| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad a întrebat:

Sunt intr-o relatie cu un cetatean American si dupa casatorie am vrea eventual sa ne schimbam amandoi numele, sa avem nume de familie reunit.
Doar ca planuim sa ne casatorim in de cursul acestui an in Romania ca sa pot sa am eu viza de immediate relative mai tarziu si sa pot sta acolo cu el. Dupa, el trebuie sa plece inapoi in SUA pentru ca are facultate acolo + daca sta plecat mai mult de 30 de zile isi pierde beneficiile SSI pe care le primeste pentru Asperger's. Mama lui e foarte abuziva. El acum locuieste singur dar ea are oarecare control asupra unor acte ale lui, ca sa va dau un exemplu ea nici nu voia sa ii dea certificatul de nastere pentru a face pasaport, a trebuit el singur sa mearga sa ceara duplicat. Ea nici nu vrea sa auda de relatie.
Din aceste motive nu prea e safe pentru el sa incerce sa isi schimbe numele imediat, ca ne-am gandit ca afla ma-sa si turbeaza.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
exista vreun termen limita pentru schimbarea numelor sau se poate face oricand (la cativa ani de la casatorie, spre exemplu)?;
Trebuie amandoi sa ne schimbam numele in tara fiecaruia, sa am putea s-o facem amandoi in SUA?

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

El daca e cetatean american, daca te ia de nevasta, o sa primesti cetatenie nu dupa 2 ani cit spui tu, ori cine tio fi spus tie, banui el, obtii cetatenia dupa 3 ani, asta ca idee.

Dupa 3 ani nu de cand te-ai casatorit, dupa 3 ani de cand primesti Green Card ok?
E bun, mai invatal ceva legi de la el din tara laughing

Pe de alta parte, sa schimbi numele asa usor, cel putin tu o poti face, atunci cand vei deveni cetatean american.
Atunci este cel mai usor sa iti schimbi numele, pui ce nume vrei tu.Deci la cetateanie o sa te intrebe ce nume vrei, iti spune ca ai posibilitatea sa iti schimbi numele in care doresti tu.

In rest banui ca trebuie ceva cerere, dar asta pentru el, pentru cetateani nu si pentru tine, mai stiu eu ce lege este, dar nu e chair asa de simplu, ori o fi, habar nu am, nu stiu atunci cand deja esti cetatean cum este cu schimbatul numelui.

De asemenea la casatorie poti sa treceti ambele nume de familie, sau ce permite legea pe aici, dar nu poti schimba numele deloc la casatorie, in sensu dacas te numesti Ion sa iti spui John laughing nu se poate.
Dar pentru tine in caz ca vei reusi sa ajungi prin partea asta de lume, cand e sa ti se dea cetatenia ai aceasta optiune sa iti pui ce nume vrei tu.
Atit de familie cit si numele mic.

Deci nu 2 ani, 3 ani de cand ai luat green card permanent.Din ce stiam la romanii li se dau, sau eu asa stiam li se dadeau cardul asta direct permanent, dar ce am pe aici un amic, zice ca i-a dat card temporar. Cunosc personal 2 cazuri, in unu a primit direct card permanent, pentru ca eu dupa 3 ani am ajutat sa ii fac hirtiile pentru cetateanie, altul care la fel tot din Romania sia dus nevasta, zice ca i-a dat pentru inceput card temporar.

Mai departe, asa sa iti dau un sfat, e mai bun sa vii sa te casatoresti aici in state decat acolo.De ce? Pt ca nu mai trebuie sa faci multe acte, asa se face daca te casatorersti in RO, trebuie umblat, facut nu stiu ce acte vraja marii, deci mai usor este sa te casatoresti aici.
Cum? Simplu, individu iti trimite invitatie de logodna tie in RO, tu cu aia mergi la ambasada, te programeaza aia pentru un interviu, te duci te intreaba una alta, iti da viza, pac tac, nu trebuie sa faci nici un alt act.
Cu viza aia vii aici si in 3 luni de zile trebuie sa te casatroesti, ori daca nu sa parasesti SUA.
Asa este cel mai usor si mai bine pentru toata lumea.Dar sa mergi cu viza de logodna trebuie sa ai ceva poze, ma refer tu cu iubitu tau, el sa fi venit in ro, sa te fi vazut cu el, sa aveti cateva poze impreuna.

La interviu arati pozele, imediat tiau si dat viza.Cam asa ar fi mai bine, asta din ce eu stiu si cunsoc persoane care au mers pe ambele cazuri si de aia stiu ca e alergatura daca te casatoresti in ro comparativ daca vii cu viza de logodna.

Inca ceva, individu de aici, trebuie sa fie cetatean american, deci nu doar sa aiba green card, cu cardul ala nu poate aduce pe nimeni, nici pe maicasa, vorba vine, ai zis ca mamasa e deja aici, dar ca idee.

Beneficii SSI ces alea? Eu nu am auzi de beneficii, desi am ceva de cins sunt aici, primesti beneficii daca stiu si eu ai copii, nu ai job bun, sau sa cistigi prea putini bani.

In rest nu prea vad ce beneficii ai aici in state.Aici platesti tot, scoala, spitale, nu iti da nimeni nimic moca laughing

Poti merge si la scoala moca, sa te tina aia, dar trebuie sa fii foarte bun, sa te caute aia pe tine, nu tu pe ei. De asemenea mai poti merge la o scoala de asta de stat cum zic romanii, dar is locuri limitate, intr-adevar nu platesti scoala, dar iti cumperi ceva carti, si stiu si eu ce mai trebuie.

El personal daca e student nu are nici un benifeiciu de nicaeri, beneficii ar avea aprintii lui, care bine il vor ajuta, nu-i da lui nimeni lui bani cash.

Cum ai spus si tu cuiva pe aici, asta e alta poveste, dar ca idee, eram curios ces alea beneficii SSI, stiu ca SS este social security, dar SSI nu stiu ce o fi.
Voi vreti sa va schimbati numele de ce? Sa nul gaseasca mamasa, ba ne lesi, ce minte de copil de gradinta mai are si asta.

Sta singur si cinei plateste chiria? Pff eu cred ca cine stie ce povesti tio fi spus, mamasa il tine si la scoala si unde sta, deci o sa cinte dupa cum zice masa nu face el ce vrea.

In sf nu-i treaba mea ce povesti iti zice tie ala, ti-am spus cum se poate schimba numele, el daca spui ca si student, e simplu intra pe webistele guvernului, cauta despre cehstia asta cum poate sa schimbe numele si aia e, afla cum si daca se poate.
Mie mi se pare aiurea sa stai sa iti schimbi numele, pentru ce nu vad.

Daca ala se casatoreste cu tine, mamasa nu mai are ce face, ce sa-i faca, o saluta din mers, doar cum am spus, sa nu-i mai dea malai, desi la scoala va merge in continuare, asta daca e la o scoala la care a obtinut ceva bursa, ca daca e din aia cu bani si mamasa plateste, poate sa nu-i mai dea si s-a dus cu scoala lui, ura si la gara.

Stiu f bine cum functioneaza lucrurile pe aic, am prieten f bun care are copii, am prieteni f buni care au facut scoala fara bani, dar nu din alea bune, colegii chestii genul asta, cam astea mai merg fara bani.
De schimbat numele la cetatenie stiu ca si eu am fost pentru cetatenie, stiu ce legil reguli sunt.

Daca ai intrebari, sau nelamuriri spune si de stiu iti spun.

| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad explică (pentru relian):

Eu una la mana nu am spus cetatenia, am spus ca dupa doi ani pot sa aplic pentru un anumit tip de viza care va fi usor de luat si sa aplic pentru green card. Dai raspunsuri aiurea si razi ca prostu'. SSI deja primeste si deja merge la facultate de mai mult de un ani. Si sa dare o dizabilitate nu un "handicap" are sindromul Asperger's;
si nu e sub intretinerea nimanui, banii care vin i se cuvin lui, ca a gasit o chirie mai ieftina, ma-sa doar are acte de ale lui ca e abuziva. Satul ii da banii pe numele lui pentru ca e un adult independt de 27 de ani in PLM nu un minor la ma-sa in intretinere, se descurca sa locuiasca singur, nu stiu de unde ai scos tu il tine Ma-sa
Si unde am pomenit sa facem copii? Da ma rog iti proiectezi propriile insecurities asupra noastra cand tu abia acum aflii ce si cum despre SSI si noi ne-am mai documentat, el a intrebat la diverse la biroul de social security din orasul in care e, te bagi ca musca la rahat. Mai bine taceai sa nu se vada cat esti de prost, si fudul pe de-asupra happy

| relian a răspuns (pentru MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad):

Hai dispari cu rahaturile tale, nu-i nimeni curis de povesti, nici macar nu stii sa te exprimi, esti cumva tiganca? Dupa doi ani poti sa aplici pentru card laughing hai ca nu are rost sa pierd timpul cu tigani, duva de unde ati venit laughing de ati disparea toti de pe planeta asta ce bine ar fi.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă el e încă la școală? Cum plănuiți să vă plătiți chiria, mâncare și telefoanele?

| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad explică (pentru DeMicUnCălător):

Treaba noastra! rolling eyes
El pleaca inapoi in SUA isi vede de treaba, isi plateste frumos din Supplemental Security Income cum a facut si pana acum.
Eu aici pot sa lucrez ca salariu meu nu ii afecteaza beneficiile SSI atat timp cat nu locuim impreuna. Si dupa 2 ani casatoriti pot sa fac viza, iau green card, muncesc eu si se angajeaza si el dupa ce termina scoala. Nu e mare filizofie da' ma rog, n-are nici o treaba cu intrebarile mele, lasi comentarii aiurea.

| darrio2007 a răspuns (pentru MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad):

Pare frumos ce vreti voi. Dar nu stii ce vă rezervă viitorul.

| relian a răspuns (pentru MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad):

Am gasit cei ala SSI ce spui tu sau el.Li se dau ceva ajutiare, dar basic, adica minim celor care au peste 65 de ani, celor cu handicap, sau familiilor care citiga putini bani si nu le ajung sa traiasca normal.

Nu cred ca ii da lui statu bani, ca vrea el sa mearga la nu stiu ce facultate laughing asa ar veni toti hai ca mergem si noi la facultate, nu-i deloc asa.
Dar asta e povestea lui, sau a familiei lui.Dar el daca e student este sub intretinerea familiei lui, nu-i dau aia lui bani ia ba de aici tu.
Daca e familie de asta care cefre mila guvernului banui ca e pe undeva proin Nord, sau vest, pe acolo asa am auzit multi romanii stau dupa ajutoare de la guvern laughing is mai asa certati cu munca laughing stiu pentru ca cunoasc romanii care au venit in Texas de prin zonele alea si ei mi-au spus chestia asta, m, ajoritatea romanilor pe acolo stau cu mina intinsa la guvern laughing

Dar nu te gindi ca iti da guvernu bani sa huzuresti, ori sa mergi la facultati.Nu isi plateste el frumos, ii plateste statu cazare, asta daca e la facultate, nu-i pune caramida de bani in mina ia de aici laughing Nu so intilnit hotu cu prostu laughing in America platesti daca nu stiai si cand te duci la spital sa nasti, deci tu daca ajungi pe aici si faci copii, vei plati pentru asta, ori de ai copii si is la scoala, nu te gindi ca te ajuta statu, tu vei plati si mai mult din buzunar ca ai copii la scoala.

In sf daca tot veni vorba, prin ce stat e respectivu?

| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad explică (pentru relian):

Am mai vazut comentarii la alte intrebari unde dadeau singur ca tampitu, m-am adresat tutoror grijilor ce te *** despre noi mai sus happy o avea iubitul meu Asperger's da' pare ca sigurul cu "handicap" esti Tu la cum te porti

| relian a răspuns (pentru MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad):

Ce limba vorbesti, esti roman, sau esti cine stie ce timpit de asta de copil care n-are ce face laughing Citeste ce ai scris si daca tu pricepi ceva eu ma fac popa laughing

| Xox0 a răspuns:

Cum a spus Relian: mai bine va casatoriti in SUA deoarece dureaza mult mai mult totul daca va casatoriti in Romania, poate ani.
Si pana la urma el tot in SUA, presupun, va dori sa stea, nu? Mai bine isi gaseste un job si o chirie si faceti totul asa, plus ca nu isi pierde pensia de la Asperger.
Deci aplici pentru viza de logodnica, strangeti dovezi ca sunteti impreuna si aveti relatie pe bune, asteptati rezolvarea cazului, dureaza cateva luni, dupa care te duci in SUA, va casatoriti aplici de acte si gata.

| Daz01 a răspuns:

Dacă vă căsătoriți în România, numele de familie pe care soții îl poartă în timpul căsătoriei se stabilește de către soți odată cu depunerea declarației de căsătorie. Soții pot opra să poarte fiecare numele lui, să ia unul dintre ei numele celuilalt, să poarte unul numele reunite sau amândoi să poarte numele lor reunite (ex. Smith-Popescu). Căsătoria în românia între persoane de naționalitate diferită presupune procurarea și depunerea unor documente suplimentare, traduceri ale documentelor, declarații notariale și chiar prezența unui translator autorizat. Vă recomand să mergeți la primăria de la domiciliul tău să întrebi exact ce documente ai nevoie pentru ca voi să aveți timp să le obțineți. Succes.