| cata244 a întrebat:

...eu am 12ani iar parintii mei sunt plecati in portugalai de cand aveam 3 luni au venit in vacanta cate o luna dar le.am zis ca vreau sa ma duc la ei si au zis cand termin scoala dar nu mai am rabdare pana atunci nu mai suport sa stau cu bunicii cum sa imi conving parintii sa ma duc la ei acum in vacanta?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu ai cum sa-i convingi, puiut --- imi pare rau, dar asta-i realitatea! Doar ei pot sa hotarasca cand si cum sa va intalniti.Asa sa te gandesti ca, parintii tai lucreaza din greu acolo unde se afla, sunt foarte stresati, nu au timpul necesar sa se ocupe de tine. Iti raman bunicii care, ca orice bunic/bunica, au tot timpul sa-ti acorde atentia si dragostea de are ai nevoie. Asculta-i si respecta-i --- sunt bunicii care te-au crescut--- ei sunt cei care sufera cand tu plangi sau se bucura din toata inima cand tu esti fericit

| cata244 explică (pentru alessia5158):

Bunicii mei sunt batrani si tipa la mine mereu...nush ce sa mai fac tipa si tipa mereu

| alessia5158 a răspuns (pentru cata244):

Intreaba-i de ce tipa, intreaba-i de ce sunt nemultumiti de tine,intreaba-i ce asteapta de la tine ca sa imbunatatiti relatia, intreaba-i daca stiu ca suferi pentru ca nu esti impreuna cu parintii tai, intreaba-i daca te iubesc--- si nu uita, imbratisaza-i si spune ca-i iubesti, ca-ti pasa de ei, ca nu vrei sa le impovarezi batranetea, ca-ti vei aminti intodeauna ca te-au crescut, ca-i vrei sa-i ajuti, ca vrei sa-i vezi fericiti.

| Lapusneanu a răspuns:

Salut! Fiind minor, a nu poti calatori decat insotit de un adult si cu permisiunea ambilor parinti sau tutorelui legal (bunici daca e cazul)

| cata244 explică (pentru Lapusneanu):

Am inteles...asta nu e o problema...ei pot veni dupa mine intrebarea e cum sa ii conving?

| cata244 explică (pentru Lapusneanu):

Asta stiu....si pot veni ei dupa mine! intrebarea e cum sa ii conving?

| cata244 explică:

Stiu dar unul din parinti poate sa vina dupa mine solutii se gasesc eu nu stiu cum sa ii conving...