| anonim_4396 a întrebat:

Doresc citeva sfaturi.Cum sa o conving pe mama ca sa ma transfere de la scoala din sat la liceu in oras? Fratele este de acord ca eu sa invat la liceu dar pe mama e greu de convins.Va rog mult ajutati-ma ca imi doresc aceasta de 2 ani si totusi nu stiu cum sa o cinving!

Răspuns Câştigător
| Ohaithar a răspuns:

Aha. Cred că am înțeles. Zi-i că tu nu ai alte interese în afară de școală. Zi-i că vrei să ajungi femeie de carieră, asigur-o că vei fi în siguranță, și că te poți descurca și singură. Întreab-o dacă regretă că nu e acasă cu tine, și zi-i că dacă nu mergi la liceu vei ajunge să regreți, să te gândești ce ar fi fost dacă.

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Numai rezultatele tale scolare o pot convinge.

| meunika a răspuns (pentru neutrino):

Media scoalara e buna, dar recunosc ca unele note nu-i pe meritul meu deoarece citeva profesoare imi sunt verisoare si imi maresc notele.

| Mayar a răspuns:

Ii spui ca tu doresti de la ea, ca mama, sa iti asigure o usa deschisa spre invatamant superior, iar educatia primita la scoala din sat te prosteste si nu iti permite sa poti merge la facultate, pentru ca nu stii, profesorii fiind slabi. Ii spui ca vrei sa mergi la facultate, nu sa fi un muncitor, dar cu aceasta 'usa inchisa' iti e imposibil. Ea ca mama ar trebui sa isi asume responsabilitatea cu privire la educatia ta.

| Ohaithar a răspuns:

Întreab-o pe mama ta dacă regretă o decizie din trecut. Întreab-o dacă ar vrea așa ceva și pentru tine. Zi-i măcar să te lase un an să vezi cum e, și tu îi vei arăta că ai rezultate bune. De curiozitate de ce nu vrea să te trimită? De frică? Are prea multă treabă în gospodărie? Nu are bani?

| meunika a răspuns (pentru Ohaithar):

Mama mea lucreaza peste hotare, acasa nu avem de munca pentruc a eu locuiesc la o matusa, bani avem, eu unde locuiesc cheltui mai multi bani pe luna decit as cheltui la liceu.

| meunika a răspuns (pentru Ohaithar):

Eu daca voi invata la liceul cela nu voi fi isngura din sat, mai este o fata si fratele ei.Si in plus ca fratele meu pina in luna octombrie va fi in oras apoi va veni la ea ca sa lucreze, si pina ce va veni pot sa ma deprind si singura, dar acolo la liceu fara echipa nimeni nu poate esi in oras doar daca iti trebuie ceva urgent si iti ceri voie alt fel nu da permisiunea de a iesi in oras singura.

| Ohaithar a răspuns (pentru meunika):

Aha. Cred că am înțeles. Zi-i că tu nu ai alte interese în afară de școală. Zi-i că vrei să ajungi femeie de carieră, asigur-o că vei fi în siguranță, și că te poți descurca și singură. Întreab-o dacă regretă că nu e acasă cu tine, și zi-i că dacă nu mergi la liceu vei ajunge să regreți, să te gândești ce ar fi fost dacă.

| Maria0000 a răspuns:

Cu toții stim ca este diferenta intre a studia la oras si a studia intr.un sat. Spune-i mamiei tale asta si mai intreab o daca vrea sa ajungi cineva sau un nimeni

| meunika a răspuns (pentru Maria0000):

Ea doreste ca pe parcurs sa invat de jurist.Dar acum nu prea sunt pasionata de Juridica doresc alt ceva de aceea doresc sa o conving sa plec la oras

| meunika a răspuns:

SI fratele doreste la fel de mult ca mine ca sa invat la liceu deoarece este liceu sportiv si acolo am mai multe sanse de a invata mai mult si de a avea notele mai mare dar cu munca mea nu pe ochi frumosi.La noi in sat profesorii chiteodata ridica notele chiteodata le scade si am 2 verisoare in scoala si ele imi predau citeva obiecte si am note mari la ele, dar eu doresc sa nu ma mai vorbeasca colegii si sa invat cu puterile mele.Nu stiu cum sa o convin. Pina plecam acasa (acum sintem peste hotare)mai avem o luna si ceva si trebuie in acest tinp ca sa o conving.

| ChimieIsLove a răspuns:

Buna Meunika! Cred ca daca continui sa insisti vei reusi sa o convingi. In primul rand aratati pasiunea pentru scoala. Demonstreaza-i ca poti si mai mult decat nivelul din satul tau, si explica-i ca ai mai multe sanse de a reusi mergand la o scoala cu un nivel superior. Incearca sa iti termini de invatat foarte repede si temele la fel, si fa lucruri suplimentare legate de scoala. Eu cred ca asa ai putea sa o convingi happy pe mine m-ai convinge. Funda?

| meunika a răspuns (pentru ChimieIsLove):

Eu doresc de la 1 septembrie sa invat la liceu.Dar acum e vara nu am cum sa-i demonstrez.Si chiar si in timpului anului scolar nu am cum deoarece ea e peste hotare si doar vara vine acasa, sau eu plec la ea.