| MelindaPocsai11 a întrebat:

Buna! In momentul de fata nu stiu ce sa mai fac sau ce sa mai cred. Am fost cu cineva aproape 5 ani de zile si ne-am despartit acum un an. Cea mai buna prietena a mea, este logodita (si urmeaza sa se casatoreasca in iunie) cu fratele fostului meu. Ea si cu el m-au invitat pe mine si inca o prietena comuna la nunta lor, asta dupa ce eu cu fostul eram deja despartiti si a zis ca vrea ca eu si cu prietena mea sa venim la nunta lor. In Februarie m-a contactat fostul ca sa ne impacam dar eu deja sunt cu cineva impreuna si i-am zis ca din respect pentru el, prietena mea si fratele lui, nu voi veni cu noul iubit la nunta ca sa nu fie awkward pentru fostul/fratele lui. El s-a enervat si a zis ca, daca vrea ar putea vorbi cu fratele lui si cu prietena mea si sa le zica sa nu ma mai cheme la nunta lor. Eh, acum 3 zile m-am întâlnit cu prietena care urmeaza sa se casatoreasca la cafea si mi-a zis ca ar fi mai bine sa nu mai vin la nunta lor, ca fostul meu s-ar simti naspa si fratele lui la fel. M-am simtit tradata de prietena mea cea mai buna. Am vorbit cu prietena comuna si i-am zis ce a fost si ea e de acord ca nu e corect fata de mine sa imi zica sa nu mai vin la nunta din cauza fostului. Acum vine intrebarea, what the hell am I supposed to do. Sa mai tin legatura cu ea? Mi-a fost vreodata prietena adevarata? Sunt eu prea dramatica? Sa inteleg situatia si sa ramanem mai departe prietene?
Sfaturi va rog

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

"El s-a enervat si a zis ca, daca vrea ar putea vorbi cu fratele lui si cu prietena mea si sa le zica sa nu ma mai cheme la nunta lor."

Poate chiar asta s-a întâmplat. Eu de obicei nu stau sa analizez chestiile astea prea mult. Nu as merge la nunta și aș aștepta să văd cum se comportă prietena ta după. Daca vrea sa se revanșeze că ti-a anulat invitația e ok. Daca te evita și se comportă dubios... Well... Poate e cazul să-ți cauți alta prietena.
Having friends is complicated. Not having friends can also be complicated. ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si uite asa vezi cat de mult ai fost apreciata de o prietena...care lepadat extrem de rapid si usor de tine, pentru un favor facut unui amic de-al sotului.

Bineinteles ca o asemenea relatie nu mai are continuitate pe viata, fiindca ar fi penibil si injositir, sa te milogesti de ea.
Categoric nu mai puteti fi prietene, dupa acest episod.
Asa ceva nu se iarta niciodata!

| dullcat a răspuns:

Buna.Sincer, asta suna exact ca o telenovela si imi pare rau pentru tine. laughing In astfel de situatii e extrem de dificil sa impaci toate partile implicate.

Gandeste-te ca prietena ta va trai cu acea persoana zilnic si probabil a ales optiunea care are cele mai mici sanse de a genera certuri sau scandal, inca de pe acum. Cred ca o alegere dura pentru tine, dar cat se poate de logica pentru ea. In acelasi timp, tind sa cred si ca nu ar fi murit nimeni cu prezenta ta la nunta. E totusi o sala cu atatia zeci de invitati si ai ce face, nu-i ca si cum te-ar pune la masa cu fostul si e totul awkward af.

Totusi, cum s-a ajuns la acest scenariu? Ati fost toti prieteni?

| MelindaPocsai11 explică (pentru dullcat):

Da...asa e, poate e cea mai logica alegere pentru ea, dar ma doare ca nu pot sa ii fiu alaturi la nunta ei, cand ea mi-a zis ca eu si cu cealalta prietena ii suntem cele mai apropriate. Eram toti prieteni, fostul e fratele iubitului prietenei mele, deci ei 3 vor fi rude, eu cu fostul ne-am despartit, dar am ramas prietena cu ea si am continuat sa ne vedem etc.

| dullcat a răspuns (pentru MelindaPocsai11):

Inteleg.In locul tau m-as bucura ca nu mai trebuie sa dau bani pe masa si sa petrec o seara cu necunoscuti beti. laughing Nu de alta, dar cand tot apar nunti in fiecare an, e dificil sa mai si pui deoparte pentru alte treburi.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Da, platesti pentru ca te-ai dus. Nu plateste nimeni doar mancarea, e de prost gust. Iar sa fii in situatia femeii de mai sus si sa mai si platesti ca sa-l vezi pe fostul, sa stai la masa cu necunoscuti si alte placeri, din moment ce nu va putea sta cu prietena ei, chiar merita, ce sa zic.

Răspuns utilizator avertizat
| MelindaPocsai11 explică (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Tu chiar nu ai habar de situatie, esti chiar un idiot. Dupa ce m-am combinat cu el, eu cu ea am devenit apropiate si prietene bune pe parcurs.

| Freya1 a răspuns:

Deci prietena ta a ales ca în loc sa mergi tu la nunta sa vina cumnatul ei (fratele soțului ei) în timp ce tu erai în stare sa îl lași acasă pe actualul tău doar sa nu îl superi pe fostul(ca faza cu prietena și iubitul ei ce se simt jigniți de prezenta unui om pe care probabil nici nu îl cunosc e vraja)
CEEE?

În primul rand fostul tău este imatur.Nu e ok sa te bagi intr-o prietenie doar pentru ca fata aia nu sa impacat cu tine după un an de la despărțire.Si cred ca lui ar trebui sa ii spui chestia asta, cu toate ca nu știu de ce ai mai vorbi cu el dacă v-ati despartit și și de atâta timp iar tu mai ai și iubit, dar dacă tot o faci poți sa ii spui ca e un frustrat.
Pe urma și iubitul prietenei tale și implicit prietena ta sunt doi imaturi. Puteau sa vorbească cu fostul tău și sa ii spună sa își revină, a trecut un an de când v-ati despărțit și e momentul sa treacă peste nu sa strice bucuria nuntii.
Eu am fost la nunta fratelui meu cu iubitul meu de pe atunci și am stat spate în spate cu fostul, iar pana la sfârșitul nunti ne-am adunat la aceias masa și nu a picat cerul.O data ce ne-am despărțit aia e.

Deci pe prietena ta nu o pot acuza ca nu vrea sa se certe cu iubitul ei și fratele lui când are nunta.In fond nu are cum sa ii excludă lui familia de la eveniment ca să te aducă pe tine.Dar cei ii drept, se pute rezolva altfel, nu cu copilarisme de genul.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Prieteniile si orice tip de relatie vine si pleaca... Putine raman toata viata.

Cred ca tu ai inceput...Tu te-ai pus sa faci pe fata draguta si umila care nu vine la nunta cu actualul ei partener de viata din respect pentru... ce si cine? Aici e o faza imatura si prosteasca.

Nu e problema ta ca se va simti el sau ei naspa din cauza ca tu te afisezi cu noul partener de viata. Si pentru tine a fost poate grea despartirea, si puteai fi tu singura si fostul cu o partenera noua...Deci? Ce trebuia in cazul asta? Sa nu mai vina fostul la nunta fratelui s-au ca are alta partenera?

Vezi-ti de viata ta si de relatia actuala, si lasa in spate fostii si prieteniile care vezi ca nu mai merg si sunt imature.

| anonim3247 a răspuns:

Ea va deveni cumnata fostului tău, va face parte din familia lor.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Prietena ta a fost prinsă intr-o menghină. a trebuit să aleagă intre viitorul ei soț și familia lui. Si tine, Prietena ei cea mai bună.
A ales prima variantă.
Tu ce-ai fi ales?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietena ta ți-a anulat invitația că să nu se creeze o situație aiurea, datorită fostului tau.
Cred că nu a avut intenții rele, doar a vrut să împace pe toată lumea.
Da. Cred că dramatizezi prea mult situația.

| MelindaPocsai11 explică (pentru anonim_4396):

Atunci trebuia de la bun inceput sa nu ma invite si sa imi explice situatia. Nu sa imi zica ca vrea sa vin si sa fiu acolo pentru ea, ca apoi sa intoarca foaia.

Răspuns utilizator avertizat
| AtomiX a răspuns:

Deci
1. Eu nu as accepta ca "din respect" sa nu merg cu actuala iubita la un eveniment ca se supara X sau Y, indiferent cine ar fi. E iubita mea, daca ma inviti pe mine, iti asumi ca o sa venim amandoi, daca nu, nu venim niciunul. Pai cum adica sa ii spun " stii ceva din respect pentru un prieten nu poti veni cu mine la X eveniment"..Doamne fereste.
2. Cred ca fostul tau nu a trecut peste si de aceea tot vrea sa va intalniti singuri poate va impacati.
3. Ii poti spune prietenei tale ca asa cum ea a ales partea viitorului sot (ca sigur el i-a spus ca nu te mai duci daca nu vii singura..ca nah, fostul i-a spus lui si el i-a spus prietenei tale), asa si tu trebuie sa alegi partea iubitului tau.
4. Eu chiar sunt curios, iubitul tau nu a avut nimic de spus? a fost ok cu situatia asta?
5. Doar nu te gandesti sa te duci la eveniment dupa toata situatia asta.