| Jullees a întrebat:

Buna. Eu si mama mea ne aflam intr-o situatie destul de urata. Doar ca din anumite motive momentan nu putem implica organele de ordin deoarece riscam sa isi piarda mama locul de munca si are un credit la banca pe care la folosit in repararea casei. Situatia consta asa "tatal meu din nefericire a devenit un om alcoolic care ne face zilele cat mai urate prin scandal, certuri etc. In 20 de ani de zile (anii mei) mama a fost cea care sa ocupat de casa si de copii ei (eu si fratele meu + nepotul). Singura sustinere a ei si singurul ajutor sunt eu care o ajut cu banii pentru mancare si altele. Exista vreo solutie sa il putem da afara pe ACEST om din casa, cu toate ca apare in contract fiind casatorit cu mama bineinteles. El are o garsoniera de la mama lui care a murit adica nu exista cazul sa ramana pe strada. Daca EU cumpar terenul el mai are vre un drept sa pășeasca in curte sau sa ceara sa stea aici la curte? Si daca pot cumpara terenul este nevoie se semnatura amandurora? Sau daca există o alta varianta? Este o situatie dificila si nu pot explica in detaliat tot in cazul in care exista nelamuriri cum ca de ce nu cerem ajutorul organelor de politie. Cer doar ajutor si empatie fata de un adolescent care incearca sa isi ajute mama. Multumesc.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu poti cumpara terenul de la tatal tau, decat daca el e de acord sa ti-l vanda. Deocamdată tu esti cel tolerat pe terenul lui.
Daca este violent, mama ta poate obtine un ordin de restricție.
Inca nu am auzit le nimeni sa isi piarda locul de munca după ce a apelat la politie, poate doar cei angajati in afaceri ilegale.

| dullcat a răspuns (pentru regis):

Ordinele de restrictie sunt apa de ploaie la noi. Sunt sute de cazuri in care femeile suna la politie, aceasta vine, scrie nimicuri, ii spune femeii ca probabil a cautat-o/meritat-o, apoi pleaca si incepe iar bataia. Sursa? Aici- https://www.facebook.com/centrul.filia Nici tragediile in care femeile au murit din bataie nu sunt putine.

| regis a răspuns (pentru dullcat):

Da, se intampla, dar o solutie mai buna nu am.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Soluția este divorțul.

| Freya1 a răspuns:

Nu ma pricep foarte bine la lege, dar dacă ambi sunt trecuți pe contractul casei nu se poate sa vândă unul fără altul.Pentru asta din câte știu trebuie sa bage divorț și sa facă partaj.Se împarte casa în doua sau în funcție de ce se decide în instanta și după se poate instaina dar tot asa cu acordul ambilor din păcate. Daca omul nu vrea sa își vândă partea lui, nu poți sa îl obligi și nici scoți afara.
Dar în schimb, poți sa ii ceri sa te despăgubească și sa va mutati voi, sau invers.

Nu se poate fără instanta dacă el nu e om de înțeles.
A-ti mai avea o soluție pe care o mai incercat-o și alții.Adica acea de al lasă singur și poate e dispus sa vândă.
Atata timp cât are locuință și va parte teroriza pe voi, nu prea vad de ce ar pleca.

| AmandinaDragan a răspuns:

''Exista vreo solutie sa il putem da afara pe ACEST om'' Cum sa-ti alungi tatal din casa?