| Bl0ndina a întrebat:

In primul rand as vrea sa va rog sa nu ma judecati ci sa ma ajutati cu un sfat daca puteti.
Povestea suna cam asa. Am 16 ani si de un an jumate am o relatie cu un baiat mai mare ca mine ( e major ). Am ramas insarcinata si am pastrat copilul pentru ca atunci cand am aflat era prea tarziu ca sa mai fac avort. El cand a aflat, in prima faza nu i-a picat prea bine pentru ca exista problema ca sunt minora dar e sigur ca e al lui si i se pare oarecum o minune si un dar de la Dumnezeu tinand cont ca conform unui diagnostic erau sanse minime sa poata face copii. Am tot amanat momentul in care sa le spun alor mei si am ascuns sarcina desi mama a banuit mereu. Acum am intrat in luna a 9`a si trebuie sa le zic. Problema e alta, iubitul meu mi-a cerut sa nu le zic ca este a lui ci sa mint ca nu mai stiu nimic de baiatul respectiv, ca nu cunosc prea multe detalii despre el, etc pentru ca nu vrea sa aiba probleme legale si sa ne ascundem pana fac eu 18 ani si apoi sa ne casatorim si sa crestem copilul impreuna. Intr`un fel il inteleg si e mai simplu cum spune el dar mi-e teama. Intr`un fel as vrea sa il poata recunoaste din prima si nu sa faca acest lucru mai tarziu. Vreau ca copilul sa aiba si mama si tata si vreau ca el sa ii poata auzi primele cuvintele, sa ii fie alaturi cand ii vor da dintisorii, sa il tina de manute cand va face primii pasi. iar daca 2 ani de zile ne vom ascunde si abia va vedea copilul va pierde toate astea. Va rog spuneti-mi care ar fi cea mai buna solutie in acest caz ca sa ne putem bucura amandoi de copil dar fara sa aiba el probleme cu legea...

Răspuns Câştigător
| XDarkAngel a răspuns:

Nu prea cred ca poti duce lupta asta de una singura. Fiind si insarcinata, presiunea fata de parintii tai va fi exasperanta. De ce sa nu faci lucrurile mai usoare si sa iti iei o piatra de pe inima spunandule parintilor tai? Spune-i si lui asta (lui probabil ca ii mai usor, dar si el e stresat probabil din cauza legii). Dar e cam egoist, adica se gandeste doar la binele lui. Si sunt sigura ca toata lumea ar intelege daca voi doi va iubiti si nu a fost un abuz.
Dar depinde si cum sunt parintii tai. Daca nu-l plac atunci are el are dreptate in privinta asta, dar chiar si asa cu siguranta ca n-ar anunta politia. Cu ce rost? Ca copilul sa creasca fara tata, tu sa-ti iesi din minti? Spune-i si lui asta, ca indiferent cum sunt parintii tai, cu siguranta ca nu l-ar da pe mana legii. Dar totusi nu poti risca sa le spui pe ascuns, atunci el poate se desparte de tine sau vor fi scandaluri. Iar tu esti la liceu cum ai putea sa rezisti cu scoala, parintii, si un copil de care nu stie nimeni (plus iubitul tau care nu e langa tine ca sa-i fie lui bine). Ai putea sa risti sa le spui parintilor tai pe ascuns si asa ti-ai lua povara asta, dar e prea riscant.
Mai exista si varianta cu casatoria, daca parintii sunt de acord va puteti casatori (dar daca nu stiu de copil cu siguranta nu vor fi de acord, dar e doar o hartie care l-ar putea proteja pe prietenul tau). Eu zic intai sa vorbesti cu el si trebuie neaparat sa le spui parintilor.
sper ca te-am ajutat, bafta happy.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu o sa aiba nici o problema legala, atat timp cat tu aveai 15 ani in momentul conceperii copilului. daca aveai sub 15 ani, oricum maternitatea va anunta politia si, daca minti, copilul va ramane si fara mama (vei fi inchisa pentru marturie mincinoasa) si tatal (va fi inchis pentru viol).

| superdorex a răspuns:

Deci trebuie sa le spui adevarul cat mai curand, iar el trebuie sa isi asume responsabilitatea acum nu dupa 2 ani! Daca i-a placut sa faca dragoste cu tine neprotejat, acum sa isi asume aceasta decizie de a recunoaste copilul! Asa se comporta un barbat adevarat!

| ines a răspuns:

Bunaeu cred ca ar trebui sa le spui parintilor cine e tatal copilului.Nu te-ai gandit ca e doar un motiv asta cu legea sa scape de obligati eu cred ca ar trebui sa gandesti si la varianta asta.

| Lisadream a răspuns:

Este greu sa cresteti amandoi un copil si veti avea nevoie de sprijinul parintilor. Trebuie sa fiti uniti de la inceput. Daca parintii vad ca nu isi asuma rolul de parinte, eu cred ca vor fi mereu discutii pe faza asta. Cel mai bine sa fiti sinceri si astfel va vor sprijini.

| faaalyoana a răspuns:

Mi se pare ca e cam egoist iubitul tau.
nu-mi dau seama cum ai putut sta atat timp si sa nu vb cu parintii tai
cum ai ascuns faptul ca esti gravida
mi se pare urat din partea prietenului tau sa nu recunoasca copilul acum doar pentru nu a avea probleme cu legea
eu zic sa afisezi lucrurile cum stau ele
si sa te rogi la dumnezeu sa-ti dea putere sa mergi mai departe
dar cu siguranta esti o fire tenace k ai ajuns pana in acest moment

| Carina16 a răspuns:

Buna! Incearca sa le spui adevarul,dar inainte de asta vorbeste cu prietenul tau,poate va fi putin bosumflat,insa, nu e mai bine asa decat sa-si faca parintii tai o parere proasta despre tine si copilul sa aiba un tata anonim in acte pentru ca in principiu el nu vrea sa-l recunoasca, probabil ii e frica de consecinte.

| Sp33dyt a răspuns:

Sinceritatea fata de parinti te-ar putea ajuta. dar totul depinde doar de tine. tu iti cunosti parintii tai, pe ai lui, si pe voi. daca ei sunt de acord cu relatia voatra nu conteaza ca nu ai inca 18 ani, de la 16 te poti marita cu acordul parintilor

| Lseparatio a răspuns:

Raspunsul e simplu : Casatorie! Daca si el e de acord. Primul pas vorbesti cu parintii tai el cu ai lui, dupa un scandal monstru vor fi de acord cu casatoria. Astfel copilul are si mama si tata. Probleme cu legea nu sunt. In cazul tau desigur parintii tai vor semna ca accepta ca tu sa te casatoresti. Adica fara ei nu o poti face. Alte probleme legale nu mai sunt daca reusesti sa convingi parintii tai. Dar asta ar fi cea mai buna solutie care ii avantajeaza pe toti. Iti urez mult succes si sper sa rezolvi cu bine toate astea. Dar vorbeste urgent cu parintii pana la urma ei te vor sprijini cel mai mult orice va fi!

| ObsedataDeVaci a răspuns:

Poate ca iubitul tau ti.a cerut asta pentru ca ii este rusine de ceea ce ar putea spune parintii tai si de faptul ca nu te.ar mai putea lasa sa fii cu el.Cel mai bine ar fi sa le spui parintilor tai adevaru, chiar daca iubitul tau se va supara atat timp cat te iubeste si tine la tine nu va mai conta si va trece cu vedere.Nu este bine sa ascunzi lucruri de parinti chiar daca ei nu prea le inteleg si tot ca ei procedeaza in unele momente, acum este un moment foarte importat pentru tine si trebuie sa fie langa tine! Iar daca tu consideri ca tatal tau este un tip mai drastic si s.ar putea sa nu mai fie de acord cu continuarea relatiei cu acel baiat, atunci spune-i doar mamei tale si ea va stii cum sa te ajute, important este sa nu ascunzi lucruri fata de ei.

| AlexTma a răspuns:

Da-mi add pe id-ul youradviser17 si vei primi toate detaliile si raspunsurile la intrebarile tale happy. Suntem un cuplu de psihologi.viitori psihologi.

| nosparanormal a răspuns:

In primul rand sa fii tare si sal dai drak pe ala chiar daca il iubesti.el nu te iubeste, daca tear fi iubit nu se comporta asa cu u si se vede k nici de copil nu-i pasa... daca ii dai o sansa asa o sa fie in totdeauna nu se va schimba,.eu am avut un tata care ii placeau profesionalele si betiv.o batea p mama si cand aveam 8 luni a cu alta.si a venit acasa cand aveam 10 ani.in atatzi ani nu la interesat de noi.cu toate astea l-am iertat eu, fratemiu si mama si ii spunem tata si il respectam dar el nu s-a schimbat deloc.copii cresc si doar cu m-am f bine.o sa-ti fie greu dar trebuie sa te gandesti k e cineva acolo sus care o sa te ajute.bafta

| nosparanormal a răspuns:

La fel de important sa le spui parintzilor orice problema pentru ca te vor ajuta

| Bl0ndina explică:

Va multumesc din tot sufletul pentru sfaturi.
am sa le zic adevarul gol golut pana la urma asa cum mi-ati recomandat cu totii pentru ca daca ii mint acum va trebuie sa traiesc numai in minciuni si nu stiu daca as rezista.
parintii mei sunt foarte dificili si mi-e teama ca o sa ma dea afara pentru. ca mama mi-a zis ca daca sunt insarcinata sa ma duc unde vad cu ochii ca la ea in casa nu am ce cauta.ma tem ca o sa se tina de cuvant cand o sa-i zic pentru ca nu am unde sa ma duc. Voi credeti ca ar fi in stare sa ma dea afara mai ales in situatia in care sunt?

| XDarkAngel a răspuns (pentru Bl0ndina):

Daca asa sunt parintii tai, pana la urma tot vor afla de copil, deci mai bine spune-le ca abia acum ai descoperit inainte sa te dea cu adevarat afara cu copil cu tot. dar nu cred ca sunt asa de cruzi. seamana cu o telenovela unde parintii au dat-o afara pe fata pentru ca a ramas insarcinata. oricum, iti urez mare BAFTA!
P.S.: nu trebuie neaparat sa te iei dupa ce au spus userii in intregime, pentru ca e doar alegerea ta si e o incercare prin care sper ca vei trece cu binewinking.