| Marta2qw a întrebat:

Bună! În urmă cu câteva luni i-am zis unui tip că îl plac, dar el nu mi-a răspuns lăsându-mă in unseen. Vreau să precizez că dânsul este doctorand, iar la ore am vazut cateva priviri din partea lui( nu doar eu am vazut asta), gesturi. Mă așteptam să ia problema într-un mod matur si să răspunda sincer, iar recent s-a gandit sa vizualizeze și el mesajullaughing. Sincer, nu înteleg! Îmi puteti spune alte motive în afara de,, indiferenta,,? Vreau sa aflu si raspunsul altor persoane, multumesc!

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Ai interpretat greșit privirile lui. Nu e interesat. Și e și cam țăran pe deasupra, putea măcar să te refuze respectuos.

Oricum te felicit pentru inițiativă, multe fete și femei (viitoare proprietare de pisici, de păr scurt albastru și tratament pentru depresie) consideră că se înjosesc dacă abordează. De parcă nu suntem toți oameni și nu vrem cu toții să fim fericiți în compania unui partener. De parcă ar fi o rușine să recunoști asta și să faci un pas în direcția în care dorești să ajungi. Trebuie doar să-l aștepți pe fat frumos care o sa vina să facă tumbe in fața ta ca să te impresioneze. E pur și simplu o idioțenie.

| Marta2qw explică (pentru VoidEternal):

Eu cred că persoana disperata ești tu, te strofoci când știi că n-ai dreptate. Tu esti cea limitată, iar asta se vede din gandirea pe care o ai cum că,, babrbatii fac mereu primul pas,,hee hee Eu macar sunt realista si accept faptul ca suntem oameni cu totii indiferent de sex, mai ales ca suntem egali. ( pentru Violetta2020). Si mai vezi un dex sa vezi ce înseamna,, disperat laughing.

| Marta2qw explică (pentru VoidEternal):

Îmi cer scuze ca ti-am raspuns tie, dar femeia mi-a dat ignor laughing

| Miruna333 a răspuns (pentru VoidEternal):

Fiecare are propriile pareri. E ok si sa abordezi, si sa te lasi abordata. Daca multe femei nu sunt de acord cu primul pas, asta nu inseamna ca gasesc acel lucru injositor. Daca tu crezi ca o femeie ramane singura, plina de pisici, ca nu abordeaza barbati, te inseli grav.
Ideal, un adevarat gentleman abordeaza, iar lady nu abordeaza. Da, arunci priviri, dai de inteles ca poti sa fii abordata, dar nu mai mult. Un barbat care stie ce vrea, face. De asta am spus si barbat, nu baiat. Si da, un barbat trebuie sa te impresioneze. Nu mai suntem in 1800, dar nici sa te astepti ca,, barbat'' sa fii abordat, scos la cafea si chestii de genul. Daca astepti sa fii abordat si pui presiune pe sexul opus, ar fi de asteptat sa astepti si ca respectiva care te abordeaza sa isi puna un strap-on si sa isi faca treaba, daca tu nu iti faci datoria de barbat. Idiotenie e ca sunt din ce in ce mai multi baietei in ziua de azi care asteapta de la fete sa faca pasul spre ei, iar ei sa accepte. Mai multa masculinitate barbati, ca nu vi se micsoreaza ceva in pantaloni.

| VoidEternal a răspuns (pentru Miruna333):

"Daca tu crezi ca o femeie ramane singura, plina de pisici, ca nu abordeaza barbati, te inseli grav."

Nu una, ci multe. Din ce in ce mai multe. Look it up.

"Un barbat care stie ce vrea, face. De asta am spus si barbat, nu baiat. Si da, un barbat trebuie sa te impresioneze".
Tone de ipocrizie in remarca asta. TONE. Subtextul acestei fraze este următorul: "Un bărbat care știe ce vrea, bine făcut, bine îmbrăcat, pe care se vede că e plin de bani, plin de încrederea în sine pe care banii, aspectul și experiența i-o oferă, abordează. Your regular Joe, un tip obișnuit care încearcă, well, să se duca dracului, e un disperat, un libidinos, bun de râs și batjocorit împreună cu prietenele. " Bărbatul trebuie sa impresioneze si o femeie ce trebuie să facă, mă rog? Sa aștepte să fie impresionata. Right. Păi atunci să aștepte, zic. ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

"Daca astepti sa fii abordat si pui presiune pe sexul opus"

laughing Aaaa, deci nu vă place presiunea să înțeleg? Nu vă place să fiți nevoite voi să fiți supuse la stresul de a vi se rade în nas de vreun meltean cu 4 clase? E nasol, nu? Ca să vezi... Cine ar fi crezut?

Vad că îți place comparația asta pe care o tot folosești între "băieței" și bărbați. Îmi pare rău să te anunț dar asta se traduce la tine în daddy issues, vrei sa fii controlată și dominată, which is all fine and dandy când prezinți asta ca preferință personală, dar nu ca fiind calea, adevărul și viața. Nu toți bărbații au mania persecuției, nu toți vor să calce femeile în picioare, unii bărbați chiar respecta femeile și sunt receptivi la ce spun ele că vor sau nu vor. Genul ăla de bărbat ce trece mai departe când primește un refuz, din respect pentru ce ar trebui să fie o decizie rațională a unei creaturi raționale, dar care de multe ori e doar un test de reacție, pentru că de fapt zic nu, dar ar zice da daca li s-ar pune mâna în gât. Adică nu genul de bărbat care îți place ție. La tine se vede că nu ai dus lipsă de atenția unor alpha și de modul lor primal de abordare așa cum primale sunt și instinctele de care sunt conduși.

Nu trebuie neapărat să scoți la cafea, ati putea de exemplu să vă ștergeți de pe frunte acel big, fat "f¹¹ck you" pe care îl afișați tuturor mai puțin ălora care vă baga mână în gât cu toată siguranța conferită de greutatea cheii de bemweu din buzunar.

Iar dacă ți se pare că femeile nu sunt din ce in ce mai singure, take a biiiiig, fat, look around, poate din turnul tău de fildeș, cu prietenele tale cu care mergi la ski și la spa lucrurile sunt altfel, dar la altitudinea muritorilor de rând singurătatea se extinde like the f¹¹cking plague. Și bărbații sunt singuri, desigur, dar noi ne-am obișnuit.

Pentru voi încă e greu.winking

LE pentru Miruna care imi zice ca nu sunt deschis la conversatie dar apoi imi da ignore. Oh, sweet irony happy :

Sure, sure. Pe cand tu esti extrem de flexibila cu parerile tale si foarte deschisa la argumente.
Nici tu nu ai venit sa porti o conversatie, ai venit sa ma contrazici de buna voia si nesilita de nimeni. Iar cand mi-am sustinut argumentele ai bagat-o pe aia clasica cu "nu stau sa raspund ca mi se arde mancarea pe foc si etc, samd"

¯\_(ツ)_/¯

Anyway, e clar, pace.

| Miruna333 a răspuns (pentru VoidEternal):

Ti-as raspunde la prostiile enumerate, dar e ca si cand as vorbi cu un zid laughing Tu nu esti aici sa porti o conversatie, sa afli punctul meu de vedere, perspeciva din partea unei femei samd, tu esti aici sa te contrazici si sa iti sustii unele pareri pana in panzele albe. Tot ce pot spune este ca suferi de inferiortate si ca esti frustrat. O zi buna.

42 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Alt motiv ar fi ca este prea ocupat si nu vrea o relatie, cel putin deocamdata.

| Simpatic a răspuns:

@ siriusblack98 s-a demonstrat ce caracter infect ai si ce frustrat esti, mai si provoci userii de pe TPU la bataie, esti un copil frustrat atat tot! imi esti mila de tine
iti spun ca am cunoscut sportivi de performanta care nu au avut niciodata frustrarile tale si nu au simtit nevoia sa se dea mari in a isi etala cunostintele fie in box sau arte martiale, oamenii au demonstrat in sporturile pe care le practicau in ring cine erau, unii multipli campioni nationali altii europeni,altii olimpiciwinking
esti cum era de asteptat un alt imbecil, nu stiu cum iti permiti sa ma faci pupincurist cand tu esti doar un alt frustrat
eu ti-am vorbit extrem de frumos si argumentat,dar asta este limita ta si IQ-ul tau scazut
apropo de lasi, dupa ce ti-am dat mesajul de aseara in care ti-am vorbit amical TU M-AM BLOCAT,ai dat dovada de mult bun simt si de curaj se pare, eram ironic
dintre toti cei de aici tu esti singurul tare in taste caci nu vad pe nimeni sa te fi provocat
imi esti sila de useri ca tine, si inculti si josnici!
faptul ca dau eu raspunsuri aici este pentru a nu sta limitati ca tine in acel top atat tot, in rest am viata mea si o duc destul de bine

si acum un mesaj pentru toti astia care ma mancati de fund in ultima perioada, frustratilor!
nu stii nici tu nici ceilalti hateri cum a fost cand useri de pe TPU m-au felicitat ca sunt deasupra violletei in top lunar, singura pe care nu o vor ceilalti aici se pare, pentru asta am luptat atat, in rest nu am niciun castig mai alde terchea-berchea care faceti aici afirmatii si dupa aia fugiti, de parca ce valente de smecheri si sefi de clan ati avea voi in realitate, sunteti doar niste penibili dupa comportament, dupa faptul ca nu suportati pe cineva doar pentru ca da raspunsuri mai inteligente si argumentate decat voi! incetati, nu ma opriti, singurul in masura sa interzica accesul cuiva aici nu sunteti voi incultilor, este doar ownerul TPU, este proprietatea sa si doar el da interzis, exact cum ai interzice accesul unui strain pe proprietatea ta!
aici daca ai si alta parere decat marea majoritate a limitatilor, imediat iti sar la gat cocalarii cu aere de boxeri si batausi de strada dar care nu s-au luptat in viata lor cu nimeni, eu zic sa va vedeti lungul nasului si sa nu va mai dati ceea ce nu sunteti, pramatiilor
ca unii avem si scoala dar mai ales scoala vietii, in timp ce multi dintre voi aveti doar GTA V in cap, naivilor, slabi in orice fel de cunoastere!

@Marta2qw scuze ca am facut off-topic pe topicul tau!

| Violleta2022 a răspuns:

Cand te prezinti ca o femeie disperata, chiar nici nu se obosesc sa-ti raspunda, fiindca nu perzinti nici un interes pentru el.

| Marta2qw explică (pentru Violleta2022):

Nu m-am prezentat ca o femeie disperata si nici nu l-am bombardat cu mesaje dupa.

| Marta2qw explică (pentru Violleta2022):

Caută să vezi ce inseamna un om disperat, iar mai apoi iti poti da cu părerea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marta2qw):

Nu stiu cati anisori ai, dar se vede ca nu intelegi nimic si da, chiar te-ai prezentat ca o fata/femeie disperata, neasteptand sa vina primul pas, de la barbat.
Pacat, asta ar fi fost in folosul tau, daca te prezentai interesanta si atractiva acestui barbat, lasandu-i lui initiativa si placerea, sa-ti faca primul declaratia.

| Marta2qw explică (pentru Violleta2022):

Nu știam că ești o femeie disperata doar pentru că zici ceea ce simți și nu dorești să ai regrete. Eu zic sa cauti ce inseamna,, dispert,,. Nu mai suntem pe timpuri si cu gândirea aia mediocră si infecta cum că,, barbatul face primul pas mereu,,.

| Marta2qw explică (pentru Violleta2022):

Nu am tras de el, nu i-am trimis mesaje peste mesaje, am lasat așa totul. Și bărbații au sentimente, emoții etc. Nu trebuie să vină totul doar de la ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marta2qw):

Exact asta inseamna sa fii disperat, sa ataci omul direct, spunandu-i ca-l placi sau ca vrei ceva de la el, indiferent ca el te place sau nu.
Se vede ca nu ai educatie, daca esti incapabila la anisorii astia sa accepti realitatea.
Nu-i nimic, viata iti va da "mere acre" si vei suferi pana inveti sa te comporti normal, ca la limba vad ca esti veninoasa si destul de limitata in gandire.

| ioana748 a răspuns:

Sa nu mai faci asta niciodată. Barbatii fac primul pas.
Nici nu trebuie sa te mai intereseze la ora asta ce si cum despre el.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Ce radicala esti laughing

| siriusblack98 a răspuns (pentru ioana748):

Ce gandire de Karen cu parul albastru, proprietara de 5 pisici, singura la 50 de ani si clienta fidela a psihologilor ai. De vreme ce majoritatea femeilor aveti conceptiile astea invechite, ar trebui sa nu va mai suparati atunci cand unii barbati va zic ca locul femeii este la cratita ca e acelasi lucru cu preconceptiile voastre.

| Simpatic a răspuns (pentru siriusblack98):

Unii si unele sunt mai pe vechi, nu vad o problema in asta

autoarea intrebarii a gresit in momentul cand i-a zis acelui "doctorand" ca il place...scrii asa ceva fata de un personaj pe care l-ai vazut la cursuri si cu care nu ai baut in viata ta nicio cafea? poti sa spui asa ceva cuiva dupa ce ai avut o noapte de amor de exemplu! dar nu unui strain!
de ce? se interpreteaza ca si cum ai fi o femeie disperata...
oricum un meltean in opinia mea, este de bun simt cand cineva iti scrie sa ii scrii inapoi, dar stiu destui de astia cu diplome multe intr-un dosar care sunt zero la toate capitolele vietii
in fine, sunt cazuri si cazuri
sunt cazuri cand barbatul ar trebui sa faca primul pas si sunt cazuri cand o poate face femeia, insa daca o sa cititi cartile denumite generic "Codul bunelor maniere" (n.r. fara nicio aluzie la tine sau alte persoane!), cam are dreptate ioana!
stima

| siriusblack98 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu ma intereseaza scenariul intrebarii autoarei ca nu despre el vorbeam ci despre gandirea Ioanei la modul general deoarece nu a zis-o strict legat de situatia autoarei ci a spus ce a spus ca o regula general valabila indiferent de situatie. Adica se doreste sa avem drepturi egale dar la obligatii mai bine le lasam la barbati ca asa zice codul " bunelor maniere " si mentalitatea de feminista. Cum dracu sa spui ca e datoria barbatului sa faca primul pas? Si tu ca femeie daca esti indragostita lulea si vrei neaparat sa iesi la o cafea si sa cunosti un tip anume ce faci? astepti sa te abordeze el pe tine? Poate nici nu stie naiba ca existi ori ca esti interesata de el macar. Zic sa lasam obiceiurile din strabuni ca nu prea mai e cazul in 2024. Uitati-va bine in jurul vostru ca foarte multe femei ajung singure la 40-50 de ani asteptand sa fie abordate de barbatii pe care ii considera ele perfecti deoarece sunt niste doamne si n-ar invita un barbat la o cafea sau la un ceai ca ar incalca codul bunelor maniere.

| Marta2qw explică (pentru Simpatic):

Știi ce inseamna să fii disperat? Nu e nimic gresit in a spune cuiva ca esti atrasa sau interesata de el/ea

| Simpatic a răspuns (pentru Marta2qw):

Nu am zis ca e gresit sa abordezi pe cineva, am zis ca este gresit sa ii zici cuiva direct ca il placi intr-un mesaj desi acea persoana nu te stie si nu are nicio idee despre sentimentele si gandurile tale, poate pentru simplul fapt ca lui nici prin gand nu i-a trecut asa ceva, nu a avut motive...nu i-ai dat de inteles asta pana sa ii dai mesaj!
daca ati fi iesit la un date cu ceva zile in urma, atunci era justificat gestul tau, asa mai putin.
motiv pentru care tipul in cauza nici nu a raspuns, in fine, eu nu am spus-o sa fiu rautacios la adresa ta nici nu am avut intentia asta!
ba din contra am zis ca acel tip a dat dovada ca este un badaran, dand seen la mesaj dar fara sa raspunda

am zis indirect ce crezi tu ca a fost cu intentie, nicio clipa ca esti disperata, mai sus am zis astfel "se interpreteaza ca si cum ai fi o femeie disperata..."

| Lupică27 a răspuns (pentru siriusblack98):

Sa sti ca te inseli, e o femeie super ok, nu mai judeca oamenii dupa aparente.
Oricum are dreptate in ce zice, tu ca barbat trebuie sa fi lider, sa iei atitudine, asta e trasatura masculina, trasatura tipica testosteronului, sau poate la tine domina estrogenul cine stie.

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Multumeschappy

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Multumeschappy, of, atatea controverse pentru ceva banal.
Daca suntem intr o sala de dans, barbatul invita femeia.
Este simplu. Acestea sunt regulile jocului intre barbati si femei.
Nu spun ca nu pot fi incalcate din cand, in cand...dar totusi sa nu castram baietii si sa nu punem mustata fetelor.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Iti dai seama ce o fi spus omul acela?
De ce nu m o lasa sa fiu barbat, ca stiu eu daca este cazul sa abordez sau nu.
happy

| ioana748 a răspuns (pentru siriusblack98):

Buna,
Mie imi place sa fac mancare, nu mi se pare ceva denigrant. Gatesc cu placere si cand fiu miu imi multumeste ca i-am facut mancare buna sunt happy.
Da, sunt cam pe vechi si cred ca femeia sta la cratita si barbatul sparge lemne.
Cred ca femeia vegheaza copiii si barbatul merge la vanatoare.
Cred ca datoria femeii este sa ingrijeasca ranile barbatului venit istovit dintr o calatorie grea de vanatoare.
De asemenea cred ca in ritualul de împerechere primul pas il face barbatul si femeia restul pașilor pana la adânci batraneti. Totul este ca ambii sa faca pasii corecti.
Stiu ca traim timpuri in care mergem la servici, femei, cot la cot cu barbatii, ca ne am emancipat, suntem independente, ne imbracam in pantaloni, injuram cu p..la mea si avem impresia ca putem prelua prerogativele genului masculin.
De fapt, daca stau bine sa ma gandesc in alte state deja exista genul neutru, ca sa nu mai fie cu suparare.
Am stat de vorba la viata mea cu baieti care mi au spus cat de greu le este sa refuze avansurile unei femei si ce situatie penibila,.
Unii au acceptat avansurile si apoi nu știau cum sa se retragă, pe bune nu i ok pentru o femeie sa se puna singura in situatii delicate.
Pentru un barbat sa fie refuzat este ceva normal.
Aceasta este legea firii si oricât de emancipati si open minde am fi, barbatul daca nu are reactie in fata unei femei, degeaba il place ea, ca el saracu" e nestimulat complet si nici nu are ce face.
Pentru ca un barbat cand place o femeie se activează singur oricat de stangu"n dreptu" ar fi el.

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, la asta ma refeream. Nu poti trimite hodoronc tronc un mesaj de abordare unui tip despre care nu stii nimic. Ca orice mesaj ai primi inapoi il meriti. Insa, omul a preferat sa ignore pentru ca nu știa ce sa raspunda sa nu se simta fata penibil si nici un om cu empatie nu este sa stie cum sa refuze frumos.
Intr adevar „ Codul bunelor maniere ", inca exista, este neactualizat si ne indruma sa acceptam regula ca domnul saluta doamna.
Acum, sincer, fiecare traieste conform normelor proprii, pana la urma eu personal nu vad gresit ca fetele sa ajute intr o conjunctură de genul acesta, insa cred ca totul se petrece pas cu pas si fiecare etapa are farmecul ei.
SI cred ca este dragut ca fiecare sa si mentina pozitia si rolul conform genului caruia apartine si sa se respecte reciproc, caci au nevoie unul de celălalt fix asa cum sunt, barbat (sexul puternic ) si femeie (sexul slab sau cum spun unii sexul frumos).
De asemenea sunt adepta ideii ca trebuie sa stii regulile si apoi sa le incalci.
Multumesc Simpaticule pentru intervenția ta, simpatic ca de obicei.happy

| siriusblack98 a răspuns (pentru Lupică27):

Rămâneți la părerile voastre, eu îmi susțin ce am zis și dacă veniți 100 contra mea și aici și aici și în viața de zi cu zi. Eu sunt de acord ca bărbatul trebuie sa fie lider dar belește ochii în jurul tau ca dacă spui asta cu voce tare in alta parte decât aici în chatul asta, o sa îți sara 1000 de feministe in cap, asta am vrut sa puncteze dar n-a avut cine să priceapă. Încă o chestie, și cu asta mă repet, daca o femeie invită un bărbat la o cafea deoarece simte ceva pentru el, trebuie sa fii un om extrem de limitat și bătut în cap sa îl consideri un gest greșit din simpla convingere ca e treaba bărbatului. In ce privește estrogenul posibil sa domine doar in capul tău sau in familia ta, Lupica, daca vrei ne întâlnim în București la o sala de box ceva și vedem (eu locuiesc in sector 5) ce domina și unde happy asta daca tot suntem șmecheri in spatele tastaturii și aruncăm cu vorbe. Tot față în față o sa ne susținem și părerile dacă dorești. Să știi ca sunt în stare să îmi susțin convingerile față în față cu orice om de aici sau din alta parte, nu ca tine sau ca restul de 99, 9% tari în clanță doar la butoanele tastaturii happy

| Simpatic a răspuns (pentru siriusblack98):

Esti periculos precum este Scott Adkins, un personaj pe care pur si simplu il ador dar intr-un sens platonicwinking
insa astfel de invitatii la box sa stii ca nu se fac, asta a facut acum cativa ani cu mine Ray, nu stie ce ar fi patit dar nu asta conteaza in ceea ce urmeaza sa scriu
stii de ce nu este bine sa faci chestii de astea? cu ma bat cu oricine oricand oriunde? vezi mircea badea cu luptatorul de kickbox!
oamenii nu ii estimezi la kilogram!
cand colindam salile de forta, cel mai bun pe tehnica si pumn era un parlit urat pe care nu dadeai 2 lei, era atat de bun de nu stiu cate ori campion national la box, arata ca naiba, mic si slab dar al naibii de bun la bataie si rau!
eu am facut arte martiale si putin box dar nu as provoca pe nimeni la duel benevol, daca familia mea ar fi in pericol m-as lupta cu orice campion, in caz contrar nu mi-as pune fortele aiurea cu nimeni si mai ales fara motiv, pentru ca nu este nevoie de un razboi fara cauza!

dai dovada ca esti un om inteligent, totusi de ce esti arogant? observ ca nu suporti sa fii contrazis! asta este o mare pierdere pentru un om inteligent! si mai ales in viata reala aroganta orice forma ar imbraca ea, are repercursiuni
aici eu si cu masotti ne-am contrazis dar ce sa vezi nu suntem dusmani
cu 50% dintre limitatii de aici daca te-ai contrat 1 singura data se lasa fie cu injuraturi fie cu blocari, am patit de atatea ori
fratilor putem avea opinii contrare, daca suntem oameni inteligenti nu este nevoie sa ne spargem in figuri si replici!
pe strada ce fac? ma bat cu toti cei care imi taie calea in trafic, ma cert si ma bat cu toti care tin privirea in jos cand merg pe strada si daca nu i-as ocoli eu ar intra in mine?
cand eram un tanar rebel un baiat mai mare de ani care pierduse mult in viata fiind baiatul unui interlop si facand fapte asemeni lui tasu, in fine, mi-a zis ceva ce am tinut minte si acum "-acceptarea, rezolva situatiile aparute in viata", cand a vazut pornirile mele agresive si rele, eram in stare sa lovesc cu ranga oameni doar pentru ca se uitau urat la mine si stiam eu ca sunt proxenenti sau ce rang de cocalari mai purtau acei infecti!
daca m-as certa non-stop in realitate, se putea sa fac asta, dar la ce este bun? tot eu voi avea de suferit intr-o forma sau alta
am stat cu destui "smardoi" cum le zici, unii atat de periculosi ca nici campionii din ring nu-i atingeau, dar ce sa vezi majoritatea si-au pierdut timpul prin puscarie datorita faptelor, cat si faptului ca niciodata nu au lasat de la ei...am invatat de la ei SA NU FAC CA EI!
acum nu mi-o lua in nume de rau, din pacate asta a devenit aceasta platforma, daca avem opinii contrare ne certam unii cu altii, este gresit!
EU ZIC CA ESTE INDICAT SA NU GANDIM CU TOTII LA FEL ~daca am gandi cu totii la fel ar fi haos total pe Pamant! am mai zis-o daca toti ne-am trezi fix la ora 06:30 si toti am bea cafeaua la 7:00 si la 7:30 am fi la serviciwinking de ce dau acest exemplu? daca gandesti la fel iei decizii la fel, faci lucrurile la fel in acelasi moment...deci este bine?
doar asa ca tema de gandire!
si nu,nu cred ca faci fata oricui de aici, sunt unii cu centuri negre pe care nici nu-i stim pe TPU, si desi eu iubesc de mor boxul tot exista sporturi de contact care fac boxul de raswinking mai ales alea precum Muay Thai sau ce decurge din acest stil, stim cu totii de kickbox de exemplu

si ce anume te intriga atat de tare daca unii afirma ca femeile trebuie sa abordeze barbatii sau daca altii sunt in tabara barbatii trebuie sa abordeze femeile? fiecare este liber sa gandeasca cum doreste, este problema fiecaruia
uite eu nu am abordat niciodata vreo inculta de asta tunata, bronzata, falsa si aroganta, si nici nu voi face! asta este alegerea mea, dar imi plac cele naturale care au un anumit chip si o anumita purtare, daca ma vor aborda cele care imi plac ma voi bucura daca nu, nu, am iubita dar nu conteaza asta raportat la ce am discutat!
in rest eu nu as vrea sa aveti nici voi polemici si nici eu cu tine.
in final nu sunt mai destept nici mai prost daca nu gandesc ca ceilalti sunt diferit si asta imi place
si nu fac parte din cei 100 sau 1000, eu ma reprezint doar pe mine insumi, nu atac lumea pe net in grup cu nimeni doar imi spun opinia mea, buna sau rea.
m-am saturat de unii si ii vezi si tu aici, cei care sunt folositori de softuri precum chatGPT-ul, niste opariti care nu au pareri personale!

| siriusblack98 a răspuns (pentru Simpatic):

Crede-mă ca nu stau sa citesc 15 pagini de mizerii, omule. Nu am amenințat pe nimeni, am lansat o invitație la discuții față în față. Atât tu cât și lupica precum și alți inapți de pe platforma asta sunteți niște fricoși și niște lași, buni de comentat și făcut pe deștepții strict in spatele tastaturii. Daca nu ar fi tastatura, v-ar ieși toate replicile din cap. Și ba da, sunt foarte sigur ca la ce specimene umblați pe aici, as face față cu brio unei confruntări. Nu sunt arogant, așa sunt perceput de către idioții care se supără pentru faptul ca tind sa am mereu dreptate. In ce privește agresivitatea verbală, nu sunt obligat să am răbdare cu toți idioții.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Simpatic):

Inca o chestie, lasă prefăcătoria ca nu ești cu mult peste chat GPT isti. Ești omul care spune cuiva ce vrea să audă și face pe istețul doar cat sa primească o fundă. Te am remarcat ca ești un pupincurist de ani de zile dar te am ignorat. Ai venit acum doua zile cu un friend request la mine naiba știe de ce. O să îți dau un ignor doar pentru simplul fapt ca ești dezagreabil, prefer sa citesc un răspuns dat de chat GPT decât să văd cuvinte prefăcute date cu speranța ca o să primești o fundă.

| Marta2qw explică (pentru siriusblack98):

Nu-ți mai bate capul cu dânșii, au o gândire limitată și nu acceptă cand li se zic adevarul

| Lupică27 a răspuns (pentru Marta2qw):

De ce vi sa pui intrebari aici daca suntem limitati?

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am avut rabdare sa citesc si sper si ceva adolescenti sa citească randurile tale.
Este destul de greu sa nu raspunzi provocarii dar un om matur si intelept asa procedează.
Exemplul cu Mircea Badea este elocvent si de asta in viata este mai bine sa fim prudenti caci modestia te poate scoate din multe momente penibile.
Suntem oameni liberi sa avem ce parere consideram ca este de bun augur in primul rand in ceea ce privește propria existență, apoi daca cineva crede ca i se potrivește parerea noastra o poate accepta sau nu.
Din proprie experiență, este bine sa mai asculti si alte păreri, sa treci prin filtrul personal si apoi vezi ce faci cu aceste idei, poate unele te ajuta sau nu, oricum nu ai ce pierde.
Imi pare rau ca de la o simplă discutie s-a ajuns la jigniri inutile, care pe mine realmente ma lasa rece. Omul, cand nu are argumente jigneste. Am vazut ca nici tu nu ai jignit si ti ai mentinut discutia bazata pe argumente ceea ce mi s-a parut de admirat. Este foarte greu, mai ales din spatele unei tastaturi. Tot respectul pentru tine.
In general raspunsurile tale sunt misto si uneori le as da eu funda dar nu am cum.
Toate cele bune si saptamana linistita happy

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Posibil este o fata draguta si multi baieti o plac, insa nu s au potrivit gusturilor ei.
Acum cand a placut si ea pe unul nu se astepta la reactia lui de ignor crezand ca toti sunt
obligati sa o placa.
Noi ar fi trebuit sa injuram omul cum ca ce prost, ce praf ca nu s-a folosit de aceasta ocazie sa profite putin de ea si apoi sa i spuna ca i-a dat ce si a dorit dar el are nevoie de altceva in viata. Si da, altul ar fi profitat de acest moment, insa probabil este un om cerebral sau cum spui tu un papa lapte speriat de bombe.
In ambele cazuri ea a avut sansa. Dar daca isi mai incearca mult sansele va experimenta penibilul si chiar mai rau. Oricum fiecare avem temele noastre in viata.
happy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Pe viitor nici numai stau la discutii cu mizerii de oameni precum cel de mai sus, care in afara de faptul ca nu a inteles nimic in ceea ce am scris eu, a considerat ca eu sunt impotriva lui, este un meltean fara discernament!
vai ce mirat a fost loserul ca i-am dat cerere de prietenie, mie imi dau cereri 3-4 persoane pe zi aici, pe unele le accept pe altele nu, din variate motive! se pare ca l-am bagat in seama si nu merita coteiul asta! cred ca asa este si in viata reala un frustrat care nu-si vede de treaba si are ceva cu lumea care ii pune la indoiala inteligenta, un schizofren cu preconceptii care nu accepta opinii diferite de ale lui, un agramat care se considera literat si stapan pe orice fel de situatie!
unii degeaba au ajuns la varsta maturitatii, sunt adolescenti in gandire si orice fel de cunoastere, iar cand prostul numai are argumente o da cu "ma bat cu toti", nu te bati tu cu toti este nevoie de unul singur, sa iti rupa capul fraiere! si dupa aia nu o mai ai aere de boxer si street-fighter cand tu nu stii nici bandajele la mana sa le pui corect!
si de cand isi permite el sa imi faca mie predica cum scriu eu si ca vreau sa primesc funde. el de ce mai intra limitatul pe aceasta platforma? ipocriti fara glorie!
se razbuna pe cei care au acelasi scop pe TPU cu ei, doar ca sa isi valideze cumva ei faptul ca ei sunt diferiti, sa se duca in pustiu acesti cocalari!

este adevarat provocarea la duel, nu mi-a fost mie adresata, dar anunt ca sa stie si el si ceilalti de aici, ca noi oamenii maturi nu lansam provocari fizice pe internet, nici nu ne batem cu cineva care nu are aceeasi gandire cu a noastra, ASTA O FACETI DOAR VOI SCHIZOFRENICII CAT SI "MAFIOTII AIA CARE-SI SCOT IUBITELE LA PRODUS, SI ISI DAU "INTERVAL" PE NET, AIA CARE SE SPARG IN FIGURI PE TIK-TOK, COCALARII, de fapt si aia sunt mafioti ca si voi de altfel, niste limitati care vor afirmare! desi nu stiu daca au ce manca in fiecare zi!

de acum le dau ignore acestor melteni, si apoi sa jigneasca cat vor, raman tot niste oarecare fara nimic in buzunar sau in cap!

un mesaj pentru toti neimplinitii care cred ca ma cunosc pe mine sau pe ceilalti, vedeti-va de treaba voastra ma!
N-AI FOST ACOLO SA VEZI TOT CE AM FACUT, nu ma cunosti deci nu stii cine suntwinking

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

rolling on the floor Esti super tare cand te enervezi. Dar tot misto scrii. Oare de ce ce noi românii nu avem educație in sensul de a recunoaște cand oamenii sunt misto si destepti. Cineva mai destept ca mine, mi-a explicat ca in tarile dezvoltate oamenii sunt de mici invatati sa recunoască pe cel inteligent si lider si eventual sa se aseze in spatele lui caci sigur nu greseste drumul. O regulă specifica si animalelor foarte inteligente care se aliniază dupa Alfa.
Dar sa nu spuna nimeni ca suntem in grup, haita, whatever...bazaconii.
Aia cu intretinerea a fost super tare si posibil sa ai dreptate, suntem cam suparati cu facturile astea grele din iarna. Insa daca venim pe TPU sa jignim fara motiv nu scade suma de plata, cel mult ne încingem putin si oprim caldura cinci minute, nu i mare branza.
Punctual vorbind, o fata a pus o intrebare si a dorit pareri.Eu am spus parerea mea si m-am trezit hodoronc tronc cu jigniri din partea unei entitati care vorba ta nu stie nimic despre mine. Si discutia era despre altceva. Putea sa si spuna parerea in dreptul lui si domnișoara se mai gândea cum sa procedeze pe viitor.
Dar asa este cand ai frustrari personale...vii si din spatele unui avatar sau nici macar arunci ceea ce nici tu nu mai suporti in tine.
Multumesc ca ai fost gentleman si ai reactionat, dar te rog nu te mai enerva pentru toti care asa cum ai remarcat abia asteapta sa si descarce remorca cu mizerii.
Eu cred ca ai dat deja importanta prea mare unui respectabil domn ca acesta.
Posibil sa mai intervină, eventual de pe alte conturi cu jigniri.
Sa privim cu amuzament, atata tot.
Si ca sa l citez pe Lupica. Oarba ...esti super haios cand te enervezi...am ras maxim rolling on the floor
Te exprimi extraordinar in scris si ca sa moara dusmanii de necaz, se vede ca esti om foarte destept.
Acum ca te ai racorit, pauza de masă.
P.S. Asteptam jigniri si ce doreste muschiul dumneavoastră domnilor cocalaroizi.
P.P.S. Aici este loc de dat cu capul. rolling on the floor
Doamne fereste,

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Multumesc mult, dar nu ma mai peria si tu, ca iar imi sare cate unul de aici in cap, care are ura ca cineva imi face complimente happy
asa s-a ajuns pe acest TPU! cand puteam convetui cu totii, iata ca unii numai pot de grija mea!
da, chiar sunt unele persoane (nu dau nume) care imi cauta printre raspunsuri, le noteaza si apoi le scot din sertar, nu mi-a venit sa cred dar este o practica!

se face ca eu am stat in viata asta si printre "calculatoristi" cum imi place mie sa zic, dar si printre oameni rai, infractori cu fapte, sau printre oameni puternici asimilati sau nu cu lumea interlopa, de aceea ma oftic cand orice cocalar crede ca el imi este superior mie sau celorlalti, ba isi permite sa ma jigneasca fara motiv.
m-a ajutat si viata traita alaturi de astfel de personaje dubioase cat si scoala facuta, in egala masura!
de aceea ceilalti nu sunt ca mine si nici nu pot da raspunsuri ca mine, asta nu inteleg nici macar inteligentii de aici care considera ca a fi inteligent este echivalent cu> stai sa incasezi, dar sa te porti cu manusi albe cu toti infectii! eu am asimilat din ambele parti si am luat ce am crezut eu ca ar fi mai bine! pentru mine asta inseamna sa fii autodidact in ale vietii, si pana acum multumesc lui Dzeu m-am descurcat in fel si fel de situatii! in ceea ce inseamna cu adevarat cuvantul autodidact ei bine da, implica si cititul cartilor!

am sa tin cont de sfaturi, si lupica tot asa mi-a zis, si nu am sa mai arat ca imi pasa ce spune un anonim sau altul pe net!

si daca ma injura de acum inainte siriusblack98 oare nu am sa dorm bine la noapte sau ce?

as spune eu mai multe lucruri fata de acesti "pasivi" in realitate dar agresivi aici, insa ma abtin ca si asa sunt multi "culti" care imi fac raport asupra celor ce le scriu doar pentru satisfactia lor nebuna!
este ultima data cand mai scriu fata de obsedatul asta al propriilor ganduri!

si am sa fiu mult mai selectiv de acum inainte, cui dau cerere de prietenie sau accept, indiferent ce vechime au ei!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Ca si tine si eu am vazut multe la viata mea si pot spune ca atat scoala vietii cat si cea clasica au rostul lor si una nu o exclude pe cealaltă.
Insa sunt putini oameni care au asemenea sansa in viata chiar daca uneori pare ca esti expus unor experiențe nu tocmai placute.
Eu nu te perii, caci nu am nici un interes. Dar de ce sa nu recunoaștem cand cineva este intr-un anumit fel. De ce sa nu validam inteligenta, bunul simt, altruismul, educatia.
Daca tot vrem o tara ca afara, ceea ce cu parere de rau nu vom avea nici peste trei sute de ani.
Cat despre selectivitate, trebuie dat o prima sansa, apoi pe parcurs vedem ce se mai intampla.
Traim Intr o societate fara puncte de reper si sistem de valori viabil.De aceea nu suntem familiarizați cu valorile reale si autentice. Ba chiar unii se sperie si tot ce pot face este sa reactioneze haotic atacand. Asa ca sa nu te mire cand din senin apar personaje recalcitrante. Sistemul lor refuza sa accepte ca printre noi unii sunt misto, inteligenti, adevarati, autentici, cu potențial extraordinar de autoinstruire si adaptare.
Cu cat refuza mai mult aceasta idee cu atat frustrarea lor creste.
Eu le as spune relax, este loc pentru toata lumea sub soare si esti liber sa treci peste ce spun eu daca nu iti convine.
Si daca ti se da atata hate, parerea mea ca esti important.
Hai, da i in Doamne iarta ma, cu intretinerea lor cu tot si cu necazurile lor.
Seara frumoasa,happy

| Lupică27 a răspuns:

Nu a dat nici un semn clar cu ca te-ar placea. Daca i-ai zis ca il placi si nu raspunde ori nu te place ori e vreun virgin din asta speriat de bombe.

| KingOoO a răspuns:

Invata din povestea mea de mai jos:

Am invitat si eu la o cafea ca un gentleman, respectuos o fata de 32 de ani, doctor rezident.
Invitatia a fost cu bun simt, si frumos formulata. Chiar am fost cel mai mandru de mine de cum "am dat-o".
A vazut mesajul dupa vreo 12 ore si nu stia cum sa ma refuze mai repede.
Nici macar o sansa, sa zici ca, hai sa vad cum gandeste baiatul sau ceva.

A fost prima oara cand am ramas uimit cat de repede pot fetele refuza ceva fara sa gandeasca.

In halul asta o sa ajunga tot singura la 40 de ani.

Asa ca iti spun, nu merita sa te bagi pe "doctorași" ca nu le intra nici un pai in fund. Numai p*țele doctorilor-profesori (aia de 50+)

| Miruna333 a răspuns (pentru KingOoO):

Daca tu faci invitatia cu bun simt, frumos formulata, e obligata cumva sa accepte sau sa,, iti dea o sansa sa vada cum gandesti''? Cu mentaliteatea asta, o sa ajungi tu singur pana pe la vreo 60.
Conteaza persoana care face invitatia, ca nu e invitatie la palat, nu trebuie sa strofoci sa intrebi pe TPU cum sa inviti un doctor rezident la cafea laughing Iar prima intalnire, un barbat adevarat, nu baietel, te scoate la cina, nu la cafea.
Se vede cat de inapoiat mintal esti cand mai si generalizezi, cred ca tu ai ramas cu paiul, ca singur ti-ai baut cafeluta