atenție, afectiune sex iar el sa faca ce vrea cand vrea.O dată ce e la ai lui nu trebuie să plătească o chirie, poate sa mănânce din mâncarea lor, poate nu e chiar obligatoriu sa plateasca facturi deci poate sa muncească cand vrea, cum vrea si unde vrea.Asta se poate sa fie si moștenit de la ai lui ce poate au procedat la fel,sau pur si simplu își trăiește copilăria târzie fara sa conștientizeze că are o varsta.
Din perspectiva mea,indiferent cum o iei are o problema ce trebuie tratată.Tu cred ca nu ai de ce sa iti mai bati capul cu el,daca nici acum cand aveti un copil si o familie nu vrea sa evolueze inseamna ca lui chiar nu ii pasa.O persoana ce te iubeste si caruia ii pasa de tine trece prin iad pentru bunăstarea familiei,sau cel putin încearcă să facă in asa fel sa gaseasca o cale de mijloc.
Voi nu trebuia sa stati cu părinți nici unuia de la început (Bine,tu trebuia sa conștientizeze cand l-ai luat ca ceva nu e in regula, sa il încerci si sa ii spui si tu planurile tale sa vezi daca e de acord cu ele, plus sa nu faci un copil până nu veti o stabilitate dar acum e tardiv), trebuia sa locuiti singuri, sa va vizitati parintii regulat, sa va duceti copilul in vacante la ei iar voi sa aveti câte un loc stabil de munca etc.Nu trebuia sa accepti si sa astepti atat si eu am facut greșală asta si am pierdut ani pretiosi.Eu m-am putut acomoda ori unde si oricum de dragul lui si el nu a putut să stea o lună unde vreau si eu.

| Eireann a răspuns:

Voi ati stat impreuna doar voi 2 (sau 3)? In chirie de exemplu dar nu la mama/tata/ socrii. Tu te plangi ca el sta dupa fusta mamei dar in loc sa va murati voi doi cand ai identificat probleme, ai ales sa va mutati la mama ta.

| oz_1736 a răspuns:

Propune-i sotului tau sa-si intrebe parintii: dupa casatoria lor de cate ori, pe an, treceau pe la socri si cate saptamani stateau la ei, si, cine lua deciziile in familia lor - ei sau socrii?
Apoi poti sa-i spui ca daca tu vei creste copilul singura, copilul nu va sti ca are tata fiindca el nu lupta si nu merita acest statut.
Tată inseamna sa cresti un copil nu sa fwți. Am o prietena care are niste socri exact la fel iar el ii asculta, dar macar el e familist, lucreaza si intretine familia. Eu il vindeam piesa cu piesa. Sanatate

| Clytia a răspuns:

Ideea e că soțul tău nu e atât de implicat pe cât ar trebui să fie. Dacă i-ar fi păsat mai mult de voi, s-ar fi zbătut mai mult pentru un loc de muncă în orașul tău și nu s-ar fi reîntors niciodată sub fusta lui mami. El are propria familie, ar trebuie să aibă grijă de ea și să-i lase încolo pe părinți!
Totodată, faza cu "nu mă despart de dragul copilului" e una dintre cele mai mari greșeli pe care o poate face o femeie. E mai mult o scuză apărută în fața îndoielilor și a incertitudinilor. De cele mai multe ori, copiii au de suferit, asta e problema. Sprijinul, încrederea și grija soțului de la început, cel mai probabil nu ai să le mai vezi niciodată la soțul tău. Dacă nu mai simți ce simțeai altădată pentru el, atunci ce rost mai are să rămâneți împreună?
De asemena, în legătură cu creșterea copilului nu-i asculta pe ei pentru că nu au nici cel mai mic habar cum să procedeze corect. Cu un copil energic și încăpățânat trebuie să ai multă răbdare, să-l lași în voie să descopere și să exploreze, dar în același timp să priceapă care e limita. Dacă soțul tău locuia împreună cu voi, mai ziceam că te gândeai că absența tatălui din copilăria băiatului își va pune amprenta... Oricum, si dacă divorțați, cel mic o să-și vadă tatăl ca înainte, probabil mai rar ce-i drept.

| tzoile04 explică (pentru Clytia):

Multumesc din suflet pentru raspuns. Referitor la divorț asta e faza că-l va vedea mult mai rar, în funcție de ce stabileste judecătorul. Oricum copilul e oarecum obișnuit cu lipsa lui datorita faptului ca locuim separat, ce nu va mai vedea va fi pe mine împreună cu bunicii lui si cu tatăl. Multumesc.

| lorix a răspuns:

Mai mult ii daunezi copilului tau lasandu-l pe langa acei oameni (bunicii din partea tatalui).
Cat despre sotul tau, nu pare un om rau insa este un incapabil. Nu are cum sa va ajute (pe tine si copil), cum sa se implice cand el nu vrea sa gandeasca pentru el. Deci si cu el in peisaj - si fara, cam tot aia.
Trebuia sa te gandesti mai bine inainte de a face un copil c-un incapabil, acum ati fi avut viata voastra de familie fara sa fiti nevoiti sa stati la cheremul altora.
Dar macar e bine ca te-ai mutat din acel mediu.
Daca nu vrei sa-ti creasca copilul ca un salbatic atunci, parerea mea, nu-l mai duce acolo.